شنبه، 17 دیماه 1390
04:01 PM
January 07, 2012


مدیرعامل مخابرات وعده داد تحول در مخابرات کشور و اینترنت ارزان و پرسرعت از سال آینده
صبح اقتصاد : ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری و آغاز روند خصوصی سازی بنگاه های اقتصادی دولتی، موج واگذاری ها را در کشور راه انداخت. در این میان برخی از بنگاه ها برای اجرای این ابلاغیه دست به کار شدند و با عمل به این اصل قانون اساسی تلاش کردند تا نام خود را در زمره اولین ها ثبت کنند.شرکت مخابرات ایران را می توان پیشقراول اجرای ابلاغیه مقام معظم رهبری خواند.

مخابرات این مجموعه عریض و طویل برای آنکه ساختار دولتی اش را به خصوصی تبدیل کند راه طولانی داشت تا اینکه مدیر عامل فعلی این شرکت که خود نیز بر خصوصی شدن مخابرات تاکید داشت، موضوع را در دستور کار قرار داد و اینک مخابرات خصوصی شده است.برای انجام گفت و گویی صریح و صمیمی با مهندس صابر فیضی مدیر عامل شرکت مخابرات ایران راهی ساختمان این شرکت در بزرگراه همت، تقاطع سردار جنگل شدیم با توجه به هماهنگی های صورت گرفته مصاحبه به موقع ترتیب یافت.در این گفت و گوی یک ساعته تلاش کردیم تا در خصوص بیم و امیدهایی که در پشت صحنه خصوصی سازی وجود دارد با مهندس فیضی سخن بگوییم وی هم با گشاده رویی و با جملاتی کوتاه سئوالاتمان را بی پاسخ نگذاشت، البته موضوعاتی از جمله تحول در ساختار مخابرات کشور، سرعت اینترنت و موارد دیگری را هم در بین سئوالاتمان مطرح کردیم.
***
آقای فیضی، مخابرات ایران با وجود مسیر دشوارش خصوصی شده است، الان که با خیال آسوده به گذشته نگاه می کنید، مخابرات خصوصی را موفق ارزیابی می کنید یا شکل دولتی آن را؟
صد در صد مخابرات خصوصی
دلیل این تاکید شما چیست؟
اولا باید بدانیم که مخابرات چرا خصوصی شد، علت این است که هم بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری و هم قانون اصل 44 مخابرات و پست در صف واگذاری ها از جمله اولین ها بودند.به همین دلیل اگر اولین بند اجرایی این اصل درجا می زد سایر بندها نیز درجا می زدند.ما واقعا در این رابطه به تکلیف مان عمل کردیم.در بند اول ماده دو اصل واگذاری ها مخابرات در اولویت قرار دارد به همین دلیل در گام نخست این اقدام باید صورت می گرفت.در حالی موضوع خصوصی شدن مخابرات مطرح شد که اکثر مدیران این مجموعه با خصوصی شدن آن موافق نبودند و زمانی که این مسئولیت به من سپرده شد، متوجه شند که بنده یکی از مدافعان سر سخت خصوصی شدن مخابرات هستم.با سختی های بسیاری این اقدام را پیش بردیم.سال آینده مردم اثرات خصوصی سازی مخابرات را لمس خواهند کرد، مخصوصا در بحث دیتا نیز که به دلایلی عقب مانده ایم شبکه ملی اطلاع رسانی مخابرات پیشقدم شده است که خودشان راه اندازی کند.در داخل کشور محدودیت پهنای باند نخواهد شد.
مخالفان اجرای این طرح از چه طیف هایی بودند؟
مخالفان از سه طیف هستند: یک عده معتقدند که مخابرات امری است که باید دولتی بمانند و نمی تواند خارج از دولت اداره شود.یک سری کسانی هستند که به دلیل منافع شخصی شان مخالفت می کنند که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست.یک تعداد هم احساس می کردند که مخابرات موضوعی امنیتی است که باید دولتی بماند که البته از روی دلسوزی این موضوع را مطرح می کردند تا اینکه متقاعد شدند که می توان با مخابرات خصوصی هم می توان مانع ناامنی شد.اما چرا مخابرات می بایست خصوصی می شد؟
مخابرات تا زمانی که دولتی بود مدیران اش را دولت منصوب می کرد با کاهش کیفیت اقدامات نمایندگان مجلس از وزیر سئوال می پرسیدند.وزیر مجبور می شد از خودش دفاع کند ،چون سیستم دولتی بود اجازه داده نمی شد که مخالف رای وزیر وارد مجموعه شود و این مانع رقابتی شدن بازار می شد.این امر برابر است با کاهش سرویس دهی مناسب...
هر چند که هنوز مخابرات شرکت بزرگی است و این بزرگی یک سری مشکلاتی دارد ولی قوانین و مقرارات به حد کافی وجود دارد که بتوان فضا را رقابتی کرد.به عنوان مثال زمانی که مخابرات دولتی بود نرخ سیم کارت ثابت حداقل 288 هزار تومان بود که یادم است آن زمان دیوان محاسبات معترض بود که چرا این اقدام را انجام داده اید درآمد دولت کاهش یافته است، از آن روزی که خصوصی شده ایم می گویند بیشتر از 120 هزار تومان نمی توانید بفروشید.
در خصوص تعرفه های مخابرات وضعیت چطور است؟
الان معتقدیم تعرفه های مخابرات عادلانه نیست برخی ها کاهش و برخی ها افزایش نیاز دارند که اجازه این کار داده نمی شود. در حالی که چون پست دولتی مانده است تعرفه هایش چهار برابر شده اند!ولی در واقع خصوصی شدن در تمام خدمات و سرویس دهی ها کیفیت ها را افزایش و قیمت های را کاهش می دهد.و می توان گفت مخابرات خصوصی به مردم و دولت بهتر بوده است.البته باید گفت که سه قشر از خصوصی شدن مخابرات سود بردند ، اولویت اول مردم چرا که بازار رقابتی است ،مگر امکان داشت با دولتی ماندن مخابرات سیمکارت های 5 هزار تومانی به فروش برسد.قشر دوم دولت بود که سود کرده است: سال 88 آخرین واریزی مان به خزانه 800 میلیارد تومان بود بعد از خصوصی سازی 33 درصد درآمد مستقیم به خزانه می رود، سال گذشته 1600 میلیارد تومان و امسال 2400 میلیارد تومان به خزانه واریز کرده ایم.سال آینده مطمئنا سه هزار میلیارد تومان خواهیم داد، عدد بزرگی است.علاوه بر آن کارکنان خود مخابرات نیز نفع بردند، چرا که در قانون مدیریت خدمات کشوری ، کیفیت کار مطرح نیست بلکه بر اساس مدرک تحصیلی حقوق پرداخت می شود بنابراین در طرف انگیزه نیست ولی الان کیفیت کار قابل سنجش است و قابل تفکیک است.
جنابعالی اخیرا اعلام کرده اید که سال 91 سال اوج کیفیت در مخابرات است، این کیفیت به چه نحوی برای مردم ملموس خواهد بود؟
سال 91 سال اوج کیفیت ارتباطات در کشور است چون همه چیز به سمتی می رود که رقابتی تر شود.ببینید ما یک معضلی داریم و آن اینکه همه وقتی از ارتباطات سخن به میان می آید ذهنشان به سمت اینترنت می رود، این در حالی است که اینترنت در خارج از ایران است در داخل چون به حد کافی محتوا نداریم به همین دلیل ارتباطات داخلی به حد کافی نداریم و این عامل نارضایتی اکثر کابران اینترنت می شود.با تحولی که در مخابرات کشور رخ می دهد، اینترنت در ارتباطات داخلی تا 10 مگابایت به راحتی قابل استفاده می شود، بسیار راحت ارتباط داده می شود.چرا که به حد کافی سرمایه گذاری شده است تا سال 91 تمام مردم شیرینی این اتفاق مبارک را بچشند.
از لحاظ تامین امنیت چطور، اقداماتی انجام داده اید؟
از لحاظ امنیت شبکه نیز تضمین شده است که به حتم سال آینده در ارتباطات داخلی کشور هیچ مشکلی نخواهیم داشت.با سرعت بالا و قیمت پایین همه می توانند از اینترنت استفاده کنند، در واقع انقلابی در ارتباطات داخلی رخ خواهد بود.
در ارتباطات خارج از کشور چطور؟
اما در ارتباطات خارج از کشور الان سیاست هایی که از سوی حاکمیت اعمال می شود یک سری محدودیت هایی خواهد بود که باعث می شود که یک سری بحث ها خود به خود حل شود ولی در ارتباطات خارج از کشور محدودیت ها نیز کمتر می شود.مطمئن باشید این خود از برکات خصوصی شدن است در مخابرات دولتی امکان این حجم کار و سرمایه گذاری وجود نداشت.
قیمت ها هم کم می شود؟
قیمت ها نسبت به پهنای باند کاهش می یابد.ارتباط 10 مگابایت زیر 30 هزار تومان در دسترس مردم باشد البته در ارتباطات داخل کشور.
الان که مخابرات خصوصی شده است، ساختار آن هم تغییر چهره داده است یا نه؟
ساختار سازمانی مخابرات ایران با وجود خصوصی شدن ولی دولتی است که باید هر چه سریع تر تغییر کند.به دنبال تغییر وضعیت هستیم.خواسته سهامدار و مدیران شرکت مشتری مداری است ولی هنوز جایش نیافتاده است.
آقای فیضی با وجود اینکه می دانستید خصوصی سازی مخابرات کار بسیار دشواری است چرا قدم در این مسیر گذاشتید؟
سئوال جالبی پرسیدید در برخی از جلساتی هم که برای تشریح دلایل و محاسن خصوصی سازی به استان های سفر می کردم از من چنین سئوالاتی مطرح می شد، می پرسیدند چرا می خواهی گوباچف مخابرات ایران شوی، چرا به این اقدام انتحاری دست می زنی؟اما باید بگویم از زمانی که به مخابرات ایران آمدم همیشه در مخابرات کشور به فکر تغییر بودم. نمونه بارز این امر خصوصی شدن مخابرات بود که مسئول این کار من شدم.کار بسیار سخت و سنگینی بود با وجود اینکه چه به دنبال این کار می رفتم و چه نمی رفتم میزان حقوق من تغییری نمی کرد.اما در واقع من فردی هستم که هر کجا باشم به فکر طرح های جدید و تحول در مجموعه هستم. از همان زمان که در مخابرات آذربایجان شرقی نیز فعالیت داشتم رویکرد کاری ام این چنین بود.همیشه به دنبال اقداماتی بودم که با شیوه های نوین کارهایم را در مدت زمان کمتر و با کیفیت مطلوبتری انجام دهم.معتقدم هر مدیری که خودش بخواهد ثابت بماند باید خودش به جابجایی تن دهد تا فرد دیگری بیاید و فضا را تغییر دهد، همیشه به دنبال تغییر و تحول بوده ام.وضعیت مخابرات خیلی مبهم بود، مشتری خریدار سهام خودش باید وضعیت برایش شفاف باشد ولی چنین نبود.حتی بورس هم از شرکت مخابرات هراس داشت الان 15 درصد بورس سهم خرید و فروش های مخابرات است.این ها یک سری مباحث هستند که باید استفاده شود.توصیه ای که من به تمام شرکت های در حال واگذاری اعلام می کنم که یا اقدام کنید مجموعه خصوصی شود یا اینکه اگر دیگران این کار را بکنند آن طوری که شما می خواهید خصوصی نخواهد شد.این خیلی مهم است که سریع تر خصوصی سازی اتفاق بیافتد چون مجموعه های توانمندتر زودتر به فروش می روند و افراد توانمند نیز مجموعه های توانمند را خریداری می کنند و جا مانده ها شاید به دست افراد غیر متخصص بیافتد که نتیجه مطلوبی در بر نداشته باشد.
با وجود این تجربه موفق مخابرات در امر خصوصی سازی چرا سایر دستگاه هایی که باید خصوصی شوند از این امر امتناع می ورزند؟
افرادی که می خواهند وارد این حوزه کاری شوند اول باید خودشان را آماده کنند، نگرانی هایی که وجود دارد بسیار سطحی است.شفافیت امر مهمی است، سهام وقتی در بورس عرضه می شود همه چیز شفاف می شود حقوق و دریافتی ها کاملا شفاف می شود.یک سری هم از این شفافیت ها دوری می گزینند.
آقای مدیر عامل در ساختار سازمانی شرکت مخابرات ثبات مدیریتی رسم است؟ یا به عبارتی دیگر مخابرات قدر مدیران خود را خوب می داند؟
اصلا رسم نیست، در هیچ کجا بیشتر از دو سال مدیران مان ثابت نمانده اند، منتهی ثبات مدیریتی به نفع مجموعه کشوری است اگر درست باشد ثبات مدیریتی مطلوب است.این موضوع مانده به ساختاری که مدیر ایجاد می کند ، در ساختار جدید شرح وظایف ها مشخص است. ساختار یک اصول است که از سال 84 شروع کرده ایم و گرنه ساختار فعلی در این ساختار بر اساس یک برنامه پیش می بریم.در واقع ما در مخابرات خودمان را درگیر افراد نکرده ایم ، در واقع به اصول تکیه کرده ایم.ثبات مدیریتی اگر با برنامه باشد بسیار خوب است اگر بی برنامه باشد آسیب هایی جدی به سیستم می زند!


موضوعات مشابه: