در پیش از هر چیز شما باید از این اطمینان حاصل کنید که امکان Overclocking توسط VGA و RAM شما پشتیبانی می شود.
البته برند مادربرد نیز بسیار مهم است و هیچ بعید نیست که مادربرد شما این اجازه را به شما ندهد که از این امکان موجود در قطعات خود استفاده کنید. آنچه روشن است با کمال دقت این عملیات را انجام دهید که به قطعات خود آسیب وارد نکنید.

Overclocking برای CPU :
سرعت یک CPU از حاصل ضرب دو عدد به دست می آید.یکی سرعت FSB شما و یکی ضریب(Multiplier) به عنوان مثال سرعت یک پردازنده 3 گیگ اینتل ممکن است از حاصل ضرب 200 (FSB) و 15(ضریب) به دست آید.در صورتی که ما بتوانیم هر کدام از این دو را تغییر دهیم،قادر به اورکلاک کردن CPU خود هستیم.ولی معمولا ضریب قفل شده است و قادر به تغییر دادن آن نیستیم(به استثنا برخی مادربرد های جدید مانند MSI ) بنابراین تنها راه باقی مانده تغییر FSB می باشد.
قبلاً تغییر Jumper ها بر روی مادربرد راه حل مناسبی بود اما خوب یه کم طول می کشید، اما امروزه مادربرد ها راه حل ساده تری ارائه می کنند.
شما باید وارد SETUP مادربرد خود که تنظیمات بایوس در آن است، شوید. وارد قسمت تنظیمات فرکانس CPUشوید.

البته اکثر مادربرد ها به صورت پیشفرض امکان دستکاری فرکانس پردازشگر را قفل کردند که شما باید دستی اون را enable کنید. در همین قسمت باید گزینه های باشه مثل adjusy CPU Clock که شما فعالش می کنید. با فعال کردن این گزینه به شما امکان تغییر دادن FSB داده می شود. حالا میتونید FSB را زیاد کنید. با کلید + .
همزمان با افزایش FSB فرکانس RAM افزایش می یابد. از همین رو اگر RAM شما از فرکانس بالا پشتیبانی نکند ممکن است آسیب جدی ببیند. البته شما می توانید با دقت در نوع RAM خود از این امر جلوگیری کنید.
نکته بسیار مهم این است که نباید FSB را در هر بار بیش از 10 مگا هرتز افزایش دهید. شما باید هر بار آزمایش کنید که آیا در این وضعیت سیستم شما نسبت و ضعیت قبل پایدارتر و سرعت کارش بالاتر شده است یا خیر. یکجایی هست که اگر بیشتر FSB را افزایش دهید دیگر سیستم پایدار نیست و قفل می کند. برای اینکار پس از هر تغییر وارد سیستم شوید و با اجرای نرم افزارهای سنگیگن به بررسی وضعیت سرعت اون بپردازید اگر هم قفل کرد که شما باید کمی FSB را کم کنید. اگر هم هنوز پایدار بود مجدد به تنظیمات بایوس رفته و FSB را یک مرحله افزایش دهید.
برای کارت گرافیک توصیه من نرم افزار های ارائه شده است. این ایمن تر هست چرا که خطر آسیب دیدن کارت گرافیک خیلی زیاد است. اما با نرم افزار به حداقل خواهد رسید. بسته به نوع گرافیک شما:
VTuner
ATI Tools
و...


موضوعات مشابه: