قطعاً یکی از مهمترین درایور ها، مربوط به مودم رایانه می باشد، چرا که نصب نبودن این درایور به کلی این قطعه را بیکار خواهد کرد. اما اگر به هر دلیل ما روی سیستمی مودمی داشتیم که مدل ان را نمی دانستیم، چطور باید درایورش را یافته و نصب کنیم؟

3 روش وجود دارد،

روش اول این است که شما با باز کردن در کیس، روی برد مودم و برچسب های آن را بررسی کنید، به احتمال زیاد، غیر از شماره سریال، سال تولید و ... برند (مارک) و البته مدل مودم شما هم روی آن نوشته شده است.

سپس با مراجعه به وب سایت تولید کننده میتونید از اینترنت درایور اون را دانلود کرده و به نصبش بپردازید. همینطور میتنوید از فروشگاه هایی که نمونه اون مودم را دارند یک لوح فشرده حاوی درایور را دریافت کنید.

بیشتر مواقع این برچسب بر روی پشت برد شما هست، یعنی سمتی که قطعات روی آن نیست.


روش دوم استفاده از نرم افزارهایی هست که به بررسی سیستم می پردازند، و به شما می گویند که چه قطعاتی روی سیستم شما نصب است، البته این شیوه همیشه جواب نمیدهد و ممکن است مودم شما ناشناس معرفی شود. از جمله قدرتمندترین این نرم افزارها Belarc می باشد، که به این پست پیوست شده است.


و اما روشی که اگر هیچ یک از حالت های بالا جواب نداد،

روش سوم ما فریب رایانه است، بیشتر مودم ها، خصوصاً آنها که استانداد تر باشند، به کمک درایور های خود ویندوز هم کار می کنند، اما مشکل اینجاست که ویندوز به طور خودکار درایورش را برای این مودم نصب نمی کند و شما باید دستی این کار را بکنید.

باید ابتدا پنجره تنظیمات سخت افزاری را باز کنیم ( Device Manager )

برای ویندوز 2000 / Xp / Viata و البته ویندوز 7، راه ساده دسترسی به این پنجره تایپ " devmgmt.msc " در گزینه اجرا / جستجو منوی شروع (Start) می باشد.

اکنون روی قطعه ناشناس خود (Modem) کلیک کنید، کنار آن یک علامت سوال زرد رنگ است، با دوبار کلیک پنجره مربوط به آن را باز کنید. سپس روی کلید Update Driver کلیک کنید.

در ادامه، فرایند نصب را دنبال کنید اما در قسمت جستجوی خودکار، گزینه انتخاب قطعه دستی را انتخاب کنید. اکنون از فهرست قطعات، Modem را انتخاب کنید و در پنجره بعدی. درایور استاندارد مودم را انتخاب کنید (اگر مودم شما صوتی است Voice مدل استاندارد آن را انتخاب کنید)

سپس مسیر نصب را دنبال کنید (ممکن است ویندوز به شما پیغام خطا دهد که درایور اشتباه نصب میشود، اما شما تائید کنید که فرایند نصب ادامه داشته باشد.

سپس آزمایش کنید، به احتمال زیاد مودم شما کار خواهد کرد.


موضوعات مشابه: