[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  حافظه رم يکي از مهم*ترين قطعات تشکيل*دهنده رايانه است كه کار آن ذخيره همه ابعاد مربوط به برنامه*هاي نرم*افزاري کاربردي که اجرا مي*کنيد و تمام داده*هاي مورد استفاده شما است. همچنين رم داده*هاي مهم مربوط به ويندوز را در خود نگه مي*دارد. هر مشکل رم مي*تواند به*طور غيرقابل تصوري جدي باشد. اگر رايانه شما قاطي کرده يا خيلي کند عمل مي*کند يا حتي از کار باز مي*ايستد، ممکن است اشکال از رم دستگاه شما باشد.


  براي جلوگيري از اين نوع اشکالات بهتر است هر چند وقت يک*بار، با اجراي يکي از انواع برنامه*هاي تشخيص*دهنده (Diagnostic) مانند Memtest86+ ايراد رم را به*موقع تشخيص داده و آن*را رفع کنيم. اين برنامه را مي*توانيد از آدرس: Memtest86+ - Advanced Memory Diagnostic Tool دانلود و در حالت ايزو (Iso) روي لوح فشرده رايت کنيد. نگارش2 اين نرم*افزار براي ويندوز اکس*پي و نگارش3 آن مخصوص ويستا است. اين برنامه قبل از استارت ويندوز، مستقيما از روي لوح فشرده قابل بوت بوده، اجرا شده و يک سري آزمايش*ها را روي رم شما انجام مي*دهد. ما در اينجا مراحل و نحوه انجام اين آزمايش*ها را براي شما شرح مي*دهيم.

  1 قبل از هر کار بايوس دستگاه خود را روي حالت بوت از درايو لوح فشرده قرار داده و لوح فشرده را در درايو رايانه خود گذاشته و آن*را ري*استارت کنيد. برنامه به*صورت خودکار بالا آمده، آزمايش*ها را در محيط رايانه اجرا مي*کند. شما مي*توانيد اطلاعات سيستم و وضعيت جاري آزمايش را بر نمايشگر ببينيد. آزمايش ممکن است 20دقيقه طول بکشد. پس از اتمام آزمايش يک پيغام دريافت مي*کنيد که خطاهاي يافته شده و كامل شدن آزمايش را به شما نشان مي*دهد.

  2 اين جزئيات، سرعت كنوني حافظه رم DDR را به شما نشان داده، سپس آن*را با نرخ تعيين شده سرعتي که رم شما بايد داشته باشد، مقايسه مي*کند. اگر سرعت آن خيلي کمتر يا بيشتر از سرعت استاندارد حافظه بود، رم شما دچار مشکل شده است. البته درصد خطاهايي کوچک در حد 5درصد براي رم قابل چشم*پوشي است. عموما قطعات، سرعت را کمي بيش از حد استاندارد نشان مي*دهند.

  3 اگر مي*خواهيد خودتان آزمايش را انجام دهيد، دکمه C را فشار داده و نگهداريد. البته امکان دارد نياز به ري*ست کردن رايانه و اجراي دوباره لوح فشرده برنامه داشته باشيد تا به منوي اجرا و تنظيمات آزمايش دسترسي پيدا کنيد. دکمه 1 را براي دستيابي به فهرست انتخاب فشاردهيد. براي انتخاب آزمايش، دکمه 3 را فشار داده و سپس يکي از دکمه*هاي 0 تا 9 را براي اجراي آزمايش مورد نظر فشار دهيد

  موضوعات مشابه: