اورکلاک برای بسیاری از کاربران همیشه جزو موضوعات جذاب بوده است و بعضی از آنها دقت بسیاری را صرف تجربه اورکلاک میکنند. برای گیم بازها کارت گرافیکی یک قطعه اساسی به شمار می آید چون کارت گرافیکی قلب یک سیستم گیم به شمار می آید.
اورکلاک کارت گرافیکی نیز همانند پردازنده سبب بالا رفتن سرعت فریم هنگام بازی کردن می شود. اما اورکلاک کارت گرافیکی به تنهایی موجب اجرای سریع بازی نمی شود بلکه بهتر است در کنار آن پردازنده را نیز اورکلاک کنید.

اورکلاک کارت گرافیکی یعنی چه؟ پردازنده گرافیکی و حافظه موجود روی کارت گرافیکی روی یک فرکانس معین کار میکند . به عنوان مثال جیفورس 8800GTX با فرکانس هسته 575 مگاهرتز و فرکانس حافظه 1800 مگاهرتز طراحی شده است .تنها کاری که باید انجام داد این است که این فرکانسها را افزایش دهیم . بعضی از شرکتها یک سری از کارتهای خودرا خودشان اورکلاک می کنند . به این کارتها که توسط سازنده اورکلاک شده است ، پیش اورکلاک یا Pre.Over clock می گویند. مقدار اورکلاک بستگی به تصمیم سازنده و ظرفیت پردازنده و حافظه دارد.

اگر به دنبال اورکلاک بی درد سر هستید تهیه کارتهای پیش اورکلاک شده بهترین گزینه است اما این روش هزینه اضافی به دنبال دارد چون این کارت ها از کارتهای عادی گرانترند .

اما چگونه خودمان کارت اورکلاک کنیم؟ این کار به دو طریق انجام می شود : اولی از طریق درایور کارت گرافیکی و دومی از طریق بایوس موجود روی کارت گرافیکی .

با تغییر اعداد مربوط به فرکانس پردازنده و حافظه موجود در بایوس می توان کاری کرد که کارت گرافیکی در فرکانس دلخواه کار کند ویا اینکه می توان با استفاده از نرم افزار های مخصوص این فرکانس ها را روی درایور کارت گرافیکی تغییر داد تا کارت در فرکانس جدید کار کند.

در واقع در صورتی که از نرم افزار برای اورکلاک استفاده کنید ، کاری میکند که کارت گرافیکی از فرتکانس موجود در بایوس صرف نظر کند و با فرکانس جدید کار کند .

دراینجا به روسش دوم یعنی اور کلاک با استفاد از نرم افزار می پردازیم.

نرم افزار ntune : این نرم افزار توسط شرکت انویدیا عرضه شده که با نصب آن در صفحه تنظیمات کارت گرافیکی گزینه Performance ظاهر می شود . در قسمت Adjust GPUsetting از این منو می توانید فرکان پردازنده و حافظه را تغییر دهید . اما باید توجه داشته باشید که تا چه میزان می توانید فرکانس را افزایش دهید؟این کار یک فرایند زمان گیر است اما به طور کلی کارت های انویدیا را می توانید فرکانس هسته را حداقل تا ده درصد افزایش دهید.

هنگامی که فرکانس را افزایش دادید نیاز است که کارت گرافیکی را تست پایداری کنید . بدین منظور کارت را در یک بازی سنگین امتحان کنید و رزولوشن را افزایش دهید در صورتی که مشکلی برای کارت پیش نیامد ، فرکانس مورد تایید است . ( ازجمله مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید هنگ کردن کامپیوتر با وجود نقاط ریز سفید رنگ و یا خطهای باریک روی صفحه نمایش است .) پس از پایان تست وارد مرحله دوم می شویم . در این مرحله فرکانس پردازنده را باید 5 مگاهرتز افزایش دهیدو پس از هر بار افزایش کارت را در بازی تست کنید تا از پایداری آن مطمئن شوید .این کار را تا جایی که در بازی پارازیت و نقاط سفید روی صفحه نمایش ایجاد شود انجام دهید . پس از دیدن این علایم یک مرحله به عقب برگردید . فرکانس در آن مرحله بیشترین حد توانایی اورکلاک فرکانس پردازنده خواهد بود . پس از این کار شروع به افزایش فرکانس حافظه می کنیم . مشابه با افزایش فرکانس پردازنده ، فرکانس حافظه را نیز افزایش می دهیم و در هر مرحله آن را در بازی تست می کنیم.

در نرم افزار ntune فرکانس حافظه به صورت DDR نشان داده نمی شود به همین دلیل شما باید فرکانسی را که نمایش می دهد در 2صرب کنید تا DDR حافظه به دست بیاید .

پس از انجام اورکلاک حافظه در قسمت Profile تغییرات را ذخیره کنید و در قسمت Adjust Custom Rules طوری تنشیم کنید که با هر بار بوت شدن کامپیوتر ، تغییرات به طور خودکار اعمال شو.د.

موضوعات مشابه: