برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


شهرت : فریدوم فایتر , تایگر2

سازنده : نورث روپ (ایالات متحده ی امریکا)

از اواخر دهه ی 1940 و در طول دهه ی 1950 عنوان جنگنده به طور عرفی دچار دگردیسی معنایی شد و طیف گسترده ای از رهگیری و برتری هوایی گرفته تا پشتیبانی نزدیک هوایی و بازدارندگی و شناسایی و از هواپیمای روز پرواز هوای آرام گرفته تا هواپیمای همه ساعته ی همه گونه هوایی را شامل می شد.

به علاوه توقعات فزاینده و انتظارات روز افزون در مورد حمل بار مزد و برد پرواز باعث شتابدار شدن ارتباط همه جانبه ی ابعاد-وزن-پیچیدگی-هزینه شده بود. سازندگان هواپیما برای اصلاح این روند نادرست تلاشهایی انجام دادند و برای بازگرداندن معنای سنتی جنگنده به مفهوم واقعیش بنا به تعاریف روز ویژگی های سادگی نسبی , هزینهی کم , و شرط پرواز در هوای آرام را مورد تاکید قرار دادند. ولکوگاسیچ با طراحی جنگنده ی F_5 تلاش موفقی در این زمینه انجام داد. پیش نمونه ی F_5 که اساسایک جنگنده ی برتری هوایی بد در 30 ژوئیه 1959 پرواز کرد و موفق شد که دیوار صوتی را بشکند.

F_5 بدنه ای باریک و دماغه ای کشیده دارد و بسیار مانور پذیر است . به دلیل دارا بودن ویژگی هایی مثل قیمت نسبتا ارزان و تعمیر و نگهداری نسبتا ساده پنتاگون جنگنده ی F_5 را برای صادرات در نظر گرفت و به طور وسیعی آن را به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرد.

برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


اولین مدلهای F_5 را فریدوم فایتر هم نامیده اند . فریدوم فایتر در دو مدل تک سرنشینه ی F_5A و دوسر نشینه ی F_5B ساخته شد و در اوایل 1965 به خدمت در آمد . مجموعا 1044 فروند فریدوم فایتر ساخته شد کهانادا با تولید 220 فروند (CF_5 و NF_5) و اسپانیا با تولید69 فروند (SF_5) در عرضه ی این هواپیماها سهیم بودند. پس از ورود F_5A به خدمت نیروی هوایی ایالات متحده , ایران اولین کشوری بود که آن را دریافت کرد.

در 1970 نسل جدیدی از F_E عرضه شد که F_5E (تایگر2) نامیده شد.این نسل جدید که در 11 اوت 1972 اولین پرواز آزمایشی را انجام داد برای تامین نیاز های برنامه ی هواپیمای جنگنده ی بین المللی موسوم به IFA مناسب تشخیص داده شد و زیر مدلهای آن برای انجام ماموریتهای برتری هوایی بهینه شدند . F_5E قادر به استفاده از راکتهای کمکی جاتو است که باند پرواز مورد نیاز را بسیار کوتاه می کند . تا پایان سال 1981 بیش از 1000 فروند F_5E و مدل دو سر نشینه اش یعنی F_5F تولید شد که به خدمت 16 مشتری در آمد. از اوایل دهه ی 1980 نسل سوم F_5 به نام تایگر شارک مورد بررسی قرار گرفت.

برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


انواع مدلها :

F_5A جنگنده ی تک سر نسینه ی پایه. F_5B شبیه F_5A اما حامل دو نفر سرنشین به صورت پشت همی برای اجرای وظایف دوگانه اموزشی/جنگنده. F_5A-15 اساسا شبیه F_5A ولیبا موتور های پرتوانتر . F_5E تایگر2 مدل پیشرفته ی F_5A. و CF_5A/D مدلهای تولیدی برای قوای نظامی کانادا مجهز به موتورهای پرتوانتر . NF_5A/B مدلهای تولیدی برای نیروی هوایی هلند مجهز به سیستم ناوبری داپلر . RF_5A مدل شناسایی تحویل از نیمه ی 1968. F_5F مدل دو سر نشینه.

کاربران : ایالات متحده ی امریکا و ایران و چین و یونان و کره ی جنوبی و فیلیپین و اتیوپی ترکیه و موروکو و نروژ و تایلند و ویتنام و لیبی و کانادا و هلند و دانمارک و اسپانیا و هندبرای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


تسلیحات :

دو توپ هوایی در ناحیه ی دماغه

قادر به حمل دو موشک سایدو یندر در نوک بالها

چهار پایه ی نصب در زیر بالها و یک پایه ی نصب در زیر بدنه

قادر به استفاده از موشکهای ماوریک و بمبهای هدایت لیزری.

بر گرفته از کتاب دایره المعارف پرواز.


موضوعات مشابه: