[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تازگی با هدف بررسی خطرات احتمالی امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه, آثار این امواج بر بافت*های مغز و جمجمه را مدل سازی کرده اند.

  در حال حاضر در جهان حدود 9/1 میلیارد نفر از تلفن همراه استفاده می*کنند و این آمار در امریکا فقط به 220 میلیون نفر می*رسد. تصورش را بکنید ما در چه دنیایی از امواج
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید
  *های همراه زندگی می*کنیم. پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تازگی با هدف بررسی خطرات احتمالی امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه, آثار این امواج بر بافت*های مغز و جمجمه را مدل سازی کرده اند.

  به گفته دکتر رضا صراف, عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیر کبیر و مجری این طرح, میزان جذب امواجی که از تلفن همراه به سمت گوش می*آید, با توجه به فاصله گوش و فرکانس موج متفاوت است. به طور معمول بیش از 70 درصد امواج به وسیله بافت جمجه و مغز جذب می*شود و به شکل انرژی حرارتی در می*آید. صراف با اشاره به نتایج این مطالعه می*گوید:" اگر چه عوامل گوناگونی از جمله فاصله تلفن همراه از گوش و میزان فرکانس درجذب امواج موثر هستند اما اثر زیانبار صحبت بی وقفه با
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید
  *های همراه آشکار و بدیهی است."

  حتما شما هم نمی خواهید با صحبت*های طولانی با تلفن همراه تحت تاثیر امواج خطرناک این
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید
  *ها قرار بگیرید. در این صورت چون نمی شود استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشت, باید بدانید که چگونه می*توانید این آثار زیان بار را ضمن استفاده از تلفن همراه تان کاهش دهید:

  1. مدت زمان مکالمه تان را کاهش دهید: بهترین راهکار این است که مدت زمان تماس و مکالمه با تلفن همراه تان را کاهش دهید. مطالعات نشان می*دهد که اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید, امواج مغزی شما تحت تاثر امواج تلفن همراه قرار می*گیرد.

  2. کودکان فقط در مواقع اورژانس: این به هیچ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند چون مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بیشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد اورژانس با تلفن همراه خود صحبت نکنند.

  3. تلفن همراه را در جیب شلوارتان و یا روی کمربندتان قرار ندهید: بهتر است تلفن همراه را در جیب شلوارتان قرار ندهید چون بافت*های بخش پایینی بدن بیشتر از بافت*های سر و صورت, اشعه*های مضر تلفن همراه را جذب کرده و آسیب می*بینند. نتایج یک مطالعه نشان می*دهد مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می*دهند تعداد اسپرم*هایشان 30 درصد کاهش پیدا می*کند.

  4. اول بگذارید ارتباط برقرار شود: اگر شما از هدست یا گوشی استفاده نمی کنید وقتی شماره می*گیرید اجازه دهید اول تلفن همراه تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روی گوشتان قرار دهید. در این صورت تحت اشعه مضر کمتری قرار می*گیرید. شما می*توانید برقرار شدن ارتباط را روی صفحه تلفن همراه تان ببینید.

  5. تلفن همراه تان را در داخل پوشش*های فلزی و محفظه*های دربسته فلزی قرار ندهید: برای موبایل تان پوشش*های فلزی نخرید و آن را درون بسته*های فلزی دربسته قرار ندهید. این محفظه*های فلزی مانند یک گیره عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما می*آیند تشدید می*کند.

  6. تلفن همراهی با میزان اِس.اِی.آر پایین تر (تلفن همراهی با جذب پایین اشعه برای بدن) بخرید: هنگام خرید تلفن همراه به میزان اِس.اِی.آر آن توجه کنید. این عدد به طور معمول به وسیله شرکت سازنده تلفن همراه روی گوشی و یا کاتالوگ آن درج می*شود و نشان می*دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می*شود. هرچه این عدد در یک گوشی تلفن همراه پایین تر باشد آن گوشی ایمن تر است و بیشتر شما را از آثار مخرب اشعه*های تلفن همراه مصون می*دارد.

  7. از هدست استفاده کنید: برای اینکه امواج تلفن همراه هنگامی که آن را روی گوش تان قرار داده اید مغز شما را نشانه نروند باید آن را از سرتان دور کنید. بهترین کار این است که از یک "هندزفری" یا "هدست" استفاده کنید. این کار موجب می*شود امواج تلفن همراه به سمت مغز شما نیایند و فقط بتوانید با هندزفری مکالمه خودتان را انجام دهید.

  8. از هندزفری*های بلوتوث دار استفاده کنید: گرچه این مدل از هندزفری*ها هم امواجی را به سمت مغز شما می*فرستد ولی محققان می*گویند این امواج 100 مرتبه کمتر از امواجی هستند که هنگامی که گوشی تلفن همراه را روی گوش تان قرار می*دهید, به مغزتان می*رسد ولی فراموش نکنید آن را هنگامی که صحبت نمی کنید از گوش تان جدا کنید چون در این شرایط باز هم امواج بلوتوث به سمت مغز شما می*آیند.

  9. از هندست (هندزفری)*هایی استفاده کنید که درونشان یک لوله توخالی به کار رفته است: این هندزفری*ها درست مانند هندزفری*های معمولی هستند با این تفاوت که آن بخش از هندزفری که در مجاورت گوش قرار می*گیرد از یک لوله توخالی که درون آن هیچ سیمی عبور داده نشده, تشکیل شده است. به این ترتیب صدا به طور مستقیم از هوای درون این لوله خالی و با ارتعاش مولکول*های هوا به گوش شما می*رسد و امواجی راکه به مغز می*رسد کاهش می*دهد.

  10. از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید: یک راه آسان دیگر برای کاهش تماس با امواج مضر تلفن همراه این است که هنگام صحبت کردن با آن, اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید. فراموش نکنید در این شرایط تلاش کنید تا می*توانید تلفن همراه را دورتر از بدن تان قرار دهید. با بیشتر فاصله میزان امواج الکترمغناطیس به میزان زیادی کاهش می*یابد.

  11. از آنتی اکسیدان*ها استفاده کنید: آنتی اکسیدان*ها موادی هستند که از پیری پیشگیری می*کنند و برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند. امواج تلفن همراه می*توانند این ترکیبات حیاتی بدن را از بین ببرند و فرمول شیمیایی آنها را بشکنند. بنابراین چون در طول روز شما مدت زیادی تحت تابش این اشعه*های مضر قرار می*گیرید خوب است از مکمل*های آنتی اکسیدان در
  برای دیدن لینکها
  برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
  کلیک کنید
  های روزانه تان استفاده کنید.
  12. جلوی آنتن موبایلتان را نپوشانید: سعی کنید جلوی آنتن موبایلتان را نپوشانید. مسدود کردن آنتن تلفن همراه هنگام استفاده مقدار پرتوهای جذب شده از طریق مغز را افزایش می*دهد. این کار موجب می*شود کارایی تلفن همراه کاهش یابد و موجب شود موبایل از برق بیشتری برای ایجاد کیفیت بیشتر استفاده کند و پرتوهای بیشتری را منتشر کند.