شرکت IBM اعلام کرد ابررایانه ای که به دلیل داشتن سیستم خنک کننده آب گرم در نوع خود اولین به شمار می رود را در موسسه فدرال تکنولوژی زوریخ در سوئیس نصب کرده است.

این ابررایانه که Aquasar نام دارد نه تنها قادر است تا بیش از 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند، بلکه با به کارگرفتن حرارت سیستمهای رایانه ای و ورود آن به سیستمهای حرارتی ساختمانها، منجر به کاهش 85 درصدی انتشار دی اکسید کربن خواهد شد.

طی ماه های گرم تابستانی یکی از بهترین مکانها برای کارکردن اتاق سرور شبکه رایانه های یک شرکت است که در آن برای جلوگیری از داغ شدن پردازشگرها از سیستم های خنک کننده قوی استفاده می شود. IBM که معتقد است این سیستم چندان با کاهش مصرف انرژی همخوانی ندارد، راهکار جدید و خلاقانه ای را برای خنک سازی سیستمهای رایانه ای ابداع کرد که در آن از آب داغ به عنوان ماده خنک کننده استفاده می شود.

آب گرم به تمامی پردازشگرها این امکان را می دهد که به خوبی در حرارت پایین تر از حداکثر مجاز کار کنند و این ماده سرد کننده چهار هزار بار موثرتر از هوا حرارت پردازشگرها را کاسته و طی این فرایند با وارد کردن حرارت مازاد به سیستم حرارتی ساختمان از میزان مصرف انرژی خواهد کاست.

به گفته محققان IBM با ابداع این ابررایانه در واقع مشارکت مهمی در توسعه ابررایانه ها و سیستم های رایانه ای پایدار و کم مصرف انجام شده است زیرا در آینده ای نه چندان دور محاسبه میزان کارایی رایانه ها در وات و به نسبت میزان دی اکسید کربنی که از آنها منتشر می شود، بسیار حیاتی خواهد بود.

استفاده آزمایشی از ابررایانه Aquasar نشان داد این ابررایانه با عملکرد و سرعت پردازشی برابر 6 پتا فلاب از بهره وری انرژی برابر 450 مگافلاب بر وات برخوردار است در حالیکه می تواند در حدود 9 کیلووات انرژی حرارتی را وارد سیستم حرارتی ساختمان کند.

بر اساس گزارش سی نت، قدم بعدی طی سه سال آینده تمرکز بر روی عملکرد و ویژگی های سیستم خنک کننده است تا بتوان ویژگی های آن را برای سیستمهای رایانه ای آینده بهبود داد.