ب
ه گزارش گروه اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، علیرضا قلمبر دزفولی در گفتگو با خبرنگاران همچنین درآمدهای دولت از محل فعالیت های ایرانسل در ۹ سال گذشته را بیش از بیست هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: از این میزان ۱۴۰.۵۵۴ میلیارد ریال پرداخت مستقیم ایرانسل به دولت در ۹ سال گذشته بوده است.

وی که به مناسبت نخستین سالروز بهره.برداری از شـبکه نسل ۳ و ۴ ایرانسل با خبرنگاران سخن می گفت حق امتیاز صدور پروانه نسل دوم و سوم تلفن همراه و وایمکس، تسهیم درآمد، شماره.گذاری، خدمات اجباری عمومی، حق رگولاتوری، حق فرکانس.های واگذاری در باند gsm، حق فرکانس.های مایکروویو، هزینه اتصال متقابل، گمرک و عوارض را از جمله پرداختی.های ایرانسل به دولت برشمرد.

به گفته دزفولی، ایرانسل سال گذشته موفق به امضای توافق.نامه ارتقای شبکه به نسل.های سه و چهار و بالاتر تلفن همراه در هفته دولت و .راه.اندازی شبکه نسل سوم به صورت آزمایشی شد .

وی افزود: سوم شهریور ۹۳ شبکه نسل سوم ایرانسل به صورت رسمی و تجاری پس از اخذ تاییدیه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه.اندازی و ارایه سرویس نسل چهارم نیز به فاصله اندکی پس از راه.اندازی رسمی نسل سوم برای اولین بار در کشور آغاز شد.

وی، درباره پوشش سرویس.های نسل سوم ایرانسل گفت: درحال حاضر بیش از ۴۲۷ شهر و دهستان و ۵۶ مسیر جاده.ای اصلی در تمامی ۳۱ استان کشور تحت پوشش نسل سوم هستند و پوشش سرویس نسل چهارم نیز در بیش از ۸۲ شهر تکمیل شده است.

دزفولی افزود: هم اکنون ۱۹ هزار سایت bts نسل دو در شبکه ایرانسل وجود دارد و تعداد کل مشترکان نسل.های دو، سه و چهار به ۴۵ میلیون مشترک رسیده است و دو هزار و ۳۵۵ شهر و دهستان، ۸۵.۷ درصد از جمعیت و ۳۰ هزار و ۷۵۰ کیلومتر از جاده.ها را تحت پوشش قرار می.دهد.

وی گفت: شبکه نسل سه ایرانسل دارای چهار هزار و ۲۵۰ سایت است و ۱۲.۵ میلیون مشترک، ۴۲۷ شهر و دهستان و ۳۵.۸ درصد جمعیت را تحت پوشش قرار می.دهد و ترافیک دیتای روزانه آن ۱۸۰ ترابایت است.

دزفولی ویژگی.های شبکه نسل چهار ایرانسل را نیز برخورداری از یک هزار و ۷۵۰ سایت با یک میلیون سیم.کارت usim، ۸۲ شهر تحت پوشش، ۱۱.۶ درصد جمعیت تحت پوشش و ۲۰ ترابایت ترافیک دیتای روزانه برشمرد.

مدیرعامل ایرانسل، شبکه پهن .باند ایرانسل را نیز دارای هفت هزار سایت پهن.باند همراه و ثابت، ۱۳ میلیون مشترک پهن باند، ۴۲۷ شهر و دهستان تحت پوشش با ۲۳ میلیون گوشی هوشمند و ۳۰۰ ترابایت ترافیک دیتای روزانه عنوان کرد.

دزفولی با اشاره به اینکه ایرانسل در اول شهریور ۹۴ پروانه شبکه انتقال داده مبتنی بر بی.سیم ثابت سراسری (td-lte) را دریافت و دوم شهریور ۹۴ به صورت آزمایشی آن را افتتاح کرد ، گفت: در سال ۲۰۱۰ نخستین آزمایش.های میدانی شرکت اریکسون همراه با شرکتی در هند صورت گرفت که در این آزمایش به سرعت ۸۰ مگابیت بر ثانیه دست یافتند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۲ سرویس lte-tdd به عنوان سرویس نسل۴ در ژاپن و در سال ۲۰۱۳ در آمریکا و در سال ۲۰۱۵ نیز ایرانسل این سرویس را در ایران راه.اندازی کرده است .
دزفولی همچنین با اشاره به بازدید وزیر ارتباطات از ایرانسل گفت : نخستین شبکه وای.فای عمومی کشور و بهره.برداری از شش هزارمین سایت نسل های سوم و چهارم ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات کلید خورد .

موضوعات مشابه: