نوكیا هم*چنان بزرگ*ترین تولیدكننده تلفن همراه در جهان است اما این شركت در بازار تلفن هوشمند به شدت دچار مشكل شده و سهمش از 42 درصد در سال گذشته به 26 درصد در سال جاری تنزل یافته است.

به گزارش ایسنا سود نوكیا در سه ماهه منتهی به ماه مارس 464 میلیون دلار بود، در حالی كه در زمان مشابه در سال گذشته این شركت دارای سود 472 میلیون دلار بوده است.

نوكیا در ماه فوریه اعلام كرد كه برای مبارزه با رقبای خود از جمله اپل با مایكروسافت همكاری خود را آغاز می*كند و با كنار گذاشتن سیستم عامل قدیمی سیمبین، ویندوز 7 را در محصولات خود جایگزین می*كند.

گفته می*شود نوكیا انتظار دارد تغییرات مورد نظرش طی دو سال رخ دهد اما كارشناسان معتقدند این زمان بسیار طولانی است و باعث افزایش فاصله نوكیا با اپل می*شود.

نوكیا اعلام كرده شراكتش با مایكروسافت و طرح تعدیل نیرو كه هفته آینده آن را اعلام می*كند، سالانه باعث صرفه*جویی یك میلیارد یورو برای این شركت خواهد شد.

مقامات نوكیا اظهار كردند سه ماهه*ی جاری چالش* برانگیزترین سه ماهه در سال 2011 برای این شركت محسوب می*شود زیرا برخی از حلقه*های تامین مواد اولیه به خاطر زلزله و سونامی در ژاپن دچار مشكل شده*اند.

اپل در نقطه مقابل اعلام كرد كه در سه ماهه دوم سال 2011 نزدیك به 5.6 میلیارد دلار سود داشته است و در این زمان 18.6 میلیون تلفن هوشمند آیفون به فروش رسانده است. اما فروش 4.69 میلیون دستگاه آی*پد ساخت این شركت پایین*تر از پیش*بینی كارشناسان بود.

البته یكی از دلایل این كاهش اعلام خبر ورود آی*پد 2 و امتناع مشتریان از خرید نسل اول آی*پد است.


موضوعات مشابه: