بررسی*ها و رتبه*بندی*های مختلف نشان می*دهند سیستم*عامل موبایل «سیمبیان» و تلفن هوشمند آی*فون 4 در سال 2010 پر*فروش*ترین و محبوب*ترین*های جهان بوده*اند، روندی که انتظار می*رود تا سال بعد ادامه پیدا کند. به گزارش دنیای اقتصاد محبوبیت تلفن*های همراه لمسی و هوشمند در سال 2010 به بالاترین سطح ممکن رسیده و به اولین انتخاب افرادی تبدیل شده است که در جست*وجوی گوشی تلفن همراه جدیدی هستند.
تحقیقاتی که توسط شرکت تحقیقات بازار تکنولوژی GFK انجام گرفته نشان می*دهد که یک سوم از تلفن*های همراهی که در سال 2010 سفارش داده و خریداری شده اند، از ویژگی*های لمسی و هوشمند بودن برخوردار بوده*اند که این میزان نسبت به سال 2009 با 20 درصد افزایش مواجه شده است.
در این مطالعه همچنین آشکار شده است که کاربران تلفن*های هوشمند ترجیح می*دهند تلفن*های آنها به سیستم*های عامل* پیشرفته*تری مجهز باشد، رویدادی که به واسطه 12 درصد گرایش کاربران به خریداری تلفن*های هوشمندی با سیستم*های عامل پیشرفته آشکار شده است.
به گزارش مهر در ماه اکتبر سال 2010 نیمی از کل تلفن*های همراهی که در برخی از کشورها به فروش رسیده*اند را تلفن*های هوشمند تشکیل می*داده*اند و پدیده تلفن*های هوشمند در واقع در حال برانگیخته کردن فروش جهانی تلفن همراه است. انتظار می*رود این پدیده در کنار شکوفا کردن میل رقابت میان تولیدکننده*های تبلت*ها و سیستم*های عامل پیشرفته، سال 2011 را برای صنایع تلفن*های هوشمند و تبلت*ها به رقابتی فشرده و تنگاتنگ تبدیل کند.
تحقیقاتی که به تازگی درباره میزان فروش تلفن همراه در سال*جاری انجام گرفته نشان می*دهد که در چهار ماه سوم سال 2010، تعداد تلفن*های همراهی که در سرتاسر جهان به فروش رسیده 1/81 میلیون بوده است، این تعداد یعنی افزایشی 90 درصدی نسبت به 8/42 میلیون تلفن همراهی که در چهار ماه سوم سال 2009 به فروش رسیده اند و این افزایش قابل توجه مدیون توسعه یافتن صنعت تلفن*های هوشمند است.
در عین حال در گزارشی دیگر که به تازگی در نشریه PCworld منتشر شده است، انتظار می*رود روند فروش تلفن*های هوشمند در سال جدید میلادی به رشد خود ادامه دهد، در این گزارش از میان عواملی که بر دوام پرفروش بودن این نسل از تلفن*های همراه تاثیرگذار خواهند بود به پردازشگرهای دو هسته*ای و افزایش قابلیت*های ويدئویی اشاره شده است.
بر اساس این گزارش پردازشگرهای دو هسته ای، نمایشگرهای سه بعدی، ارتباطات راه نزدیک یا NFC، گوشی*های هوشمند با دو سیم کارت و قابلیت*های ويدئویی پنج گزینه*ای هستند که در سال 2011 روی افزایش رشد فروش تلفن*های هوشمند تاثیری چشمگیر خواهند داشت.
پردازشگرهای دو هسته*ای: در سال 2010 معرفی تلفن*های هوشمند با پردازشگرهای یک گیگاهرتزی داستانی بزرگ را رقم زد و تمرکز روی پیشرفت پردازشگرها تا سال آینده و با معرفی پردازشگرهای دو هسته*ای ادامه خواهند داشت. در ماه جاری شرکت LG تلفن همراه Optimus 2X را با داشتن سیستم*عامل آندرويد و پردازشگر دو هسته ای «Tegra 2» شرکت Nvidia معرفی کرد. گرایش به سوی پردازشگرهای دو هسته*ای قابلیت*های ويدئویی تلفن*های هوشمند را افزایش داده و جست*وجو در اینترنت و انجام بازی*های ويدئویی را سریع*تر و آسان*تر خواهد کرد.
نمایشگرهای سه بعدی: موفقیت در نمایش فیلم*های سه*بعدی بر روی پرده*های سینما تاثیر موج*گونه*ای روی صنعت الکترونیک*های مصرفی داشته است، تلویزیون*ها، کنسول*های بازی، رایانه*ها و تلفن*های هوشمند، همگی از قابلیت سه*بعدی شدن برخوردارند. ژاپن در دسته اولین کشورهایی است که در آن دو تلفن هوشمند تحت آندرويد مجهز به نمایشگرهای سه*بعدی که استفاده از آنها نیازی به عینک*های ویژه ندارند را از شرکت شارپ معرفی کرده است. با این حال باید در انتظار نشست و دید که آیا این بخش از صنعت تلفن همراه در سال آینده با موفقیت در بازار و استقبال کاربران مواجه خواهد شد یا نه.
ارتباط از نزدیک یا NFC: فناوری*های بی سیم کوتاه برد مدتی است که مورد توجه قرار گرفته است، اما تا کنون مورد استفاده گسترده*ای قرار نداشته*اند. یکی از مهم*ترین دلایل فراگیر نبودن این فناوری وجود نداشتن تلفن*هایی با قابلیت*های مطابق با این فناوری است که به نظر می*آید در سال 2011 این شرایط تغییر خواهد کرد. آندرويد 2.3 که به «نان زنجفیلی» نیز شهرت دارد به این تکنولوژی مجهز است و تلفن هوشمند نکسوس S که شرکت سامسونگ آن را عرضه می*کند، اولین تلفن هوشمند آندرويد است که از این فناوری بهره خواهد برد.
یک تلفن با دو سیم*کارت: شرکت Broadcom در ماه دسامبر تراشه جدیدی را برای تلفن*های هوشمند تحت آندرويد تولید کرد که با استفاده از آن امکان استفاده تلفن*های هوشمند از دو سیم*کارت به وجود خواهد آمد. این فناوری در کنار کاهش دادن هزینه*ها، امکان استفاده از دو سیم کارت را در آن واحد فراهم خواهد آورد که چنین قابلیتی به ویژه در کشورهای در حال توسعه می*تواند کاربران بسیاری را به سوی خود جذب کند. با این همه محبوبیت استفاده از دو سیم کارت در کشورهای اروپایی نیز رو به افزایش گذاشته است.
قابلیت*های ويدئویی: از دیگر تمرکزهای صنعت تولید تلفن*های هوشمند در سال 2010 بخش قابلیت*های ويدئویی است که با عرضه تلفن*های آی*فون 4 و سامسونگ گالاکسی S این قابلیت*ها به ناگهان جهش قابل*توجهی پیدا کرد و انتظار می رود این تکامل در سال آینده نیز به همین شکل ادامه پیدا کرده و وضوح تصویری ويدئویی گوشی*های هوشمند را از 720 پیکسل به 1080 پیکسل برساند. گوشی Optimus 2X شرکت LG از جمله محصولاتی است که از وضوح 1080 پیکسلی، بازپخش HD، و اتصال به خروجی HDMI برخوردار است، ویژگی*هایی که در سال آینده در میان تلفن*های هوشمند بیشتری رواج خواهند داشت.
از دیگر آمار جالبی که در جهان تلفن*های هوشمند ارائه شده است آماری است که شرکت گارتنر از میزان فروش گوشی*های شرکت*های بزرگ بر اساس سیستم*های عامل آنها اعلام کرده است. بر اساس این گزارش در نیمه دوم سال 2010 گوشی*های هوشمند تحت سیستم*های عامل سیمبیان با 25 هزار و 386 خرید، RIM با 11 هزار و 228 هزار خرید، آندرويد با 10 هزار و 606 خرید، iOS با هشت هزار و 743 خرید، ویندوز موبایل با سه هزار و 96 خرید، لینوکس با هزار و 503 خرید و دیگر سیستم*های عامل با هزار و 84 خرید به ترتیب پرفروش*ترین سیستم*های عامل در صنعت تلفن*های هوشمند جهان بوده اند.
برترین تلفن*های هوشمند جهان را بر اساس رتبه*بندی نشریه TopTenReviews که این محصولات را با توجه به معیارهایی از قبیل طراحی، چند رسانه*ای*، کیفیت تماس، حافظه، قابلیت*های جانبی، کیفیت نمایشگر، وزن، ابعاد و... مورد بررسی قرار داده شده است.
آی**فون 4 رتبه اول تلفن*های هوشمند جهان در سال 2010
Droid موتورولا رتبه دوم
سامسونگ Focus رتبه سوم
آی*فون 3GS هشت گیگابایتی رتبه*چهارم
HTC EVO چهار گیگا بایتی رتبه*پنجم
بلک بری Torch رتبه*ششم
Droid Incredible رتبه*هفتم
HTC Desire رتبه*هشتم
Quantum LG رتبه*نهم
vibrant سامسونگ رتبه*دهم.


موضوعات مشابه: