در روزهای گذشته شایعه هک تلگرام در شبکه.های اجتماعی منتشر شده بود و خبر از افشای شماره تلفن 15 میلیون کاربر ایرانی می.داد.

اصل ماجرا این است که در تمام پیام.رسان.های مبتنی بر ارسال کد تایید به شماره تلفن کاربر، حفره امنیتی وجود دارد. هکرها با اندکی مهارت می.توانند به پیام کد تایید دسترسی پیدا کنند و با وارد کردن آن کد وارد حساب کاربری افراد شوند. اما در مورد تلگرام مراحل امنیتی بیشتری وجود دارد.در حال حاضر تلگرام محبوب.ترین و پرکاربردترین شبکه اجتماعی پیام.رسان در ایران است.

این شهرت علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، فضای مناسبی برای نفوذ هکرها به اطلاعات شخصی افراد را هم ایجاد کرده است. تلگرام روش.های منحصر به فردی برای بالا بردن امنیت کاربران در نظر گرفته است. «تایید دو مرحله.ای» قابلیت تلگرام برای حفظ امنیت حساب.های کاربری است و کاربر با دو شناسه هویت خود را برای شبکه احراز می.کند.

اولین سد امنیتی تلگرام کدی است که برای شماره.ای که درخواست ورود به تلگرام را داده است، ارسال می.شود. این کد فقط در صورتی ناامن می.شود که پیام.ها یا لینک.های ناشناس را باز کنید و هکر به اطلاعات تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند. شناسه دیگر رمز عبور است که کاربران علاوه بر کد فرستاده شده برای ورود به حساب به آن احتیاج دارند.

در این پارامتر نیز هکر فقط از طریق روش.های مهندسی اجتماعی ممکن است رمز فرد را حدس بزند.
پس از ورود به تلگرام نیز پروتکل رمزگذاری اختصاصی به نام MTProto وجود دارد که متخصصان با استفاده از ریاضیات و الگوریتم..های خاصی آن را نوشته.اند. این اپلیکیشن دو روش پیام.رسانی دارد.

روش اول روش معمول شبیه به شبکه.های پیام.رسان دیگر است. اما روش دوم که (Secret Chat) نام دارد پیام.ها را در مبدا و مقصد رمزگذاری می.کند و امنیت را دو برابر می.کند.
از طرف دیگر تلگرام مربوط به شرکت بزرگی در دنیا نیست و فقط در چند کشور در حال توسعه رونق دارد.

به همین دلیل احتمال هک و ارائه اطلاعات این شبکه به نهادهای دیگر بسیار کم است. همه نرم.افزارهایی که به عنوان نرم.افزار مقابله با هک تلگرام معرفی می.شوند نیز هدفی جز سودجویی ندارند. اگر کسی بخواهد به اطلاعات این شبکه مشهور نفوذ پیدا کند، نفوذ به نرم.افزارهای ابتدایی برای او به مراتب آسان.تر است.

سردار سیدکمال هادیان.فر، رئیس پلیس فتای کشور چندی پیش در نشست خبری پلیس فتا درباره حمله.های سایبری به وبگاه.های دولتی و غیردولتی و نگرانی مردم از بابت هک شدن تلگرام گفته بود: «تلگرام هک ندارد و برای اثبات آن جایزه میلیون.دلاری به کسی می.دهد که بتواند تلگرام را هک کند.

نکته.ای که وجود دارد این است که در فضای مجازی کلاهبردارانی اعلام می.کنند نرم.افزارهایی برای هک تلگرام دارند که این نرم.افزارها را در مدتی کوتاه به مبلغ بسیار پایین به فروش می.رسانند، اگر خریداران در این مدت این نرم.افزارها را نخرند، مجبور هستند به مبلغ زیادی آن را خریداری کنند.

کسی که این نرم.افزارها را می.خرد باید آدرس ایمیل و نام کاربری و رمز خود را در اختیار نرم.افزار قرار دهد. شخص در حقیقت تمام اطلاعات خود را در اختیار فروشنده قرار می.دهد و بدافزاری را نصب می.کند که اطلاعات گوشی خود را از طریق ایمیل به فروشنده ارسال می.کند.

90 درصد این موارد کلاهبرداری است و 10 درصد دیگر فرد به سیستم شما دست پیدا می.کند و می.تواند اطلاعات شخصی را به دست آورد.

بحث دیگر رجیستر تلگرام است که تلگرام کد پنج رقمی را به شماره تلفن مورد نظر ارسال می.کند و با در دست داشتن این کد می.توان سرویس تلگرام را فعال کرد. مردم می.توانند با ورود به بخش تنظیمات (setting) تلگرامشان ببیندچندIP با تلگرام.شان فعال است و موارد غیرضروری یا ناشناس را حذف کنند.»


موضوعات مشابه: