شرکت اسوس به عنوان یکی از شرکت*های پیشرو در فناوری همواره به عرضه محصولاتی متفاوت می*پردازد. در زمینه کارت های گرافیک، اسوس همواره سعی کرده محصولاتی متفاوت با مدل مرجع ارايه شده توسط سازندگان پردازنده*های گرافیکی تولید کند و یکی از این تغییرات و نوآوری ها، تغییر در سیستم خنک*کننده کارت*های*گرافیک است.

شرکت اسوس به عنوان یکی از شرکت*های پیشرو در فناوری همواره به عرضه محصولاتی متفاوت می*پردازد. در زمینه کارت های گرافیک، اسوس همواره سعی کرده محصولاتی متفاوت با مدل مرجع ارايه شده توسط سازندگان پردازنده*های گرافیکی تولید کند و یکی از این تغییرات و نوآوری ها، تغییر در سیستم خنک*کننده کارت*های*گرافیک است. سیستم خنک*کننده یکی از مهم*ترین قسمت*های کارت*گرافیک است که نقش موثری در عمر کارت گرافیک و کارایی آن دارد. اسوس در این زمینه یک سیستم خنک*کننده بسیار حرفه*ای با نام DirectCU برای کارت*های*گرافیک خود طراحی و در برخی مدل*ها از آن استفاده می*کرد. از مشخصات این سیستم خنک*کننده می*توان به وجود فلز مس و آلومینیوم*، وجود دو و سه لوله انتقال حرارت به قطر 8 میلی*متر و پره*های آلومینیومی که سرتاسر کارت*گرافیک را پوشانده است و همچنین یک فن که بر* روی این سیستم خنک کننده قرار می*گیرد اشاره کرد.

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  حالا شاهد حضور نسل بعدی این سیستم خنک*کننده به نام Direct CU II هستیم که از مهم*ترین تغییرات به*وجود آمده در این نسخه، تماس مستقیم لوله*های انتقال حرارت مسی با پردازنده*گرافیکی است. همچنین وجود دو فن 100 میلی*متری باعث افزایش جریان انتقال هوا تا 600 درصد در مقایسه با مدل مرجع می*شود (در برخی نسخه*های این خنک*کننده دو فن 80 میلی*متری به کار رفته است). کارایی این سیستم خنک*کننده در مقایسه با خنک*کننده*های دیگر تا 20درصد بیشتر بوده و با ایجاد محیطی خنک*تر، امکان رسیدن به فرکانس*های بالاتر در زمان اورکلاک را افزایش می*دهد.


  کارت*های گرافیک مجهز به Direct CU علاوه بر داشتن سیستم خنک*کننده قوی*تر، از قطعاتی با کیفیت بالا در سیستم تغذیه و مدار رگولاتور کارت گرافیک استفاده مي*كند. در این سیستم*ها از آلیاژی با فرمول منحصر به فرد در ساخت قطعاتی همچون MOSFET، چوک و خازن*ها استفاده شده که باعث افزایش کارایی این بخش ها تا 15 درصد می*شود. همچنین وجود این فلز تا 35درصد عملیات خنک کردن این قطعات را افزایش و تا 2,5 برابر عمر قطعات را افزایش می*دهد. همچنین در این سری ازکارت*های*گرافیک قابلیت افزایش ولتاژ نسبت به کارت*های*گرافیک دیگر بسیار بیشتر شده است و درنتیجه این کارت برای اورکلاکرها و گیمرها یک گزينه ایدآل به*شمار مي*آيد.

  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  این خنک*کننده در کارت*گرفیک سری جدید AMD/ATI و nVidia شامل کارت*هایHD 6970، HD 6950، GTX580، GTX 570 و GTX 560 Ti استفاده شده است. کارت*گرافیک GTX 560 Ti نسبت به مدل مرجع به میزان 80 مگاهرتز اورکلاک شده و با فرکانس کاری پایه 900 مگاهرتز عرضه می*شود. همچنین وجود فناوری انحصاری Tweak Voltage اسوس که در این کارت گرافیک به کار گرفته شده است، کاربران و اورکلاکرهای حرفه*ای می*توانند به راحتی این کارت گرافیک را به میزان زیادی اورکلاک كرده و افزایش کارایی نزیک به دو برابر داشته باشند.

  موضوعات مشابه: