قیمت مهم ترین فاکتور هنگام خرید کالاهای حوزه دیجیتال و کامپیوتر نزد خریداران است و وضعیت کلی بازار این کالاها و روند عرضه و تقاضا تحت تاثیر مستقیم این فاکتور مهم قرار دارند.
اگر به وضعيت بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال طی سه تا چهار ماه اخیر توجه داشته باشید، متوجه مي شوید که با آغاز روند صعودی قيمت ها، بنا به دلایلی چون نوسانات نرخ ارز آزاد، بروز بلایای طبیعی و... وضعیت کلی بازار دستخوش تغییر و تحول شده است.
کارشناسان بازار مي گویند، کاهش شدید تقاضا، کاهش موجودی، عدم تمایل فروشندگان به فروش کالاها، چند دستگی قیمت و... از پیامدهای رشد شدید قيمت.ها طی مدت اخیر در بازار کامپیوتر و کالاهای دیجیتال است و می توان با توجه به بروز این اتفاقات طی چهار ماه اخیر به اهمیت روند قيمت ها بر وضعیت بازار پی برد. به همین دلیل ما قصد داریم به بررسی روند قيمت ها و تاثیر رشد قيمت ها بر بازار کالاهای پرفروش حوزه کامپیوتر و دیجیتال بپردازیم پس اگر مي خواهید بدانید میزان تغییر قیمت کالاهای این حوزه در ماه هاي گذشته به چه صورت بوده استبازار لپ تاپ در آذرماه جنجالی

در میان کالاهای حوزه کامپیوتر، لپ تاپ ها بیش از سایر کالاها تحت تاثیر سریع نوسانات نرخ ارز قرار گرفته اند و این اتفاق در کوتاه مدت روی قیمت کالا، میزان عرضه و تقاضا و همچنین روند عرضه نمونه هاي جدید و تکنولوژی هاي نوین تاثیر گذاشته است. بررسی روند قيمت ها در بازار این کالا، طی شش ماه گذشته به خوبی درستی این امر را تایید مي.کند. چرا که به گفته کارشناسان، واردکنندگان و فروشندگان بازار، وضعیت کنونی بازار لپ تاپ با شش ماه گذشته قابل مقایسه نیست و روند رشد قيمت ها در بازار لپ تاپ از خردادماه آغاز و در آذر ماه به اوج خود رسیده است.البته رد برخی از زمان ها مانند اوایل تیرماه شاهد کاهش قيمت ها در بازار بوده ایم.
به گفته کارشناسان بازار و همچنین با بررسی هاي انجام شده روزنامه «دنیای اقتصاد» مشخص شد بازار لپ تاپ از اوایل خرداد ماه در پی رشد نرخ دلار به رقم یک هزار و 165 تومان با رکود مواجه شد، اما با کاهش نرخ دلار به یک هزار و 128 تومان از اویل مرداد ماه بازار رونق گرفت. فعالان بازار در آن زمان اعتقاد داشتند که رشد تقاضا موقتی و زودگذر است که این پیش بینی درست از آب در آمد و با رشد قيمت ها روز به روز بازار با کاهش بیشتر تقاضا مواجه شد.تا جایی که شهریورماه سال 90 که بازار لپ تاپ باید پررونق مي بود، بسیار بی سرو صدا و راکد بود.
روند کاهش تقاضا در بازار لپ تاپ با رشد نرخ دلار در مهر ماه به رقم یک هزار و 270 تومان شدت بیشتری گرفت و این روند با بروز سیل تایلند و تعطیلی کارخانه هاي تولید هارد که اواخر مهر ماه و اوایل آبان شاهد بروز آن بودیم، باعث شد قیمت لپ تاپ بیشتر شود.
اما فعالان بازار مي گویند، آذرماه بدترین ماه برای بازار لپ تاپ بود. چرا که از اوایل این ماه جنجالی قیمت دلار آزاد رقم یک هزار و 350 تومان را نیز رد کرد و در اواسط آذر حتی به رقم یک هزار و 600 تومان رسید.در این زمان فعالان بازار از به فروش رساندن کالاهای خود خودداری کردند و بازار علاوه بر کاهش شدید موجودی و رشد شدید قيمت ها و همچنین چند دستگی قیمت با پدیده احتکار کالا مواجه شد. البته این معضلات با کاهش نرخ دلار به یک هزار و 400 تومان در اواخر آذرماه و اوایل دی ماه ادامه یافت و دست از سر بازار لپ تاپ بر نداشت.
فعالان بازار اعلام کردند وخامت اوضاع در بازار لپ تاپ همچنان ادامه داشت تا اینکه در روز یازدهم آذر ماه قیمت دلار به رقم یک هزار و 600 تومان رسید و به این ترتیب بازار هم به حالت نیمه تعطیل در آمد.چون خريد و فروشی در بازار انجام نمی شود.

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  هارددیسک

  بازار هارددیسک تا قبل از وقوع سیل تایلند با کاهش مداوم قیمت مواجه بود. چرا که بر اساس اعلام فعالان بازار، روند عادی قیمت هارد نزولی است و هر ماه شاهد کاهش قيمت ها در بازار این کالا بوده ایم. اما در پی وقوع سیل تایلند قیمت این کالا در حد قابل توجهی افزایش یافت.
  گروهی از فعالان بازار و کارشناسان میزان افزایش قیمت هارد را طی ماه های آبان و آذر در حدود 30 تا 100 درصد؛ یعنی حدود دو برابر اعلام کردند.
  حیدری، سرپرست محصول و بازار گروه شركت هاي آواژنگ گفته است: قیمت هارد پس از بروز سیل تایلند از اواسط آبان تا اواخر آذر در حدود دو برابر افزایش یافته است.
  وی افزود: البته طی مدت اخیر با توجه به راه اندازی مجدد کارخانه هاي سازنده هارد قيمت ها در حال کاهش است اما این کاهش قیمت چندان محسوس نیست. وی افزود: به نظر مي رسد بازار هارد تا اواسط بهمن ماه به حالت نرمال خود برسد.
  بهرام شفق، مدیر فروش بخش هاردهای شرکت آونگ نیز با بیان این مطلب که قیمت هارد طی دو ماه اخیر رشدی باورنکردنی داشته است، گفت: به نظر می رسد بازار هارد آرام آرام متعادل شود.


  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  دوربین عکاسی

  دوربین هاي عکاسی هم همگام با رشد شدید نرخ دلار طی ماه های گذشته با افزایش قیمت مواجه شدند. اما میزان رشد قیمت دوربین هاي عکاسی مانند لپ تاپ و هارد نیست.


  به گفته کارشناسان بازار دوربین هاي دیجیتال،به طور کلی قيمت ها طی مدت اخیر بر حسب برند و نوع دوربین و اینکه از چه سری دوربینی باشد، تغییر کرده است.
  علی عمادی، مدیر فروش شرکت نورنگار میزان رشد قيمت ها درمورد دوربین هاي دیجیتال عکاسی نیکون و کانن را در حدود ده درصد اعلام کرد.این درحالی است که بررسی هاي بازار نشان می دهد میزان رشد قیمت در مورد برخی از دوربین هاي برندنیکون مانند مدل های D7000 و D700 بیش از ده درصد و در حدود 15 تا 20 درصد بوده است.
  شریفی مسوول فروش نمایندگی فروش شرکت بانیان الکترونیک هم میزان رشد قيمت ها در بازار دوربین هاي عکاسی را طی ماه های گذشته در حدود 5 تا 10 درصد اعلام کرد.
  اما سونی،اعلام کرده است هیچ گونه تغییر قیمتی را در مورد دوربین هایش اعمال نکرده است.
  فعالان بازار و کارشناسان مي گویند، میزان تغییرات قیمت در حوزه تجهیزات جانبی عکاسی مانند لنز و... در حد بیشتری بوده است و به حدود 20 درصد مي رسد.به همین دلیل برخی از عرضه کنندگان دوربین، دوربین ها را با لنزهای ارزان قیمت تری به بازار عرضه مي کنند تا در این صورت مشتریان خود را حفظ کنند.


  موضوعات مشابه: