یكی از شهروندان آلمانی ۶سال است كه خانه خود را در سراسر این كشور به دوش می*كشد تا مكانی امن برای زندگی بیابد.

البته او نه از چنگ پلیس می*گریزد نه قاتلان؛ نه بیماری تنفسی دارد و نه حساسیت به وضعیت آب*وهوایی خاص. این شهروند از امواج تلفن همراه فراری است. به گزارش دویچه وله، پزشكان می*گویند كه بدن این شهروند در برابر ریزموج*ها بیش از حد حساس شده است. او در حوزه الكترونیك كار می*كرده و پزشكان در سال*های نخست، بروز اختلال*ها، سردرد، مشكل بینایی، حالت تهوع و عدم*تمركزش را ناشی از فشارهای روحی می*دانستند.

اما زمانی كه استراحت، كارگر نیفتاد، آزمایش*های پزشكی دقیق*تر از این حقیقت پرده برداشتند كه دنیا یا جای اوست یا امواج تلفن همراه. این فرد ۳۱ ساله اكنون در مكانی دورافتاده در یك خودروی سفری زندگی می*كند و تنها با پوشیدن لباس*های محافظ خاص می*تواند از تلفن همراه به*طور كوتاه*مدت استفاده كند. وی در ۱۵ سالگی صاحب نخستین تلفن همراه خود شده است.

به گواهی شركت*های ارائه*كننده* خدمات تلفن همراه، بیش از 90 درصد آلمان زیر پوشش شبكه مخابراتی تلفن همراه قرار دارد. این شركت*ها تلاش می*كنند كه نقاط كور باقی*مانده را نیز برطرف كنند. یكی از این شركت*ها اخیرا دكل فرستنده تلفن همراه خود را دقیقا در نقطه*ای مستقر كرده كه محدوده زندگی شهروند بیمار را زیر پوشش گرفته است. یكی از انجمن*های فعال در زمینه حفظ سلامت شهروندان در برابر امواج مضر، فرستنده را با پوششی از آلومینیوم پوشانده و این پوشش را محافظ نامیده است. حال اختلاف میان انجمن و شركت مخابراتی بالا گرفته است.

ریزموج*ها دمای محیط را بالا می*برند. امواج مخابراتی موجود در فضا نباید در حدی باشند كه دمای بدن شهروندان را بیش از یك درجه بالا ببرند. شركت*های مخابرات موظف هستند شدت امواج فرستنده*های خود را در حدی نگه*دارند كه آسیبی به سلامت افراد نرسد. آلمان در این زمینه دارای بهترین استاندارد جهانی است اما فرد بیماری كه پیش*تر به او اشاره شد، نظر دیگری دارد. به گفته او شركت*های آلمانی تنها امواج را در حدی نگه می*دارند كه دمای بدن شهروندان را مختل نكند، اما در مورد مشكل*های زیستی این امواج (شبیه مشكل او) هیچ تعهدی از خود نشان نمی*دهند.
دانشمندان مؤسسه* ماكس پلانك آلمان در تحقیقی دریافتند كه دمای سلول*های در معرض ریزموج*ها تا ۱۰۰ درجه افزایش می*یابد. آنان بر این عقیده*اند كه چنین امری نخستین تأثیر را بر جریان خون می*گذارد. پس از یك تلفن كوتاه - حتی اگر شخص، خود با تلفن صحبت نكند - گلبول*های قرمز چنان ناكارا می*شوند كه از انجام وظایف بیولوژیك خود باز می*مانند و در نهایت آثاری همچون خستگی، مشكلات تمركز، ناآرامی، سوت كشیدن گوش*ها، آلرژی یا عفونت*، بروز می*كنند. به اعتقاد پزشكان كسانی* كه در نزدیكی فرستنده*های تلفن همراه زندگی می*كنند، سطح ملاتونین خونشان پایین*تر است و به راحتی به آرامش نمی*رسند.

ریزموج*ها چه امواجی هستند؟

از ریز موج*ها برای گرم*كردن غذا در ماكروفرها استفاده می*شود امواج الكترو مغناطیسی دارای بسامد ۳۰۰ مگاهرتز (یك میلیون ارتعاش در ثانیه) تا ۳۰۰ گیگاهرتز (یك میلیارد ارتعاش در ثانیه)، ریزموج نامیده می*شوند. از این امواج در ماكروفرها برای گرم كردن غذا و در
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید
*های همراه، فرستنده*های میكرو، شبكه*های اینترنتی بی*سیم و
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید
*های بی*سیم، برای انتقال اطلاعات استفاده می*شود.

برای جلوگیری از اختلال در تبادل اطلاعات، همواره از محدوده فركانس*های خاص (به*عنوان مثال ۹/ ۰ تا ۸/ ۱ گیگاهرتز) استفاده می*شود. برخی از این محدوده*ها، همان محدوده*ای هستند كه بخشی از اعصاب دستگاه عصبی انسان در آن فعالیت می*كند. این همان نكته*ای است كه منتقدان استفاده از تلفن همراه بر آن انگشت می*گذارند.

موضوعات مشابه: