آی فون پول سازترین گجتی است که اپل می سازد، به تازگی شبکه ABC مستند جالبی به نام A Trip to the iFactory پخش کرده است که در آن اطلاعات جالبی مطرح شده است. یکی از نکات جالب در این مستند، اطلاعاتی در مورد مراحل ساخت آی فون از مرحله تأمین قطعات تا موناژ و بستهبندی و ارسال به بازار است.

به گزارش یک پزشک، قیمت متوسط یک دستگاه آی فون حدود ۶۵۰ دلار است و هزینه ساخت هر آی فون ۲۹۳ دلار است.

از ۲۹۳ دلار مصرفی، حدود ۲۰۰ دلار صرف تأمین قطعات و مواد اولیه می شود، پس ۹۳ دلار برای ساخت و جایگزینی دستگاه های معیوب و نقل و انتقال آی فون به فروشگاه باقی می ماند.

تحلیل گران برآورد می کنند که هزینه مرحله ساخت یا مونتاژ آی فون تنها ۱۲٫۵ تا ۳۰ دلار باشد.

جالب است بدانید که برای ساخت آی فون ۱۴۱ مرحله در خط تولید باید انجام شود، کامل شدن هر آی فون ۲۴ ساعت طول می کشد.

از این ۲۴ ساعت، ۶ تا ۸ ساعت، صرف نصب و تست نرمافزار می شود، پس ۱۷ ساعت برای مونتاژ سخت افزارها باقی می ماند.به کارگران خط تولید در ازای هر ساعت کار به طور متوسط ۱٫۷۸ دلار دستمزد داده می شود.
[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  از ضرب ۱۷ ساعت، زمان لازم برای مونتاژ آی فون در ۱٫۷۸، عدد ۳۰ به دست می آید که هزینه کل مونتاژ سخت افزاری هر آی فون است.

  اما باید در نظر گرفت که ممکن است بعضی از مراحل ساخت به صورت خودکار با دستگاه انجام شود و به علاوه ممکن است که در بعضی از مراحل کارکنان در انتظار پایان یک مرحله برای شروع مرحله بعد بمانند. تخمین زده می شود، که انجام هر مرحله ۳ دقیقه زمان لازم داشته باشد، در این صورت طول زمان کل مونتاژ را تنها ۷ ساعت می توان تخمین زد و هزینه مونتاژ حدود ۱۲ دلار می شود.

  البته باید تأکید کنم که همه محاسبات بالا تخمینی هستند و فکر نکنید که اپل از هر دستگاه آی فون بیشتر از ۳۵۰ دلار به جیب می زند، چرا که باید هزینه تحقیقات و توسعه، طراحان و مهندسان و بازاریابی را هم به حساب بیاورید.

  منبع:جی اس ام


  موضوعات مشابه: