تنوع مدل*هاي کارت*هاي گرافيکي و تبليغات راست و دروغ فراوان درباره آنها، انتخاب را بسيار مشکل کرده است. اينکه چه کارتي خوب است و کدام خوبتر، سوالي است که پاسخگويي به آن، با تنها مشاهده مشخصات کارت*ها و گوش دادن به توصيه*هاي فروشنده امکان*پذير نيست بلکه نيازمند انجام آزمايشات تخصصي بر روي آنهاست.

البته امکان انجام اين آزمايشات براي اکثر افراد مقدور نيست، چرا که جمع*آوري نمونه*اي از هر کارت و انجام آزمايشات مختلف روي آنها کاري مشکل، تخصصي و پرهزينه است. اين همان رسالتي است که لابراتوار ماهنامه رايانه خبر براي خود برگزيده است. ما کليه اين آزمايشات را به دور از هرگونه جهت*گيري خاصي انجام داديم و نتايج را به خوانندگان محترم اعلام مي*کنيم تا شايد بتوانيم راهنمايي و اطلاع*رساني هر چند کوچک در اين زمينه کرده باشيم.

ما براي تست*هاي خود تعدادي از کارت*هاي سري 8 و 9 شرکت nVIDIA را انتخاب کرديم. شايد اين سوال مطرح شود که چرا nVIDIA ؟ و چرا سري 8 و 9؟
دليل انتخاب کارت*هاي nVIDIA تنوع بالا و استقبال گسترده*تر از آنها در ميان کاربران کامپيوتر است و دليل انتخاب سري*هاي 8 و 9 نيز اين است که سري 7 که ديگر از رده خارج محسوب مي*شود و سري 200 (سري جديد nVIDIA) هم خيلي گران قيمت است و کمتر مورد توجه عموم خريداران قرار مي*گيرد. البته يک نمونه از کارت*هاي سري 200 را در تست شرکت داديم تا ارزيابي کاملتري داشته باشيم.
ما توانستيم با جستجو در سايت nVIDIA مشخصات کلي کارت*هاي سري 8 و 9 و 200 را جمع*آوري کنيم و پس از پردازش در قالب يک جدول در اختيار علاقمندان قرار دهيم. جدول 1 نتيجه گردآوري اطلاعات فوق است.

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  مقايسه چيپ*هاي گرافيکي nVIDIA


  همانگونه که مشاهده مي*کنيد، جدول 1 اطلاعات ارزشمندي را در مورد هر يک از چيپ*هاي گرافيکي nVIDIA ارايه مي*کند و تا حدودي با دقت در آنها مي*توان به کارآيي هر چيپ و تفاوت قدرت آن با چيپ ديگر پي برد. نکته قابل توجه آن است که اين چيپ*ها از جانب nVIDIA در اختيار سازندگان مختلف قرار مي*گيرند و اين سازندگان يا عيناً و يا با اندک تغييري آنها را در کارت*هاي خود استفاده مي*کنند.

  چيزي که ميان دوستداران بازي خيلي شايع شده اين است که بعضي از کارت*هاي سري 9 ضعيف*تر از کارت*هاي سري 8 هستند در حالي که جديدتر هستند و معمولا انتظار اين است که کارت جديدتر، بهتر و قوي*تر عمل کند. البته کاربران قديمي*تر کامپيوتر از اين ادعا تعجب نمي*کنند چرا که بارها و بارها شاهد محصولات جديدتر و در عين حال ضعيف*تر از جانب شرکت*هاي بزرگ بوده*اند که بارزترين آنها را مي*توان در پردازنده*هاي شرکت اينتل يافت.


  موضوعات مشابه: