کمپانی امنیتی F-Secure با انتشار آماری٬ نتایج بررسی میزان تولید بدافزارها و تهدید های جدید برای سیستم عامل های موبایل در سال ۲۰۱۲ را بیان کرد.
[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  این بررسی ها نشان می دهد٬ میزان تهدیدات جدید در سیستم عامل اپن سورس Android رشد قابل توجهی داشته است و iOS و دیگر سیستم عامل های دیگر از جمله (Blackberry (RIM و Windows Mobile همچنان روند متعادل تری دارند.
  سیستم عامل های اپن سورس بدلیل خصوصیت منبع باز بودن و عدم نظارت کمپانی خاصی به اپلیکیشن های تولید شده و نیز وجود نسخه های مختلف با پیکربندی های متفاوت٬ بیشتر از بقیه در معرض تهدیدات بدافزارها می باشند و مهمتر اینکه هکرها راحت تر می توانند برنامه های مخرب و جاسوسی را انتشار دهند.
  البته از این موضوع هم نباید بگذریم که Android همچنان بازار بیشتری از از سیستم عامل های اسمارت فون ها و تبلت ها را در جهان در اختیار دارد و کاملا مشخص است که سهم بازار توجه بازار هکرها در هر سطحی (از مبتدی تا پیشرفته) جذب می کند. (هر چند با آنکه در ماه های اخیر سهم اندروئید از بازار در حال کم شدن است ولی همچنان رشد انتشار بدافزارها برای این پلتفورم رو به افزایش می باشد)
  (در آمریکا iOS سهم بسیار بیشتری نسبت به دیگر سیستم عامل ها در اختیار دارد) اما iOS با قدمت بیشتر و عرضه زودتر نسبت به Android میزان تهدیدات کمتری از اینگونه را دارد و دلایل آن امن تر بودن کرنل اصلی سیستم عامل در برابر هرگونه آسیب پذیری و نظارت مستقیم اپل در تولید اپلیکیشن ها و عرضه اپلیکیشن ها است و همچنین پشتیبانی مستقیم کمپانی اپل از این سیستم عامل باعث شده در صورت بروز حفره های امنیتی به سرعت شرکت اپل اقدام به رفع آنها و انتشار آپدیت کند.
  سیستم عامل Windows Mobile هم بدلیل بازار نسبتا کم نسبت به iOS و Android مشخص است که در حال حاضر تهدیدات امنیتی کمتری داشته باشد که با عرضه بیشتر و کسب سهم بیشتر از بازار مطمئنا تهدیدات امنیتی آن نیز بیشتر خواهد شد.
  در مورد Symbian هم کاملا مشخص است که بدلیل از دست دادن بازار و به سمت منسوخ شدن٬ زیاد هم به چشم هکرها نمی آید و هکرها دوست ندارند وقت خود را صرف آن کنند. هرچند که هنوز Symbian از خطرناک ترین OS ها برای تلفن های همراه است که به راحتی قابل آلوده شدن هستند. این آمار نشان می دهد که Symbian برای هکرها از جذابیت افتاده است.


  موضوعات مشابه: