LATITUDE E6500


لپ*تپ*هاي سري Latitude شركت DELL، جزو گران*ترين سري لپ*تاپ*هاي اين شركت به حساب مي*آيند. قيمت بالاي اين لپ*تاپ*ها به دليل كيفيت خوب و همچنين مقاومت آنها در برابر شرايط سخت فيزيكي است. مدل*هاي موفقي چون830 D در اين سري خاطره خوبي را در ذهن كاربران ايراني از لپ*تاپ*هاي Latitude شركت DELL به جاي گذاشته است.
چندي است كه DELL در طراحي لپ*تاپ*هاي خود تجديدنظر جدي انجام داده و دست از آن طرح*هاي خشك و بي*روح سابق خود شسته است. سري Latitude نيز از اين قاعده مستثني نيست و مدل*هاي جديد عرضه شده در اين سري از طراحي بسيار بهتري نسبت به گذشته برخوردار هستند. يكي از قوي*ترين لپ*تاپ*هاي Latitude عرضه شده به بازار، مدل6500 E است كه در ادامه به بررسي آن مي*پردازيم.

بدنة اين مدل فلزي است و براي اينكه ظاهر حرفه*اي*تري هم داشته باشد، از رنگ مشكي مات بهره برده است. دو لولاي بكار گرفته شده براي اتصال مانيتور به بدنه نيز فلزي است و از استحكام بسيار بالايي برخوردار است. طراحي كلّي بدنه در اين مدل كاملاً كلاسيك انجام شده كه اصلي*ترين نشانه آن گوشه*هاي تيز در اطراف است. وقتي لپ تاپ را باز مي*كنيد عدم تقارن در پنل مانيتور توجه شما را به خود جلب مي*كند. مانيتور6500 E در وسط بدنه قرار نگرفته و كمي بيشتر به سمت چپ تمايل پيدا كرده است. اين امري است كه در لپ تاپ هاي Lenovo نيز شاهد آن بوده*ايم. يكي از نكات جالب ديگري كه در اين Latitude ديده مي*شود، وجود چراغ پشت كليدهاي صفحه كليد لپ تاپ است. اين ترفندي است كه اپل نيز در Macbook AIR هم بكار بسته است. وجود اين چراغ*ها به شما امكان مي*دهد كه در مكان*هاي تاريك نيز بتوانيد به سادگي با اين لپ تاپ كار كنيد. نور چراغ هاي پشت صفحه كليد سفيد است كه هم*نشيني مناسبي با رنگ مشكي بدنه6500 E دارد.

اندازه صفحه كليد6500 E براي كار روزانه مناسب است و كليدهاي آن نيز از حساسيت خوبي برخوردار هستند. در ميان صفحه كليد، يك Track Point هم جاسازي شده كه به وسيلة آن مي*توان نشانگر موس را حركت داد. Touch Pad درنظر گرفته شده براي اين مدل، نسبت به بدنه كمي كوچك است و باتوجه به فضاي زياد اطراف آن، جا داشت كه بزرگ تر باشد.
در قسمت جلوي بدنه به غير از فقل مانيتور هيچ المان ديگري ديده نمي*شود. در پشت بدنه پورت LAN/Modem به همراه يك پورت USB و جك شارژر لپ تاپ تعبيه شده است. درايو نوري اين لپ تاپ از نوع ماژولار بود و با بازكردن قفل آن به سادگي از بدنه جدا مي*شود. اين درايو در سمت راست بدنه قرار دارد و بالاي آن يك اسلات PCMCIA نيز نصب شده است. علاوه بر اين، در قسمت راست بدنه دو پورت USB به همراه كليد فعال كردن WiFi و جك هدفون و ميكروفون مشاهده مي*شود. در سمت چپ، فضاي نسبتا بزرگي براي تهويه حرارتي داخلي دستگاه، پيش*بيني شده است. در كنار آن يك پورت VGA به همراه كارت خوان*ها و پورت*هاي USB و eSATA نيز وجود دارد. در6500 E خبري از پورت HDMI نيست كه البته باتوجه به اينكه اين مدل يك لپ تاپ چند رسانه*اي به حساب نمي*آيد، چندان نمي*توان بر آن خرده گرفت.

يكي از خصوصيات خوب بيشتر لپ تاپ هاي DELL اين است كه هميشه يك نشانگر 5 چراغي وضعيت باتري، روي باتري*هايشان قرار دارد. با فشار دادن دكمه*اي كه روي باتري قرار دارد وضعيت شارژ توسط اين 5 چراغ LED كوچك به شما نشان داده مي*شود.6500 E هم از اين نوع باتري*ها بهره مي*برد و در پشت باتري آن يك رديف چراغ آبي*رنگ وجود دارد.

مانيتور اين لپ تاپ از اندازه 15.4 اينچي برخوردار است و مي تواند تصاوير را با رزولوشن 1280 در 800 پيكسل به شما نشان دهد. DELL يك مانيتور با تكنولوژي ساخت LED نيز براي اين مدل پيش بيني كرده كه درصورت تمايل مي توانيد آن را سفارش دهيد. اين مانيتور LED از رزولوشن 1499 در 900پيكسل برخوردار است. ازلحاظ TFT، مانيتور E6500وضعيت خيلي خوبي دارد و تا زاوية 70درجه هم، همچنان تصاوير روي آن واضح و بدون تغيير رنگ ديده مي شوند.

پردازنده اين لپ تاپ ساخت شركت اينتل و در سري پردازنده*هاي 2هسته*اي (Duo2Core) جاي دارد. اين پردازنده از فركانس كاري 2.5گيگاهرتز برخوردار بوده و از 6مگابايت حافظه*كش سطح3 بهره مي*برد. GPU اين مدل هم ساخت شركت NVIDIA بوده و در كلاس Quadro قرار مي*گيرد. اين پردازنده گرافيكي از 265مگابايت حافظه3 DDR نيز بهره*مند است كه اين خود باعث افزايش بازده كاري آن شده است. سيستم خنك*كننده E6500از دو ميله تمام مسي تشكيل شده كه از روي دو سيني دفع حرارت در قسمت هاي داغ برد گذشته و به فن اصلي دستگاه مي رسد. متوسط حرارت داخلي اين لپ تاپ در اتاقي با حرارت 21درجه سانتيگراد حداكثر به 40درجه مي رسد و متوسط حرارت آن هم در اين شرايط 37درجه سانتيگراد است. بيشتر مواقع، اين لپ تاپ خيلي ساكت كار مي كند چراكه فن بزرگ آن با چرخش كم هم مي تواند حجم هواي زيادي را از داخل به بيرون هدايت كند.

مشخصات فني:

پردازنده: 3L mb6 Ghz2.5 Duo2Core
رم: Gb4 2DDR
كارت گرافيك: NVIDIA Quadro 3DDR MB256 (160NVS)
هارد ديسك: 250 Gb
b/g/n 802.11 WiFi:
Mbps 1000/100/10 Ethernet:
امكانات امنيتي: Finger Print
وزن: 2.8كيلوگرم

موضوعات مشابه: