[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  خرید یکی از پردازنده*های گران قیمت Core2 Quad QX9770 و یا Core i7 965 نسخه بی*نهایت، آرزوی هر کاربر علاقه*مند به سخت*افزار رایانه، اورکلاک کردن و ارتقای سیستم است. با این*که برآوردن این آرزو برای اکثر کاربران دارای بودجه محدود، میسر نیست، اما این مساله نمی*تواند مانع برخورداری آنها از تجربه ارتقا و اورکلاک رایانه*های قدرتمند و سریع دارای توانایی اجرای بازی*های رایانه*ای جدید و تولید و تبدیل انواع محتوای چند رسانه*ای شود.

  پردازنده*های چهارهسته*ای Core 2 Quad Q9550 و نسل بعدی آنها یعنی Core i7، با ترکیبی از خصوصیاتی شگفت*انگیز، مانند کارآیی، قدرت و سرعت، به*همراه قیمتی مناسب که آنها را کاملا از پردازنده*های AMD متمایز می*سازد، به*خوبی قادر به برآوردن آرزوها و پاسخگویی به همه نیازهای این دسته ازکاربران هستند. ما در اینجا برای پی*بردن به این*که کدام*یک از این پردازنده*ها بهتر هستند، طی تدارک آزمایشی مقایسه*ای، با استفاده از رایانه*ای متشکل از کارت گرافیک GeForce 8800 GTX، یک فضای ذخیره داده از نوع دیسک سخت Raptor 150گیگابایتی، پردازنده Core2 را با 4گیگابایت حافظه رم 1333/DDR3 در کنار مادربورد سوکت LGA 775 و پردازنده i7 را با 3گیگابایت رم 1066/DDR3 در کنار مادربورد سوکت LGA 1366 و هر دو آنها را در بستر سیستم عامل ویندوز ویستا (خانگی) 64بیتی، از جهات گوناگون بررسی كردیم كه نتایج آن به شرح ذیل است:


  <H2 align=justify>قیمت

  پردازنده Q9550 نمونه*ای خوب از توازن بین کارآیی و قیمت است. تعداد پردازنده*های Core2 اینتل، کم نیست، اما اغلب با پالس ساعت پایین*تر و حافظه نهان غیرفعال شده. این پردازنده 83/2گیگاهرتزی 265دلاری، از حافظه نهان L2 از توانایی همسان با پردازنده بسیارگران قیمت نسخه بی*نهایتCore2 Quad QX9770 1400دلاری، برابر با 12مگابایت برخوردار است. اما پردازنده Core i7 920 با سرعت 66/2گیگاهرتز و قیمت 315دلار به*عنوان پرسرعترین پردازنده با قیمتی متعادل در بازار شناخته می*شود.

  برنده: پردازنده Core i7 920
  <H2 align=justify>بستر و زمینه کارکرد (مادربورد)

  مادربوردهای مخصوص پردازنده*های Core2 بسیار متنوع*تر، فراوان*تر و ارزان*تر از مادربوردهای X58 مخصوص پردازنده*های Core i7، در دسترس هستند.

  برنده: پردازنده Core 2 quad Q9550
  <H2 align=justify>در دسترس بودن

  اینتل در هر مرحله از تولید پردازنده*های خود، تعدادی محدود، در حدود 1000 عدد از پردازنده*های سری نسخه بی*نهایت Core2 Quad Q9550 را تولید و به بازار عرضه می*کند در حالی*كه پردازنده*های Core i7 920 بیشتر و آسان*تر در دسترس هستند.

  برنده: پردازنده Core i7 920
  <H2 align=justify>ویژگی*ها

  پردازنده جدیدتر نسل بعدی i7، با برخورداری از Hyper threading، یک تنظیم*کننده حافظه تعبیه شده، پشتیبانی از رم DDR3 نوع 3کاناله، قابلیت اورکلاک شدن به*طور خودکار، مدیریت انرژی و قدرت درون ساخت و همه مجموعه دستورات متشکله پردازنده Core2، برتر از رقیب خود است.

  برنده: پردازنده Core i7 920
  <H2 align=justify> کارآیی

  اگرچه Core2 Quad Q9550 سرعت بالایی را با این قیمت مناسب ارائه می*دهد، اما نتایج آزمایش، حاکی از ارائه پهنای باند بالاتر Core i7 920 بوده و برتری آن از لحاظ زمان درنگ و چند نخی به*وسیله ایجاد هسته پردازش مجازی مشخص و محرز است، اما با سرعت ساعتی 6درصد کمتر از پردازنده Core 2 Quad Q9550 عمل می*کند. در نتیجه Core i7 920 با مقادیر قطعی 17 تا 50درصدی و با عمل کردن در سرعت ساعت پایین*تر و قیمت کمتر، از هم*نژاد خود پیشی می*گیرد و آن را به حاشیه می*راند.

  برنده: پردازنده Core i7 920
  <H2 align=justify>جمع بندی

  پردازنده Core i7 920، در انجام وظایف و وظایف تولید محتوا، تماشایی عمل کرده و به*علت پیشرفت نرم*افزارها و برنامه*های اجرایی با گذشت زمان و به*كارگیری بهتر هر 8 نخ یا هسته آن، کارآیی آن نیز بهبود یافته و در واقع سریع*تر عمل می*کند. مطمئنا یک چنین اتفاقی برای پردازنده*های سری Core2 Quad نیز رخ خواهد داد و برنامه*های اجرایی نرم*افزاری بیشتری ضامن بهینه*سازی آنها خواهند بود.

  بی*گمان برای کاربران آینده*نگر و علاقه*مند به کارایی بهتر و بیشتر که به*دنبال پردازنده*های اقتصادی می*گردند، پردازنده Core i7 920 گزینه مناسبی خواهد بود و برای سایر کاربرانی که به*دنبال گزینه*ای ارزان*تر می*گردند نیز پایگاه فناوری پردازنده Core 2 Quad انتخاب مناسبی خواهد بود.

  موضوعات مشابه: