مدت زيادي نيست که سوني وارد بازار دوربين هاي DSLR شده است و رقابت او در اين زمينه با مارک هاي تجاري مانند کانن، نيکون، پنتاکس و... کار چندان ساده اي به نظر نمي رسد. با وجود اين ، عرضه دوربين A700 از اين شرکت باعث شد که مدتي نه چندان کوتاه رقباي او از قافله عقب بمانند، زيرا سوني براي اولين بار در اين مدل DSLR از حسگر CMOS معروف خود به نام Exmor استفاده کرده و البته سرعت عکاسي بيشتر، طراحي حرفه اي تر، بدنه منيزيمي ضد گرد و غبار در اين مسئله بي تأثير نبوده است. اما به هر حال، اين دوربين در بدو ورود به بازار، قيمت به نسبت بالايي داشت و امکان تهيه آن براي هر شخصي مقدور نبود. به همين دليل مدل هاي A200، A300 و A350 در رده ابتدايي DSLR از سوي اين کارخانه و بعد از مدل A700 عرضه شدند که به دليل داشتن حسگري نه چندان قدرتمند و سرعت عکاسي پائين و قيمتي نه چندان متفاوت با هم رده هاي کانن و نيکون خود محبوبيت زيادي به دست نياوردند. بعد از گذشت مدتي که همه منتظر دوربين هاي قدرتمندتري از سري آلفا بودند، سوني همان مدل هاي ابتدايي DSLR خود را با چند تغيير جزئي و بدنه کوچک تر و سبک تر و لنزهاي کيت جديد به نام هاي A230،A330 و A380 به بازار عرضه کرد. همين دوربين هاي در اصل تکراري سوني باعث شد انتقادهاي زيادي از سوي کارشناسان و کاربران نصيب اين کارخانه معروف شود. اما سوني باز هم بيکار ننشست و دو مدل ديگر از سري آلفا در رده ابتدايي DSLR به نام هاي A500 و A550 را معرفي کرد. در اين دوربين هاي جديد از حسگر حرفه اي سوني موسوم به Exmor از نوع CMOS استفاده شده و با اين دوربين هاي جديد، سوني در رده ابتدايي DSLR از ديگر رقبا چند قدم جلوتر افتاده است.

بدنه، حسگر و کاربري

طراحي بدنه A550 شبيه مدل A380 است، اما از لحاظ ابعاد اين دوربين بيشتر شبيه A350 است. طراحي بدنه به صورتي انجام شده که به خوبي در دست قرار مي گيرد و مشکلي در مديريت و دسترسي به کليدهاي دوربين نخواهيد داشت. يکي از ويژگي هاي اين دوربين امکان انتخاب حالت منظره ياب چشمي يا تغيير آن به حال نمايش زنده است که کاربرد فراواني براي عکاسان دارد. اما مهم ترين ويژگي اين دوربين، حسگر به کار رفته در قلب آن است. اين حسگر از نوع CMOS بوده و به فناوري انحصاري سوني يعني Exmor، مجهز است که اجازه گرفتن عکس هايي با نويز کمتر و دقت بيشتر را به کاربر مي دهد.اين حسگر ابعادي برابر با 23/4 * 15/6 ميلي متر دارد و از نوع APS-C با دقت 14/2 مگاپيکسل است. ضريب بزرگنمايي در اين حسگر 1/5 برابر بوده و در نتيجه موجب افزايش فاصله کانوني لنزها به همين مقدار مي شود. به دليل به کارگيري حسگري قدرتمند، استفاده از حساسيت( ISO) بالا در اين دوربين فراهم آمده است. محدوده حساسيت در اين دوربين به صورت خودکار از 200 تا 1600 و به صورت دستي از 200 تا 12800 با فاصله يک مرحله است. اين حساسيت بسيار بالا امکان عکس برداري در نور کم و بدون استفاده از فلاش را براي کاربر به ارمغان مي آورد.صفحه نمايش A550 از نوع Xtra Fine با دقت 920 هزار نقطه در اينچ است. استفاده از اين نوع صفحه نمايش باعث مي شود در نور روز و محيط هاي بسيار روشن بررسي عکس هاي گرفته شده يا استفاده از اين نوع صفحه نمايش زنده به آساني صورت پذيرد. نور پس زمينه صفحه نمايش را نيز مي توان در حالت خودکار با دو تنظيم مختلف يا در حالت دستي با پنج تنظيم متفاوت قرار داد. همچنين صفحه نمايش اين دستگاه از نوع متحرک بوده و مي توان آن را تا نود درجه به بالا و پايين حرکت داد. اين قابليت باعث مي شود عکاسان آماتور به راحتي بتوانند در هر حالتي چه نشسته و چه ايستاده و حتي با بالاي سر گرفتن دوربين در حالت نمايش زنده عکاسي کنند. تفاوت اصلي اين دوربين با ديگر دوربين هاي سري آلفا استفاده از دو حالت متفاوت نمايش زنده است. حالت اول نمايش زنده همان سيستم معمول نمايش زنده به کار رفته در بيشتر دوربين هاي DSLR است.

اما در حالت دوم نمايش زنده که « بازبيني نمايش زنده با فوکوس دستي» ( MF Check Live View) ناميده مي شود، دوربين از حسگر اصلي خود( بدون استفاده از حسگر Live View يا آينه مقابل حسگر) استفاده مي کند. استفاده از اين حسگر سرعتي کمتر و دقتي بيشتر را در اختيار کاربر ( البته در حالت فوکوس دستي) قرار مي دهد. در اين حالت مي توان روي سوژه عکس، هفت و چهارده برابر زوم کرده و درستي فوکوس دستي را روي سوژه به دقت بررسي کرد. براي دسترسي سريع تر به اين حالت يک دکمه مخصوص نزديک انتخاب گر حالت نمايش زنده در نظر گرفته شده است. اين توضيح لازم است که پوشش فريم در حالت نمايش زنده با فوکوس سريع نود درصد ، در حالت منظره ياب چشمي 95 درصد و در حالت بازبيني نمايش زنده با فوکوس دستي صد در صد است. در ضمن در حالت نمايش زنده با فوکوس سريع، قابليت تشخيص صورت و تشخيص لبخند نيز وجود دارد. براي دسترسي آسان به تنظيمات ضروري، دکمه هاي تنظيم ISO، Drive و D-Range ( براي تشخيص جزئيات سايه) در نزديکي دکمه شاتر و سمت راست بالاي دوربين قرار گرفته اند. از ديگر امکانات اين دوربين که بسيار جلب توجه مي کند، سرعت بالاي عکاسي آن است که از کنار هم قرار گرفتن حسگر CMOS Exmor و پردازنده قدرتمند Bionz حاصل مي شود، سرعت عکاسي دوربين در فرمت JPEG با کيفيت Fine پنج فريم در ثانيه( 32 عکس) است. در کيفيت Raw بدون فشرده سازي سرعت عکاسي پنج فريم بر ثانيه، ( چهارده عکس) است. عمليات نوشتن روي کارت حافظه در فرمت JPEG پس از دو ثانيه و در فرمت Raw پس از 10/8 ثانيه پايان مي پذيرد. البته در حالت نمايش زنده سرعت عکاسي به چهار فريم بر ثانيه کاهش پيدا مي کند.

در اين دوربين حالتي به نام « حق تقدم سرعت» ( Speed Priority) گنجانده شده است که استفاده از اين حالت موجب ثابت شدن نوردهي و فوکوس دوربين مي شود، به اين معنا که قبل از شروع عکاسي، فوکوس دوربين و نوردهي آن بر اساس اولين عکس ثابت مي شود، اما در اين حالت سرعت عکاسي در فرمت JPEG با کيفيت Fine به 7/2 فريم بر ثانيه( هفده عکس) و در فرمت Raw به 7/1 فريم بر ثانيه ( سيزده عکس) افزايش يافته و عمليات نوشتن روي کارت حافظه در فرمت JPEG پس از سه ثانيه و در فرمت Raw پس از 10/4 ثانيه پايان مي پذيرد. چنين سرعتي براي اين کلاس از دوربين هاي DSLR بسيار خوب و بهتر از ساير رقبا است.
عکس هاي گرفته شده با اين دوربين را مي توان روي کارت حافظه Stick يا SD ذخيره کرد که درگاه آن ها در اين دوربين در نظر گرفته شده است( تصوير رو به رو). سيستم نورسنجي در نظر گرفته شده براي اين دوربين در حالت منظره ياب چشمي به صورت چهل نقطه اي لانه زنبوري با قابليت نورسنجي مرکزي و نقطه اي و در حالت نمايش زنده به صورت 1200 نقطه اي است. سيستم اتوفوکوس به کار رفته در اين محصول مانند مدل هاي قبلي اين شرکت از نوع نه نقطه اي است و تنها تفاوت آن در سرعت بيشتر است.

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  فناوري D-Range و Auto HDR

  از ديگر فناوري هاي به کار رفته در اين دوربين که صرف نظر کردن از آن مشکل است، سيستم هاي D-Range و Auto HDR است. تمامي کاربران دوربين هاي DSLR با فناوري « تشخيص جزئيات سايه» ( Dynamic Range Optimizer) آشنا هستند. اين دوربين داراي پنج مرحله قدرت D-Range است که در مکان هايي با تضاد شديد نور و سايه، بهترين جزئيات سايه را با کمترين از دست رفتگي جزئيات براي شما آشکار مي سازد. البته با بالا رفتن سطح D-Range قسمتي از جزئيات سايه يا روشني از دست مي رود که در اين حالت Auto HDR به کمک D-Range آمده و با گرفتن دو عکس همزمان يکي با روشنايي استاندارد و ديگري تا سه مرحل روشن تر و ترکيب آن ها با استفاده از پردازنده قدرتمند Bionz ، نتيجه مطلوبي از عکس گرفته شده به شما ارائه مي دهد که اين مسئله باعث مي شود جزئيات تصوير در قسمت هاي پر تضاد بسيار کمتر از دست برود.

  لرزشگير داخل بدنه

  اين مدل از دوربين آلفا مانند ديگر مدل ها داراي لرزشگير داخل بدنه ورودي حسگر است که با فعال کردن آن مي توان تا 3/5 گام پائين تر از حد معمول در سرعت هاي پائين شاتر عکاسي کرد و قابليت سازگاري با همه لنزهاي آلفا را نيز دارد و باعث صرفه جويي قيمت لنز و دوربين نسبت به مارک هاي تجاري مي شود که از لرزشگير روي لنز استفاده مي کنند.

  فلاش دوربين و کنترل بي سيم فلاش

  فلاش به کار رفته در دوربين A550 داراي GN شماره دوازده در ISO 100 است. قدرت اين فلاش نسبت به مدل قبلي آلفا يعني A380 بيشتر شده و زاويه بيشتري را نيز تحت پوشش قرار مي دهد. با استفاده از کنترل بي سيم فلاش خارجي دوربين مي توان حداکثر يک فلاش خارجي را از مدل هاي فلاش F36، F42، F56 و F58 کنترل کرد و چنانچه کاربر به کنترل چندين فلاش همزمان نياز داشته باشد، مي تواند از فلاش مدل F58 سوني که خود قابليت کنترل سه گروه فلاش ( در هر گروه يک تا سه فلاش ) را دارد، استفاده کند( حداکثر سرعت همزماني فلاش دوربين بدون استفاده از حالت همزماني سريع تا 1 به 160 ثانيه است).

  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  اتصالات و باتري

  در اين محصول براي انتقال عکس هاي گرفته شده به کامپيوتر از يک خروجي USB 2.0 استفاده شده که سرعت انتقال عکس ها با اين رابط، حدود دوازده مگابايت بر ثانيه است. براي بازبيني عکس ها روي تلويزيون از دو نوع رابط AV و HDMI استفاده شده تا کاربر توانايي ديدن عکس ها را با کيفيت HD روي تلويزيون هاي LCD يا کيفيت SD روي تلويزيون هاي CRT داشته باشد. از ديگر اتصالات در نظر گرفته شده براي اين دوربين، اتصال آداپتور DC و فيش اتصال کنترل از راه دور سيمي سازگار با کنترل هاي سيمي S1AM و L1AM است. باتري ليتيوم سوني FM500H با قدرت 1650 ميلي آمپر ساعت انرژي لازم براي گرفتن 950 عکس را در حالت استفاده از منظره ياب چشمي و 480 عکس را در حالت نمايش زنده فراهم مي کند که تقريباً دو برابر عمر باتري دوربين A380 است.

  نظر شخصی :

  اگرچه بازار دوربين در ايران به صورتي است که خريداران دوربين فقط روي دو مارک تجاري نيکون و کانن حساب باز مي کنند و به آن ها تعصب دارند، اما به نظر بنده که تعصبي روي مارک تجاري خاصي ندارم و به کيفيت محصول ارائه شده و کارايي آن اهميت مي دهم، دوربين سوني A550 مي تواند با ورود خود به بازار ايران و قيمتي حدود 1100 دلار با يک لنز مناسب( SAM 18-55) نظر بسياري از خريداران آماتور را به خود جلب کند.

  موضوعات مشابه: