در این مقاله قصد داریم عملکرد حافظه*های DDR۳ با فرکانس*های ۱۰۶۶ و ۱۶۰۰ مگاهرتز به همراه دو پردازنده از اینتل و یک پردازنده از AMD را بررسی کنیم. همچنین نتایج آن*ها را با یکدیگر و تفاوت کارایی آن*ها با هریک از پردازنده*ها را بررسی خواهیم کرد.

برای آزمایش*های این مقاله از دو مدل ۱۰۶۶ و ۱۶۰۰ مگاهرتزی حافظه*های DDR۳ با زمان*بندی تاخیر (CL) مشابه استفاده شده است.

پردازنده*های مورد استفاده نیز پردازنده Phenom II X۴ ۹۵۵ از AMD با فرکانس ۲/۳ گیگاهرتز، پردازنده Core ۲ Extreme QX۹۷۷۰ از اینتل با فرکانس ۲/۳ گیگاهرتز و پردازنده Core i۷-۹۷۵ باز هم از اینتل با فرکانس ۳۳/۳ گیگاهرتز هستند.

نتایجی که در این مقاله مشاهده خواهید کرد بر مبنای درصد اضافی سودی است که استفاده از حافظه با فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز نسبت به حافظه کندتر به ما ارایه می*دهد. به این معنی که نتایج همگی حول محور و مبنای ۱۰۰ درصد خواهند بود.

نتایج این آزمایش*ها توسط چندین نرم*افزار بنچ مارک متفاوت و معتبر تهیه شده که لیست آن*ها به شرح زیر است:

▪ ۳DMark Vantage

▪ CPU benchmarks, such as Sandra ۲۰۰۸ MFLOPS

▪ Adobe Photoshop CS۴ (application of image filters)

▪ Apple iTunes (WAV audio to AAC conversion)

▪ AVG Anti-Virus

▪ ۳ds Max

▪ Fritz Chess

در برخی از این تست*ها حافظه سریع*تر نتایج بهتری از خود بروز نداده که این امر نشان*دهنده تاثیر نکات دیگری در افزایش کارایی سیستم به غیر از حافظه است.

در مجموع امتیازات کلی بنچ مارک ۳DMark Vantage ۱.۰.۲ امتیازات حافظه سریع*تر ۱۰۰ درصد حافظه کندتر بود به این معنی که این بنچ مارک در کل تفاوتی را نشان نمی*دهد.

در آزمایش*های مربوط به رمزگذاری در بنچ مارک SISoftware Sandra ۲۰۰۹ SP۳ که یک بنچ مارک پردازنده است، همان*طور که مشاهده می*شود استفاده از حافظه سریع*تر عملا کارایی بالاتری را فراهم نمی*کند و فقط در کارایی پردازنده AMD در حدود ۲/۰ درصد افزایش کارایی را شاهد هستیم.

همان*طور که در تصویر مشاهده می*کنید در آزمایش پهنای باند حافظه، همین بنچ مارک تفاوت*ها بیشتر به چشم می*آیند. نرم*افزارهای بنچ مارکی مانند این نرم*افزار که چندمنظوره هستند به ما کمک می*کنند تا برخی از برتری*های تئوری حافظه*های سریع*تر را بهتر درک کنیم. البته واقعیت این است که تفاوتی که در تصویر مشاهده می*شود در دنیای واقعی و هنگام اجرای نرم*افزارهای متفاوت به هیچ*وجه محسوس نیست.

به هر حال در این تست پردازنده چهارهسته*ای اینتل نشان می*دهد که می*تواند بیشترین استفاده را از افزایش سرعت حافظه داشته باشد و دو پردازنده دیگر نیز با تفاوتی محسوس از برتری این حافظه*ها سود می*برند.

در بنچ مارک PCMark Vantage نیز برتری استفاده از حافظه سریع*تر در حدود ۵ درصد برای پردازنده چهار هسته*ای اینتل و کمتر از ۴ درصد برای پردازنده چهار هسته*ای AMD است.

شاید ذکر این نکته در میانه متن کمی عجیب باشد اما به هر حال خالی از فایده نیست یادآوری کنم که با نیم نگاهی به بازار کامپیوتر و تفاوت قیمت انواع حافظه DDR۳ متوجه خواهید شد که چرا انواع مختلف این حافظه*ها را مورد بررسی قرار داده*ایم. البته هدف اصلی مشخص کردن فایده*دار بودن یا بی*فایده بودن هزینه کردن برای تهیه حافظه*های سریع*تر و البته گران*قیمت*تر است.

در تست*های مربوط به بازی FarCry ۲.۰ نیز پردازنده AMD توانسته با استفاده از حافظه سریع*تر ۶ درصد کارایی خود را ارتقا دهد و پردازنده*های ۴ و ۲ هسته*ای اینتل به ترتیب حدود ۵ و ۲ درصد ارتقا کارایی داشته*اند.

در بازی دیگری نیز که بازی Left ۴ Dead است پردازنده دو هسته*ای اینتل بیش از ۵ درصد و پردازنده*های چهار هسته*ای اینتل و AMD به ترتیب ۳ و ۶/۲ درصد افزایش کارایی داشته*اند. بعید می*دانم هیچ*یک از کاربران به سادگی هنگام بازی متوجه این تفاوت*ها شوند.

اما وضعیت در نرم*افزار فشرده*سازی WINRAR کمی متفاوت است به شکلی که پردازنده دوهسته*ای اینتل با حافظه سریع*تر در حدود ۱۵ درصد و پردازنده*های چهار هسته*ای AMD و اینتل هر یک به ترتیب ۸/۱۳ و ۵/۱۲ درصد افزایش کارایی داشته*اند.

در نرم*افزار Adobe Acrobat ۹.۰ Professional استفاده از حافظه سریع*تر در پردازنده*های اینتل، ۲/۲ و ۳/۱ درصد افزایش، اما در پردازنده AMD، ۸/۰ درصد کاهش کارایی را نشان می*دهد.

در تبدیل فرمت فایل*های تصویری از فرمت MPEG-۲ به فرمت AVI نیز افزایش کارایی بین ۱ تا ۷/۳ درصد برای پردازنده*هاست که چندان چشمگیر نیست.

در سایر نرم*افزارها نیز روند افزایش کارایی به طور تقریبی به همین نسبت است.

در پایان همان*طور که در تصویر مشخص است پردازنده*های چهار و دو هسته*ای اینتل در مجموع آزمایش*ها به ترتیب ۳ و ۴/۲ درصد از افزایش سرعت حافظه منتفع می*شوند. افزایش کارایی پردازنده چهار هسته*ای AMD نیز ۲/۲ درصد در صورت استفاده از حافظه سریع*تر خواهد بود.

درس اصلی که از این نتایج می*توان گرفت جوگیر نشدن با رویت اعداد مربوط به فرکانس حافظه*هاست، زیرا فقط با استفاده از حافظه سریع*تر و گران*تر نمی*توان به همان میزان سرعت سیستم را افزایش داد. اگر این میزان افزایش کارایی که در بیشتر نرم*افزارها قابل تشخیص نیست برایتان مفهوم زیادی ندارد به جیب مبارک رحم و ضمن اجتناب از جوگیر شدن از حافظه*های در ظاهر کندتر و ارزان*تر استفاده کنید.

موضوعات مشابه: