با کشف فایلی مخفی در سیستم*عامل آی.او.اس4 مشخض شد که آی*پدهای نسل سه و آی*فون*های شرکت اپل، جزئیات حرکت صاحبان خود را مخفیانه ذخیره می*کنند. آیا نقض حریم خصوصی برای اپل دردسرساز خواهد شد؟

مجید جویا: به گفته پژوهشگران، آی*پدهای نسل سه و آی*فون*های اپل، جزئیات حرکت صاحبان خود را مخفیانه ذخیره می*کنند. به ادعای آلزدیر آلن و پیت واردن، این اطلاعات در یک فایل پنهان رمزگذاری نشده، ذخیره می*شود و با داشتن نرم*افزار مناسب، می*توان دقیقا مسیر حرکت دارنده دستگاه را مشخص کرد.

به گزارش بی*بی*سی، اپل هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است، هرچند که پژوهشگران نیز ادعایی در مورد ارسال این داده*ها به سرورهای اپل و یا استفاده اپل از این داده*ها مطرح نکرده*اند.

این یافته، اکثر دارندگان آی*فون را شگفت*زده خواهد کرد، چرا که دستگاه*های آنها هیچ نشانه*ای از توانایی ذخیره این داده*ها را بروز نداده*اند. با این*که اپل هیچ*گاه به امکان چنین کاری مستقیما اشاره نکرده، ولی تلویحا در شرایط استفاده دستگاه*ها، به چنین موردی پرداخته شده است: «ممکن است که ما داده*هایی از قبیل شغل، زبان، کد پستی، مکان و منطقه زمانی محل استفاده یک محصول اپل را گردآوری کنیم تا بتوانیم به درک بهتری از رفتار مشتریان و بهبود کیفیت محصولات، خدمات و تبلیغاتمان برسیم».

کاملا تعمدی

به گفته آلن و واردن، آن دو نمی*دانند که چرا آی*فون و آی*پد، اطلاعات مکانی دارندگان خود را گرداوری می*کنند، ولی مشخص است که این کار «کاملا تعمدی» است. به ادعای آنها، این امکان در به روزرسانی سیستم*عامل iOS4، در ژوئن 2010 / خرداد 1389 به این دستگاه*ها اضافه شده است.

هر بار که کاربر، آی*فون یا آی*پد خود را به کامپیوتر وصل کند، این اطلاعات به کامپیوتر دارنده خود نیز ارسال می*شود.

به عقیده گراهام کلولی، مشاور فناوری، به نظر نمی*رسد که اپل این داده*ها را جهت کاربردهای تجاری لازم داشته باشد. وی می*گوید: «به نظر من، نگرانی*هایی در مورد حفظ حریم خصوصی وجود خواهد داشت و احتمالا مشتریان اپل به دنبال یافتن راهی برای پنهان کردن آن خواهند بود».

افزایش فروش

اما همزمان با فاش شدن راز اپل، خبر دیگری منتشر شده که از نگرانی*های اپل می*کاهد: فروش خالص سه ماهه اول سال جاری میلادی شرکت، به دوبرابر سال پیش رسیده است.

اپل سود خالص سه ماهه را 5.99 میلیارد دلار اعلام کرده که تقریبا دوبرابر رقم سال گذشته است. فروش ناخالص در این مدت 24.67 میلیارد دلار بوده، که نشان از رشد 83 درصدی دارد.

در این مدت 18.65 میلیون دستگاه آی*فون فروخته شده که 113 درصد بیش از سال گذشته است، اما آی*پد با فروش تنها 4.69 میلیون دستگاه نتوانسته انتظارات تحلیلگران را براورده کند. با انتشار این آمار در روز چهارشنبه، ارزش سهام اپل در بورس نیویورک، 2.5 درصد رشد کرد.

چالش*های پیش رو

استیو جابز، مدیرعامل اپل می*گوید: «ما تا پایان سال، به نوآوری در تمام جبهه*ها ادامه خواهیم داد». اما iOS، سیستم*عامل آی*فون و آی*پد با مشکلات بسیار بزرگی از جانب رقبایی چون گوگل روبرو است. یک گزارش در ماه گذشته نشان داد که آندروید گوگل محبوب*ترین سیستم*عامل در بین کاربران امریکایی موبایل*های هوشمند است (29 درصد در برابر 27 درصد اپل).

فروش کامپیوترهای شرکت هم به نسبت سال گذشته 28 درصد بیشتر شده؛ البته به لطف مک*بوک پرو. ولی تمام آمار فروش مثبت نیستند. علاوه بر آی*پد، یک عدد ناامید کننده دیگر هم در بین آمار وجود دارد؛ آی*پاد که با 9 میلیون دستگاه، شاهد 17 درصد کاهش فروش بوده است.

منبع : خبر آنلاین

موضوعات مشابه: