کاربری
کاربر گرامی به Kurd Gsm|انجمن موبایل كُـورد جي اس ام خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر

 1. #1
  نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر

  نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر مدیریت سایت (خاني)


  تاریخ عضویت
  _February_2011
  محل سکونت
  کرمانشاه
  نوشته ها
  33,976
  تشکر
  13,967
  تشکر شده 51,312 بار در 17,896 ارسال
  سیستم عامل و مرورگر
  ميزان امتياز
  4075
  Array

  نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر

  نامهای رسول خدا (ص) از نظر خدا
  رسول گرامی اسلام (ص)، در حدیثی مفصل به جابر بن عبدالله انصاری، چنین فرمودند: «من شبيه‏ ترين مردم به آدم هستم و ابراهيم شبيه ‏ترين مردم از نظر خلقت و اخلاق به من است و خداوند از بالاى عرش‏ خود مرا با ده نام‏ ناميده است...» (3)

  در اینجا رسول خدا (ص)، این نامها را برمی شمرند که عبارت است از:
  1. محمد: «... [خداوند] نام مرا از نام خود مشتق ساخته و مرا محمّد ناميده و او خود محمود است و مرا در بهترين نسل از امتم مبعوث كرده...» و «...مرا در قرآن محمّد ناميده و من در قيامت در داورى محمود هستم و كسى جز من شفاعت نمى‏كند.»
  2. احید: «در تورات مرا احيد ناميده كه از توحيد است و با توحيد، بدن‏ هاى امّت مرا بر آتش حرام كرده...»
  3. احمد: «...و در انجيل مرا «احمد» ناميده است، پس من در ميان اهل آسمان محمود هستم و امّت مرا حامدين (ستايشگران) قرار داده...»
  4. ماح: «و مرا در زبور «ماح» ناميده كه به وسيله من خداوند بتها را از زمين محو كرده...»
  5. حاشر: «و در قيامت مرا «حاشر» ناميده كه مردم بر قدم من محشور مى‏شوند...» یعنی در محشر، مردم پس از رسول خدا (ص) محشور می شوند. (4)
  6. موقف: «و نيز مرا موقف ناميده كه مردم را در برابر خدا برای حساب، نگه می دارم» 7. عاقب: «و مرا عاقب ناميده كه در پس همه پيامبران آمده‏ام و پس از من پيامبرى نخواهد بود و مرا پيامبر رحمت و پيامبر توبه و پيامبر محبت قرار داده...»
  8. مقفی: «و نيز مقفّى ناميده است كه پس از همه پيامبران آمده‏.ام...» ایشان در ادامه فرمودند: «و من قيّم و كامل و جامع هستم و خداوند بر من منّت نهاده و گفته است: يا محمّد! خداوند بر تو درود مى‏فرستد و من هر پيامبرى را به سوى امتش با زبان آنان فرستادم و تو را به هر سرخ و سياهى از خلق خود فرستاده‏ام و تو را با رعب [در دل دشمنان] پيروز كرده‏ام كه كسى را با آن پيروز نكرده‏ام و غنيمت [جنگى] را براى تو حلال كرده‏ام و به كسى پيش از تو حلال نكرده بودم و به تو و امّت تو گنجى از گنج‏هاى عرشم را داده‏ام كه همان فاتحة الكتاب و آيات پايانى سوره بقره است و براى تو و امّت تو همه ی زمين را سجده‏ گاه و خاك آن را پاك‏ كننده قرار داده‏ام. تو را با ياد خودم هم رديف قرار داده ‏ام، تا كسى از امّت تو مرا ياد نكند، مگر اينكه تو را هم همراه با من ياد كند، خوشا به حال تو و امّت تو اى محمد!» (5)

  پیامبر بشارت و بیم دهنده
  گروهی از یهودیان خدمت حضرت رسول (ص) آمدند و سؤال کردند که: به چه سبب تو را محمد و احمد و ابوالقاسم و بشیر و نذیر و داعی نامیده اند؟

  فرمودند: مرا «محمد» نامیدند زیرا که در زمین مورد ستایش قرار گرفتم؛ و «احمد» نامیدند برای آن که مرا در اسمان ستایش می کنند؛ و «ابوالقاسم» نامیدند برای آن که حق تعالی در قیامت، بهشت و جهنم را به سبب من قسمت می نماید، پس هر که کافر شده است و ایمان به من نیاورده است از گذشتگان و آیندگان به جهنم می فرستد و هر که ایمان آورد؛ به من و اقرار نماید به پیغمبری من، او را داخل بهشت می گرداند؛ و مرا «داعی» خوانده است برای آن که مردم را دعوت می کنم به دین پروردگار خود؛ و مرا «نذیر» خوانده است برای آن که می ترسانم به آتش هر که را نافرمانی من کند؛ و «بشیر» نامیده است برای آن که بشارت می دهم مطیعان خود را به بهشت.» (6)

  نام رسول خدا (ص) نزد اهل کتاب
  بعضی از علما از قرآن مجید چهارصد نام برای آن حضرت بیرون آورده اند. مشهور است که نام آن حضرت در تورات «مودمود» است و در انجیل «فارقلیط» یا «بارقلیطا» و در زبور «فارقلیط.» (7)

  مرحوم علّامه شعرانىّ در كتاب اثبات نبوّت، ص 241 مى گوید: «حضرت مسيح (ع) بشارت به آمدن «فارقليط» داد و اين لغت يونانى است و در اصل «پِرِكليتوس» است، كه چون وارد زبان عربی گشت، تبدیل به «فارقليط» شد و پركليتوس كسى است كه نام او بر سر زبانها است و همه او را ستايش می كنند و معنى «أحمد» همين است. و نزد اين بنده، كتاب لغت يونانى به انگليسى هست، آن را به آشنايان زبان انگليسى نشان دادم، گفتند:

  «پركليتوس» را به همين معنى ترجمه كرده اند، حتّى معنى تفضيلى كه در «احمد» است (يعنى ستوده‏ تر) و در محمّد نيست از كلمه «پركليتوس» يونانى نيز فهميده مى‏شود... به عقيده ما ترجمه أوّل صحيح است، و در قرآن فرموده است: «وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتِي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ» (8) (و [در انجیل] به رسولی بشارت دادم که بعد از من می آید و نامش احمد است.)» (9)


  پی نوشت:
  1. قاموس قرآن، ج‏1، ص: 264؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5؛ تولید موسسه نور.
  2. شیخ صدوق، معاني الأخبار / ترجمه محمدى، ج‏1، ص: 120؛ با استفاده از همان نرم افزار.
  3. الخصال / ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 141؛ با استفاده از همان.
  4. با استفاده از کاشفی، حسین، مقاله ی «اسامی حضرت رسالت»، مجله ی
  گنجینه، شماره 58؛ به نقل از پایگاه حوزه به آدرس
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید

  5. الخصال، همان.
  6. علل الشرایع، ص 127; امالی، شیخ صدوق، ص 158 و 159 ; معانی الاخبار، ص 51؛ به نقل از مجلسی، محمد باقر، «نامهای پیامبر اکرم»، مجله ی فرهنگ کوثر، شماره 49؛ به نقل از سایت پایگاه حوزه، به آدرس
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید

  7. مناقب ابن شهر آشوب 1/195 با (اندکی تفاوت)؛ به نقل از همان مقاله.
  8. سوره صفّ آيه 6
  9. الإحتجاج / ترجمه جعفرى ؛ ج‏2 ؛ ص435؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث، همان.

  کاربر زیر به خاطر ارسال مفید KORD GSM از ایشان تشکر کرده است: سعید دنیادیده (2013_02_01)


  خريد اشتراك انجمن


  کد PHP:
  http://www.kord-gsm.ir/payments.php 
  شماره حسابهاي كرد جي اس ام


  کد PHP:
  http://www.kord-gsm.ir/thread19121.html 

  ارتباط با ما از طریق تلگرام

  کانال

  کد PHP:
  https://telegram.me/kordgsm 

  ادمین
  کد:
  username:@gsmkord


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
">
نامهای رسول خدا (ص) در کتاب.های ادیان دیگر
Google

فقط در كرد جي اس ام
در كل اينترنت
درباره ما

انجمن كُـرد جي اس ام سايتي با عنوان مرجع تعميركاران موبايل فعاليت خودرا از 1389 آغاز و برنامه هاي تلفن همراه،آپديتها، فايل فلش و نرم افزارکامپيوتر بالينك مستقيم ارائه مينمايد. مديريت كُــرد جي اس ام منتظر دريافت نظرات و پيشنهادات سازنده ي شماست...

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
کانال سروش سایت