در دنیای امروز، تلفن همراه فقط یک وسیله ارتباطی نیست. کاربران گوشی.های هوشمند همه روزه از انواع نرم.افزارها استفاده می.کنند.

از انواع بازی.های سرگرم.کننده و مهیج گرفته تا ماشین.حساب.های مهندسی و.... اما در این مطلب، می.خواهیم به آنهایی که در زمینه IT مشغول کار هستند، نرم.افزارهایی را معرفی کنیم تا بسیاری از کارهای خود را به وسیله گوشی.هایشان انجام دهند و در وقت و هزینه خود صرفه.جویی کنند..


گوشی.های هوشمند و تبلت.ها، هدف بلندمدت بسیاری از جنبه.های IT برای توسعه نرم.افزار به.حساب می.آید و آینده درخشانی برای آنها پیش.بینی می.شود.

با افزایش قدرت گوشی.ها و اضافه شدن ویژگی.های قدرتمند به آنها، چنین چشم.اندازی دور از انتظار نیست؛ به گونه.ای که پیش.بینی می.شود تا سال 2017، 50درصد سرویس.های سطح پایین و عملیات یک Help Desk، در شرکت.های بزرگ با استفاده از گوشی.های همراه صورت .گیرد.

بیشتر این نرم.افزارها برای سیستم عامل iOS طراحی شده است و روی گوشی آیفون و تبلت آیپد، بخوبی عمل می.کند. بعضی از آنها نسخه اندرویدی نیز دارد و تعداد کمی. نیز برای سیستم عامل بلک.بری نوشته شده است.

در واقع صفحه نمایش بزرگ و اکوسیستم قدرتمند برنامه.های تحت شبکه اپل، باعث شده است که بسیاری از متخصصان شبکه، کار با برنامه.های آیپد را به لپ.تاپ.ها و رایانه.های شخصی ترجیح دهند.

اندروید نیز بعد از iOS، می.تواند انتخاب مناسبی باشد و بتدریج در این زمینه یکی از رقیبان iOS خواهد بود.

شاید اسم برنامه Crash Plan را قبلا شنیده باشید و حتی برای بک.آپ فایل.ها از آن استفاده کرده باشید، اما آیا می.دانید که می.توانید با این برنامه فایل.ها را از هر نقطه.ای به صورت امن انتقال دهید؟ این برنامه روی تبلت، لپ.تاپ و رایانه شخصی قابل اجراست و برای سیستم.های عامل iOS، اندروید و ویندوز فون به صورت مجانی موجود است.

با استفاده از این برنامه، شما می.توانید فایل.هایی را که از آن بک.آپ گرفته.اید همزمان به صورت امن دانلود کنید.

با این که بلک.بری، به دلیل امنیت و قابلیت.های پست الکترونیک آن، یکی از سیستم.های عامل محبوب است، اما توسعه.دهندگان نرم.افزار و متخصصان IT به خاطر صفحه کوچک گوشی و نداشتن صفحه نمایش لمسی (بجز چند نمونه اخیر)، توجه زیادی به این سیستم عامل ندارند.

بعلاوه نرم.افزارهای کمی. برای آن وجود دارد و به روز شدنش به اندازه سیستم.های عامل دیگر نیست. با این حال نرم.افزارهایی برای دسترسی RDP، نظارت و مدیریت سرورها و ارتباط از طریق SSH برای این سیستم عامل نوشته شده است.

دسترسی از راه دور، یکی از ابزار.های مهم متخصصان IT است؛ زیرا به آنها اجازه می.دهد از راه دور مدیریت، نظارت و رفع اشکال کنند.

شرکت CenterBeam، در این زمینه برنامه.های پرکاربردی نوشته است که از ميان آنها می.توان به Bomgar و Citrix اشاره کرد که روی سیستم.های عامل ویندوز، iOS و اندروید کار می.کند و هر دو مجانی است. برنامه Bomgar ویژگی.های جالبی را در اختیار Help Desk.ها می.گذارد.

برای مثال فرض کنید برای یکی از کارمندان شرکت یک مشکل رایانه.ای به وجود می.آید و یکی از مسوولان بخش فنی باید آن را حل کند.

با استفاده از این برنامه او می.تواند به صورت امن با وی چت کند، مرورگر اینترنت وی را کنترل و مشاهده کند و تصاویری را که کارمند از صفحه خود می.گیرد ببیند و به این صورت رفع اشکال از راه دور را براحتی انجام دهد.

AccessToGo یک نرم.افزار مجانی از شرکت Ericom Software است که ظرفيت.هاي زیاد و پرکاربردی را در اختیار شما قرار می.دهد و روی سیستم.های عامل iOS و اندروید کار می.کند. این نرم.افزار قدرتمند، یکی از سریع.ترین نرم.افزارها برای دسترسی از راه دور و RDP است.

از ویژگی.های این نرم.افزار می.توان به موارد زیر اشاره کرد: دسترسی از راه دور RDP به ویندوز و برنامه.های در حال اجرا از طریق ترمینال سرور یا RDS. دسترسی از راه دور RDP به دسکتاپ.های مجازی روی پلتفرم.هایی مانند Microsoft Hyper-V، VMware ESX و بسیاری دیگر.

این نرم.افزار در مقایسه با نمونه.های مشابه، 90 درصد کمتر از پهنای باند استفاده می.کند.

توجه داشته باشید که برای برقراری ارتباط از طریق این برنامه، باید نرم.افزار Blaze Server از همین شرکت را روی رایانه مقصد نصب کنید.

مدیریت مجازی.سازی در موبایل نیز یک مبحث پرطرفدار است. بسیاری از ارائه.کنندگان سرویس.های ابری، برنامه مدیریتی خود را برای موبایل نیز ارائه می.کنند. برای مثال اگر از Amazon EC2 استفاده می.کنید، نرم.افزار Decaf EC2 Client، گزینه مناسبی برای مدیریت منابع از راه دور است.

این نرم.افزار که برای سیستم.های عامل اندروید و iOS طراحی شده است مجانی بوده و به.وسیله آن می.توانید فعالیت پردازشگرها، دیسک.ها و منابع شبکه را نظارت کنید.

برای مدیریت ماشین.های مجازی نیز نرم.افزارهای قدرتمندی تولید شده است که می.توان از این میان به VMware vSphere Client و iVMControl اشاره کرد که برای سیستم.های عامل iOS و اندروید نوشته شده است.

با استفاده از این نرم.افزار.ها می.توانید بر عملکرد ماشین.های مجازی نظارت داشته باشید و آنها را خاموش یا روشن کنید.

مدیریت اکتیو دایرکتوری نیز از نیازهای متخصصان IT است که برای پاسخگویی به این نیاز 2 نرم.افزار ActiveDir Manager (برای کاربران اندروید) و AD Helpdesk (برای کاربران iOS) را به شما معرفی می.کنیم که امکانات اولیه و ضروری اکتیو دایرکتوری، مانند تغییر خصوصیات کاربران و رایانه.ها را در اختيارتان قرار می.دهد.

نرم.افزار
Network Utility Pro برای سیستم عامل iOS، ابزار لازم برای عیب.یابی و به.دست آوردن اطلاعات شبکه را برای مدیران شبکه فراهم می.کند. این ابزار شامل Ping،.TCP/IP Port Scan، GeoIP leekup و اطلاعات آدرس.های IP می.شود.

این نرم.افزارها تنها بخشی از ده.ها نرم.افزار پرکاربرد برای متخصصان IT است و اگر این نرم.افزارها نیازهای شما را برآورده نمی.کند، احتمالا با کمی.جستجو، نرم.افزار مطلوب خود را خواهید یافت حتی در بسیاری اوقات استفاده از پورتال اینترنتی یک نرم.افزار با استفاده از مرورگر گوشی همراه کفایت می.کند.

با افزایش توانایی.های گوشی.های هوشمند، کاربران خواستار ارائه همان ابزار.هایی هستند که در رایانه شخصی از آنها استفاده می.کنند.

در واقع امروزه دیگر نرم.افزارهای گوشی.های هوشمند را نباید دست.کم گرفت و آنها را ناقص تلقی کرد بلکه بسیاری از آنها به تنهایی یک نرم.افزار قدرتمند، مستقل و کاربردی به حساب می.آید و چه بسا در آینده.ای نزدیک ما را از رایانه.های شخصی بی.نیاز کند.
منبع: ایستنا