استفاده مداوم مشترکان از تلفن همراه این روزها به یک چالش مهم اجتماعی تبدیل شده که اکثر اوقات مشکلات و ناراحتی هایی را بر ای اطرافیان و حتی خود فرد استفاده کننده به دنبال دارد.
استفاده از این وسیله ارتباطی همانند هر تکنولوژی تازه وارد نیازمند فرهنگ سازی بوده و این مهم باید از طریق نهادهای فرهنگ ساز به خصوص رسانه های جمعی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
مجله الکترونیکی روزانه در یکی از مطالب خود موارد استفاده صحیح از تلفن همراه را برای مشترکان برشمرده است که به نظر می رسد تعمق در آن تا حدی بتواند مشکل فعلی ضعف فرهنگ استفاده از این وسیله ارتباطی را برطرف سازد.
این موارد به شرح ذیل است:
1- تلفن همراه خود را در اماكن عمومي نظير كتابخانه، ، مساجد، محل كار، بيمارستان، جلسات، رستوران، كافي شاپ، ميهماني ها، داخل آسانسور، تاكسي، وسايل نقليه عمومي، كلاس درس و موزه ها خاموش كنید يا حداقل آن را روي منشي تلفني يا حالت ويبره (سيستم لرزاننده) قرار دهید.
2-هر فردي داراي يك حريم و يا فضاي خصوصی است که اين فضا به ويژه در مكانهاي شلوغ و پر ازدحام احساس امنيت و آرامش را براي فرد فراهم مي آورد،كاربر هوشمند تلفن همراه به حريم شخصي افراد احترام گذاشته و هنگام مكالمه با تلفن همراه حداقل 6الی 3 متر از نزديك ترين فرد فاصله مي گيرد و چنانچه اين فضا در اختيار نباشد منتظر مي ماند تا اطرافش خلوت تر شود.
3- اتاق هاي شلوغ، داخل صف ها و راهروهاي باريك مكانهاي مناسبي براي مكالمه با تلفن همراه نیست.
4- برخي اوقات محتواي مكالمه بايستي محرمانه، خصوصي و پوشيده باقي بمانند،بنابراين در مكانهاي عمومي از عنوان كردن برخي مسايل خاص، مشاجرات و اطلاعات شخصي خودداري كنيد.
5- چنانچه دراماكن عمومي يا حين گفتگوهاي دو نفره ناچار به پاسخگويي به تلفن همراه می شوید، قبل و پس از انجام مكالمه از طرف مقابل خود عذرخواهي كنيد.
6- چنانچه سر و صداي محيط پيرامون شما زياد است، عوض فرياد كشيدن، به يك مكان ساكت و خلوت تر برويد. همچنين چنانچه اشكال از برقراي ارتباط است با فرياد كشيدن و با صداي بلند صحبت كردن مشكلي را حل نمي كنید و تنها باعث آزار اطرافيان و سلب آسايش ديگران مي شوید؛بنابراين آهسته صحبت كنيد.
7- در برخي اماكن همچون بيمارستانها و داخل هواپيما كه امكان تداخل امواج تلفن همراه وجود دارد، از روشن كردن تلفن همراه خود خودداري كنيد.
8- در برخي از اماكن دولتي، موزه ها، سينما ها، تاتر و يا نمايشگاه ها كه عكس برداري و فيلم برداري ممنوع است، با تلفن همراه خود عكس يا فيلم نگيريد.
9-يك آهنـگ ملايـم و غـيـر آزار دهنده براي زنگ تلفن خود انتخاب كرده و صدای زنگ تلفن را نيز در سطح پايين تنظيم كنید.
10- با صداي آهسته و لحن آرام با تلفن همراه صحبت كنيد؛گوشي ها به گونه اي طراحي شده اند كه صداي ضعيف نيز از طريق آنها قابل انتقال است.
11-برخي مكالمات خاص كه لحن تند، خشن و احساسي را طلب مي كنند به زمان مناسب تري موكول كنيد؛از پشت تلفن همراه با همسر خود مشاجره نكنيد، كسي را توبيخ و يا سرزنش نكنيد و يا با رييس خود بگو مگو نكنيد.
12- تا حد ممكن از جلب توجه هنگام صحبت كردن با تلفن همراه خودداري كنيد؛تلفن همراه صرفا به منظور ارتباط موثرتر ساخته شده است.
13- شماره تلفن همراه خود را صرفا در اختيار افراد آشنا و قابل اعتماد قرار دهيد؛ شماره تلفن ديگران را نيز تنها با كسب اجازه در اختيار فرد ديگري قرار دهيد.
14- هرگز تلفن همراه شخص ديگري را پاسخ نگوييد. همچنين هيچگاه پيام كوتاه دريافتي تلفن همراه شخص ديگري را پاسخ نداده و يا آن را نخوانيد چرا که تلفن همراه يك وسيله كاملا شخصي است.
15- هرگز عكس فردي را بدون كسب اجازه از وي نگيريد و در گوشي تلفن همراه خود ذخيره نكنيد.
16- تلفن همراه را در دست خود نگه نداريد؛چنانچه از تلفن همراه استفاده نمي كنيد آن را درون جيب و يا كيف خود قرار داده و در معرض ديد ديگران قرار ندهيد؛خطر سرقت تلفن همراه همواره در كمين شماست.
17- با نزاكت باشيد و پيامهاي كوتاه (sms) دريافتي را تاييد كنيد. يك "بله" و يا "ok" كفايت مي كند.
18- از مختصر نويسي بيش از حد هنگام ارسال پيام كوتاه خودداري كنيد؛ با اينكه مخفف ها و حروف اختصاري براي بسياري روشن و قابل پذيرش هستند، اما در نهايت براي آناني كه با آنها آشنايي كافي ندارند، باعث سر در گمي و سوء ارتباط می شود بنابراين پيام ها را با املا و فواصل صحيح ارسال كنيد.
19- از ارسال پيام هاي كوتاه ديگران براي ديگر افراد خودداري کنید. اين عمل تنها اتلاف وقت، هزينه بر و به دور از نزاكت است.
20- به پيام هاي كوتاه خود جنبه شخصي دهيد؛از ارسال پيام هاي غيرشخصي گروهي خودداري کنید چرا که تلفن همراه براي استفاده شخصي است و نه براي ارسال پيام هرز به دوستان.
21- تلفن همراه يك ابزار ارتباطي در مواقع اضطراري و فوريتي بوده و يك وسيله تفريح و يا گفتگوهاي دوستانه و طولاني مدت نیست.
22- زمان مكالمه با تلفن همراه بايستي كوتاه و مختصر باشد.
23- هنگام صحبت با تلفن همراه همزمان با اطرافيان خود صحبت نكنيد؛ چرا كه موجب آزار و سردرگمي آنان مي شود.
24- هيچگاه از تلفن همراه خود براي فخر فروشي و تحت تاثير قرار دادن ديگران استفاده نكنيد.
این گزارش می افزاید در حـين رانندگي ابـتـدا در مـحـل مـناسبي پارك کرده سپـس از تـلفن همراه خود استفاده كنید؛چنانچه قادر به چـنـيـن كـاري نیستید حداقل از هندز فري استفاده کنید.

موضوعات مشابه: