ترامادول نوعی مسکن از دسته ضد درد های اوپیوئیدی است که در پزشکی جهت تسکین درد های متوسط تا شدید به کار می رود. اما متاسفانه در طی سال های اخیر بسیاری از افراد نا آگاه و معتادان، دچار سوء مصرف این دارو و اعتیاد به آن شده اند.

در ابتدا تصور می شد که به دلیل اثرات خفیفی که ترامادول در تسکین درد داشته و همچنین به دلیل خواص مخدری ضعیفی که دارد، می توان از آن به عنوان داروی ترک اعتیاد استفاده کرد، اما بعد ها گزارشاتی از وابستگی و علایم شدیدتری از ترک مصرف در افراد استفاده کننده از آن برای ترک اعتیاد ارائه شد.

از آنجا که استفاده طولانی مدت از این دارو باعث کاهش اثرات سرخوشی آن می شود، معتاد به ترامادول برای رسیدن به حالت سرخوشی، به ناچار میزان مصرف آن را بالا می برد و به همین دلیل دچار عوارض متعددی می شود.

علائم استفاده زیاد از دارو(Overdose) عبارتند از: تنفس سطحی و کم عمق، خواب آلودگی،کاهش ضربان قلب،پوست سرد و مرطوب،ضعف، احساس سبکی سر، سردرد و سرگیجه، تحریک سیستم عصبی مرکزی،افسردگی،تهوع و استفراغ و یبوست و در نهایت تشنج و کما.

علائم زیر را در فردی که ترامادول مصرف کرده است می توان مشاهده نمود:

خاراندن بدن به ویزه بینی پرحرفی پس از گذشت یک روز بروز حالات عصبی، کلافگی و خمیازه بی خوابی یا خواب زیاد تهوع گنگی و گیجی دیدن حالات غیر عادی در صورت بروز علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کرد:

عدم توانایی حفظ تعادل در راه رفتن و ایستادن لکه های قرمز پوستی و خارش دشواری در بلع ضربان قلب شدید دیدن یا شنیدن چیز هایی که وجود ندارند تشنج یک سری از عوارض این دارو فقط توسط پزشک و در حین معاینه تشخیص داده می شوند و حتما بایستی توسط پزشک مداوا گردند:

افت شدید فشار خون مشاهده پروتئین در ادرار کاهش هموگلوبین خون افزایش آنزیم های کبدی افزایش فشار داخل جمجمه ترامادول می تواند باعث اختلال واکنش های عصبی و قدرت تفکر فرد شود، در صورت اعتیاد به آن نبایستی به طور ناگهانی مصرف آن را قطع کرد، زیرا قطع ناگهانی آن باعث سندرم ناخوشایند قطع مصرف می شود که علایم آن عبارتند از: اضطراب، تعریق، تهوع، اسهال، رعشه، توهم، اختلال خواب و مشکلات تنفسی


نباید ترامادول را با مواد زیر مصرف کرد:

الکل یا مواد مخدر داروهای مخدر ضد درد داروهای آرامبخش از قبیل والیوم داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب داروهای ضد اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی در دوران حاملگی و شیردهی به دلیل اثرات مضر بر روی جنین ونوزاد منع مصرف دارد.