ممکن است که شما هم مانند دیگران، فن رایانه*یتان دچار مشکل شده باشد. این مشکل که اغلب اوقات به صورت تولید صدای ناهنجار خود را نشان می*دهد، راه حل*های* مختلفی دارد. در این مطلب شما روشی را یاد خواهید گرفت که بتوانید با کمترین هزینه، صدای ناهنجار فن رایانه*یتان را قطع و یا کاهش دهید.
اما قبل از هر چیز باید یک نکته را یادآوری کنیم و آن این است که وقتی فن رایانه شروع به ایجاد صدای اضافی کند، معنی*اش این نیست که دچار مشکل شده است و بایستی تعویض شود. پائین آمدن دور فن و عدم توانائیش در خنک کردن بخش مربوط به آن، یک بحث و کثیف بودن فن و گرد و خاک گرفتنش بحث دیگری است.
پائین آمدن دور فن زمانی خطرناک است که شما بتوانید پره*های فن را در حین چرخش با دست متوقف کنید، ولی اگر در شرایطی غیر از این فن رایانه*ی شما در حین چرخش صدای اضافی تولید کند، ممکن است علتش گرد و خاک گرفتن فن یا عواملی شبیه به آن باشد.
به طور کلی تمیز کردن داخل کیس رایانه و فن*های آن به صورت سالیانه امر ضروری است و حتی در برخی موارد (مثلا اگر شما در محلی نسبتا آلوده و پر از گرد و غبار ساکن هستید) انجام اینکار ۳ یا ۶ ماه یکبار توصیه می*شود.
در رایانه*ی شما به صورت معمولی حداقل دو فن وجود دارد، یکی در داخل منبع تغذیه (Power) و یکی هم بر روی پردازنده (CPU) نصب شده است.
اگر فرد حرفه*ایی نیستید، تمیز کردن فن منبع تغذیه توصیه نمی*شود. چون شما باید منبع تغذیه را از داخل کیس رایانه خارج کنید، سپس خود منبع تغذیه را باز کنید تا به فن برسید که این کار نیاز به مقداری تخصص دارد.
به همین دلیل توصیه می*شود که فن منبع تغذیه را تا جایی که می*توانید از بیرون و با استفاده از ابزارهایی مانند اسپری*های هوا فشرده گردگیری کنید.[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]  اما تمیز کردن فن پردازنده یکی از واجبات است، مخصوصا اگر پردازنده گران قیمتی دارید؛ چون پایین آمدن دور فن پردازنده و ایجاد سر و صدا توسط آن در اثر گرد و غبار، موی حیوانات و… می*تواند سبب بالا رفتن دمای پردازنده، کاهش کارآیی سیستم و حتی آسیب دیدن پردازنده*ی شما شود.


  مواد لازم برای تمیز کردن فن پردازنده


  ۱- پیچ گوشتی (ترجیحا چهار سو و در اندازه*ی مناسب)
  ۲- روغن چرخ (Mechanical Oil)
  3- چند عدد دستمال (ترجیحا نرم و با قابلیت جذب گرد و غبار)
  ابتدا برق رایانه*یتان را جدا کنید. با باز کردن کیس، فن رایانه*یتان را مشاهده خواهید کرد. اگر فن پیچ شده باشد، پیچ*ها را باز کنید و سپس آن را از جایگاهش خارج کنید. اگر کمی دقت کنید، نیازی نیست سیم برق فن را از مادربرد جدا کنید، ولی اگر فکر می*کنید که لازم است جدایش کنید و حدس می*زنید بعداً ممکن است در پیدا کردن محل اتصالش دچار مشکل شوید، توصیه می*کنم با یک دوربین (مثلا دوربین موبایل) از محل اتصال این سیم به مادربرد عکس بگیرید تا بعدا دچار مشکل نشوید.  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]  فن را که از جایگاهش بیرون آوردید، با یک دستمال (کمی مرطوب) محیط بیرونی و لابه*لای پره*های آن را خوب تمیز نمائید. (تصویر زیر)  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]  سپس برچسب قسمت میانی فن را به آرامی بلند کنید تا محور فن مشخص شود. در برخی از فن*ها ممکن است بر روی محورشان یک لایه*ی لاستیکی یا شبیه به آن قرار داشته باشد که می*توان آن را با نوک ناخن یا پیچ گوشتی بلند نمود، سپس یک یا دو قطره روغن درون محور چرخش فن بچکانید. (تصویر زیر)  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]  برچسب و سایر موارد دیگری را سر جایشان قرار دهید و فن را مجددا درون کیس نصب کنید.
  اطمینان حاصل کنید فن به درستی بر روی پردازنده نصب شده و سیم آن به صورت کامل و در جای صحیح به مادربرد متصل است. در نهایت کیس را ببندید و سیستم را مجددا به برق زده و روشن کنید.


 • موضوعات مشابه: