[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  در بازارهای جهانی دوگونه لپ*تاپ با پردازنده دوهسته*ای با نام*های Dual Core وCore 2 Duo عرضه می*شود که در ظاهر اختلاف مختصری با هم دارند اما به قیمت*ها که نگاه می کنید تفاوت*ها بیشتر جلوه می*کنند.
  خیلی طبیعی و بدیهی است که سر آدمی که اطلاع ندارد کلاهی گذاشته یا برداشته شود. مثال بارز این ماجرا به لپ*تاپ*هایی مربوط می*شود که از پردازنده*های دوهسته*ای استفاده می*کنند. در بازارهای جهانی دوگونه لپ*تاپ با پردازنده دوهسته*ای با نام*های Dual Core وCore 2 Duo عرضه می*شود که در ظاهر اختلاف مختصری با هم دارند اما به قیمت*ها که نگاه می کنید تفاوت*ها بیشتر جلوه می*کنند. از این رو در این فرصت قصد داریم مختصری در این باب صحبت کنیم .


  <H2 align=justify>پردازنده*های Dual Core

  شاید می*دانید پردازنده*های کنونی بازار از یک هسته تا چهار هسته را شامل می*شوند. بین مدل*هایی که در لپ*تاپ*ها مورد استفاده قرار دارد با مدل*هایی که به طور اختصاصی در دسک*تاپ*ها مورد بهره برداری واقع می*شود تفاوت*هایی وجود دارد که اصلی*ترین آن به میزان مصرف انرژی مربوط می*شود.

  این را هم گفته باشم که پردازنده*های مخصوص لپ*تاپ یا تک هسته*ای هستند یا دوهسته*ای و مدل*های سه هسته*ای و چهارهسته*ای در این وادی یافت نمی*شوند. این را هم بگویم که چندین سال پیش رسم بود که از برخی پردازنده*های مخصوص دسک تاپ روی لپ*تاپ*ها نیز استفاده می*شد که این رویه شکرخدا در روزگار ما در حال فراموشی است.

  اما هر پردازنده*ای که از دوهسته پردازشی (Core) تشکیل شده باشد را دوهسته*ای (Dual Core) خطاب می*کنند از این رو این اصطلاح Dual Core به نوعی اصطلاحی عام است که شامل مدل*های دوهسته*ای Intel، AMD و حتی VIA می*شود.

  مشکلی که در ابتدای صحبت بدان اشاره کردم از همین جا نشأت می*گیرد. همانطور گه گفتیم، شرکت Intel از دو نوع مختلف پردازنده دوهسته*ای در لپ تاپ*ها استفاده می*کند. در واقع Intel مثل همیشه زرنگی کرده و عنوان عام Dual Core را به مدل Pentium چسبانده است. به بیان دیگر اگر روی بدنه لپ*تاپ عنوان Intel Dual Core قید شده بود، بدانید که با یکی از مدل*های Pentium Dual Core طرف هستید. مدل*های این خانواده با T2060، T2080، T2130 و همچنین T2310، T2330، T2370، T2390، T2410، T3200 و T3400 نامگذاری شده*اند. قرار است مدل جدید Pentium T4200 نیز به زودی در لپ*تاپ*ها استفاده شود.

  موضوع این نوشتار دلالت بر ضعف این پردازنده*ها ندارد اما بر این موضوع تاکید دارد که مواظب باشید آنها را به جای پردازنده*های Core 2 Duo نخرید.

  قیمت لپ*تاپ*هایی که از این خانواده پردازشی استفاده می*کنند به طور معمول بین مدل*های Celeron و Core 2 Duo قرار دارد و استفاده از آن به صراحت مطلوب*تر از مدل*هایی است که از شبه پردازنده*های Celeron بهره می*برند.

  این را هم بگویم و ختم کلام که در لیست نام مدل*هایی که در بالا بدان اشاره شده است هر چه به انتهای لیست نزدیک شوید با مدل*های قوی*تر مواجه خواهید شد و توصیه می*کنم بی خیال سه مدل اول شوید.

  موضوعات مشابه: