[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  ● پردازنده*ی جدید امروز، پلت*فرم جدید سال ۲۰۰۷ اولین نسخه*ی Core ۲ Duo، با پلت*فرم Napa که از پردازنده*های Core Duo استفاده می*کند، کاملاً سازگار است. به عبارت دیگر، سوکت مورد استفاده در پردازنده*های Core Duo سوکت M است و پردازنده*های Core ۲ Duo امروزی نیز مبتنی بر همین سوکت هستند. برخی از پردازنده*های Core ۲ Duo که در سال آینده تولید می*شوند، نسبت به Core Duo امروزی گذرگاه سریع*تری دارند (۸۰۰ مگاهرتز) که این موضوع سبب افزایش توان مصرفی و کاهش طول عمر باتری می**شود. در کل، گذرگاه سریع*تر نیاز به چیپ*ست جدید خواهد داشت ولی اینتل در مورد پردازنده*ی Core ۲ Duo تا به حال چیپ*ست جدیدی معرفی نکرده است. چیپ*ست جدید پردازنده*ی Core ۲ Duo بخشی از پلت*فرم سانتاروزا (Santa Rosa) شرکت اینتل است که در اوایل سال ۲۰۰۷ معرفی خواهد شد. پلت*فرم سانتاروزا شامل چیپ*ست ۹۶۵ موبایل، چیپ*ست پل جنوبی ICH۸ M و شبکه*ی بی*سیم جدید با پشتیبانی از استاندارد ۸۰۲.۱۱n است. چیپ*ست ۹۶۵ موبایل به*طور رسمی از گذرگاه ۸۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می*کند، بنابراین پردازنده*های Core ۲ Duo آینده که فرکانس گذرگاه ۸۰۰ مگاهرتز دارند، توسط این چیپ*ست پشتیبانی می*شوند. پلت*فرم سانتاروزا از سوکت جدیدی با نام سوکت P برای پردازنده*های Core ۲ Duo استفاده خواهد کرد. این پلت*فرم علاوه بر بهره*مندی از چیپ*ست ۹۶۵ موبایل، پردازنده*ی Core ۲ Duo، کارت شبکه*ی بی*سیم ۸۰۲.۱۱n و چیپ*ست پل جنوبی ICH۸ M، از هسته*ی گرافیک مجتمع قوی*تر، فن*آوری «رابسون» (Robson) و چندین برتری دیگر نسبت به پلت*فرم سنترینو Duo نیز برخوردار است.
  اگرچه در پلت*فرم آینده سرعت گذرگاه به ۸۰۰مگاهرتز افزایش پیدا کرده است، ولی این مقدار به*طور دینامیک تغییر خواهد کرد که این امر باعث کاهش مصرف توان می*شود. فرکانس بالاتر همیشه موجب مصرف توان بیش*تر می*شود ولی در گذرگاه دینامیکی، زمانی*که گذرگاه به ۸۰۰مگاهرتز فرکانس نیاز ندارد، این مقدار کاهش می*یابد و بنابراین توان کم*تری مصرف می*شود. همان*طور که می*دانید، در پلت*فرم*های قبلی برای زمان بیکاری پردازنده وضعیت*های مختلفی وجود داشت که این وضعیت*ها موجب کاهش توان مصرفی می*شدند. در پلت*فرم آینده، ویژگی جدیدی برای زمانی که پردازنده در بیکارترین وضعیت خودش قرار دارد اضافه شده است. این وضعیت، خواب عمیق*تر پیشرفته (Enhanced Deeper Sleep)نام دارد و توان مصرفی را به میزان قابل توجهی کاهش می*دهد. در این وضعیت همه*ی اطلاعاتِ درون کاشه، به حافظه*ی سیستم کپی شده و برای آن*که طول عمر باتری افزایش یابد، کاشه خاموش می*شود.
  در پردازنده*های Core ۲ Duo رایج مبتنی بر پلت*فرم سنترینو Duo، اگر کنترلر حافظه از حافظه*ی سیستم درخواستی داشته باشد، پردازنده*ی سیستم روشن می*ماند تا از اطلاعات درون کاشه حتا اگر خالی باشد، مراقبت کند. اینتل در این پلت*فرم فن*آوریDisplay Power Saving (صرفه*جویی در مصرف توان صفحه*نمایش) را برای ذخیره*سازی توان بهبود بخشیده است. وقتی تصویری روی صفحه**نمایش نشان داده نمی*شود، صفحه*نمایش به وضعیت «Interlaced» می*رود. در این وضعیت فقط نیمی از خطوط عمودی نمایش داده می*شوند. اینتل با این توسعه قصد دارد حدود ۲/۰وات در مصرف توان صرفه*جویی کند. البته در نمایشگرهایی که از وضوح تصویر بیش*تر و صفحه*نمایش بزرگ*تری برخوردارند، این میزان ممکن است به ۴/۰وات نیز برسد. اینتل در این پلت*فرم جدید از کارت شبکه*ی ۸۰۲.۱۱n استفاده خواهد کرد. در این پلت*فرم پشتیبانی از WiMAX اجباری است، در حالی *که در پلت*فرم سنترینو Duo این امر اصلاً اجباری نبود. اینتل در سال ۲۰۰۸کارت شبکه*ا*ی معرفی خواهد کرد که این ویژگی را به شکل مجتمع دارد ولی تا قبل از آن، سازندگان برای آن*که بتوانند نوت*بوکی مبتنی بر پلت*فرم سانتاروزا تولید کنند، باید از کارتی مجزا برای این ویژگی استفاده کنند.
  فن*آوری رابسون فن*آوری رابسون (Robson Technology) یکی دیگر از پیشرفت*های پلت*فرم سانتاروزا است. قبل از آن*که به این فن*آوری بپردازیم، اجازه دهید به این سؤال پاسخ دهیم که چرا اینتل این فن*آوری را به وجود آورده است؟ اگر به نحوه*ی دسترسی به اطلاعات سخت*دیسک توجه کنید، متوجه خواهید شد که بیش*ترین زمان تلف شده برای دسترسی به اطلاعات سخت*دیسک مربوط به حرکت قسمت*های مکانیکی آن است. هم*چنین فرکانس گذرگاه پردازنده از فرکانس گذرگاه سخت*دیسک سریع*تر است و این موضوع باعث می*شود گذرگاه سخت*دیسک به عنوان یک گلوگاه عمل کند. بنابراین زمانی که پردازنده نیاز به خواندن اطلاعات از روی سخت*دیسک دارد، باید مدتی منتظر بماند. این موضوع در ۱۰سال گذشته بدتر نیز شده است، زیرا کارآیی پردازنده*ها تا ۳۰برابر افزایش یافته اما کارآیی سخت*دیسک**ها فقط ۳/۱برابر افزایش پیدا کرده است. در واقع فن*آوری رابسون قصد دارد این مشکل را برطرف کند. در این فن*آوری، یک حافظه*ی فلش بین پردازنده و سخت*دیسک قرار می*گیرد و پردازنده به جای دسترسی به گذرگاه کند سخت*دیسک، به این حافظه دسترسی می*یابد. در تصویر شماره*ی «»، بارگذاری برنامه*ی فتوشاپ نمایش داده شده است. در این بررسی از یک حافظه*ی فلش ۱گیگابایتی استفاده شده است که نرخ انتقال اطلاعات سخت*دیسک را به ۴۶۳درصد افزایش می*دهد. تأخیر زمانی نیز در این بررسی از ۵/۲۴ثانیه به ۴/۱۲ثانیه کاهش یافته است. بهینه*سازی زمان دسترسی تنها توسعه*ی این فن*آوری نیست. وقتی تعداد دفعات دسترسی به سخت*دیسک کاهش پیدا کند، سخت*دیسک نیز توان کم*تری مصرف خواهد کرد و هم*چنین حرارت تولید شده نیز کم*تر خواهد شد.
  با بهره*مندی از فن*آوری رابسون، سرعت راه*اندازی نوت*بوک از وضعیت «خواب زمستانی» (Hibernate) افزایش پیدا می*کند. وقتی نوت*بوک را در وضعیت «خواب زمستانی» قرار می*دهید، سیستم محتویات حافظه را روی سخت*دیسک ذخیره می*کند و هنگام راه*اندازی از وضعیت خواب زمستانی، باید این اطلاعات به حافظه*ی سیستم منتقل شوند. حال با بهره*گیری از فن*آوری رابسون، این اطلاعات سریع*تر به حافظه*ی سیستم منتقل شده و در نتیجه سرعت راه*اندازی نوت*بوک افزایش می*یابد. در کل، اگر حجم اطلاعاتی که قرار است روی حافظه*ی فلش برخوردار از فن*آوری رابسون ذخیره شوند از ظرفیت حافظه بیش*تر باشد، باقی*مانده*ی اطلاعات روی سخت*دیسک ذخیره خواهد شد. در این مواقع تفاوت در زمان راه*اندازی نوت*بوک را به وضوح مشاهده خواهید کرد.

  موضوعات مشابه: