[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  یکی از شاخصه های مهم و متمایز کننده گوشی های تلفن همراه شاخصه سیستم عامل است. سیستم عاملی که به صورت مستقیم می تواند بر کارایی، قیمت، قابلیت ساپورت نرم افزاری، کیفیت کاربری و … تاثیر بگذارد.

  امروزه تمایل به خرید تلفن های همراه هوشمند روز به روز افزایش می یابد و این افزایش تقاضا تنها به این دلیل نیست که این تلفن ها امکانات بسیار بیشتری را در اختیارمان می گذارند (مانند ارسال ایمیل، مرورگرهای محبوب وب و برنامه ها و بازی های قابل دانلود و نصب روی موبایل ها)، بلکه دلیل اصلی این اشتیاق بازار، قیمت های ارزان و مناسب این گوشی ها نسبت به هر زمان دیگر است. به استثنای برخی مدل های گرانقیمت اروپایی، می توان با پرداخت مبلغی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان صاحب یک.Smartphone سریع و مناسب شد.

  ● گوشی های بدون سیستم عامل، گوشی های جاوا
  تا همین چند سال اخیر واژه سیستم عامل در بین گوشی های تلفن همراه معنا و مفهوم خاصی نداشت. یعنی گوشی های تلفن همراه از سیستم عامل خاصی استفاده نمی کردند و شاید صحیح تر بتوان گفت که سیستم عاملی برای گوشی های تلفن همراه وجود نداشت! با به وجود آمدن سیستم عامل های مختلف واژه ای به نام گوشی های بدون سیستم عامل به وجود آمد.این نوع از گوشی ها از نظر ساختار نرم افزار جزو ساده ترین نوع گوشی های تلفن همراه هستند. به صورت غیرتخصصی می توان آنها را در سه گروه زیر دسته بندی کرد:

  ۱) گوشی های ساده بدون سیستم که قابلیت ساپورت نرم افزار ندارند، از امکاناتی چون دوربین و … نیز برخوردار نیستند: نوکیا ۱۲۰۰، ۱۱۰۰ و …
  ۲) گوشی های ساده بدون سیستم عامل که قابلیت ساپورت نرم افزار های مخصوص تولیدی فقط توسط سازنده را دارند، گاهی از دوربین و … نیز در سطح پایین برخوردار هستند: نوکیا ۶۰۲۰ و تعدادی از گوشی های سامسونگ و موتورولا.

  ۳) گوشی های بدون سیستم عامل که قابلیت نصب تم های مخصوص، بازی ها و نرم افزار های جاوا را دارند و دارای دوربین عکاسی بعضا با کیفیت بسیار بالا نیز هستند. در بین عموم مردم به گوشی های جاوا معروف هستند. مانند اکثر گوشی های سونی اریکسون: w۸۱۰ , k۷۵۰ , w۷۷۰ نوکیا: ۶۵۰۰ , ۵۳۱۰ و …سه نوع بالا اگر چه در دسته بندی گوشی های بدون سیستم عامل قرار دارند ( سیستم دارند، در واقع سیستم ها کاربری ساده ویژه کارخانه برای گوشی) اما مسلم است نوع سوم، تفاوت ها و گستردگی های بسیار زیادی را با دو نوع اول دارد و امروزه نیز قسمت بزرگی از بازار را تشکیل می دهند و در واقع گوشی های با کاربری فقط ضروری نام گرفته اند.

  ● سیمبیان
  سیستم عامل سیمبیان یکی از محبوب ترین و گسترده ترین انواع سیستم عامل های تولید شده برای گوشی هایی تلفن همراه است. گوشی هایی که در این دسته قرار دارند جزو گوشی های Smart Phone (هوشمند) یعنی با قابلیت نصب نرم افزار هستند. این سیستم عامل دارای انواع مختلف است که در زیر به بررسی چند نوع از آن می پردازیم.


  ● گوشی های سیمبیان UIQ و UIQ۳

  این سیستم عامل تا به امروز بیشتر روی گوشی های سری P سونی اریکسون بیشتر استقاده شده است. گوشی هایی که از این سیستم عامل استفاده می کنند دارای صفحه لمسی هستند. از نرم افزار های سیمبیان خاص UIQ , UIQ ۳ نیز پشتیبانی می کنند. سونی اریکسون P۱ یا P۹۹۰ نمونه های مناسبی برای این نوع گوشی ها هستند.

  گوشی های سیمبیان سری ۶۰ ویرایش سوم ( پر طرفدار ترین نوع سیستم عامل ها ) گوشی های سیمبین سری ۶۰ نگارش سوم همانطور که از نام شان پیداست نوع تکمیل شده سری ۶۰ هستند که ایراد های سری ۶۰ سیمبیان در آنها رفع شده است و ظاهر نرم افزاری و امکانات بیشتری را دارا هستند این نوع سیستم عامل تقریبا سیستم عامل روز است و همه گوشی های سری N نوکیا به جز دو مورد بالا گوشی های مانند سامسنوگ I۸۰۰ و … دارای این نوع سیستم عامل هستند.


  سیستم عامل OS۹.۲ تقریبا نسخه بسیار کاملی است که بیشتر گوشی های دارای سیستم عامل مدل جدید دارای این نوع سیستم عامل هستند این نوع گوشی ها نرم افزار های خاص خود را ساپورت می کند. از جمله بهترین امکانات نرم افزاری این نوع گوشی ها توانایی نصب بازی های N gage در آنهاست که فوق العاده جذاب هستند.

  امروزه حتی پس از معرفی سیستم عامل های جدید و پیشرفته هنوز بیشتر مردم علاقه مند هستند که با گوشی هایی دارای این نوع سیستم عامل کار کنند. این نوع سیستم عامل دارای امکانات کاربری بسیار مناسب و آسان، ظاهر بسیار بهتر نسبت به سری های معرفی شده و … است


  ● آندروید گوگل

  داوطلب جدیدی که با سروصدای فراوان وارد سرزمین همراه های هوشمند شد. آندروید یک پلتفرم متن باز بر پایه لینوکس است که توسط شرکت گوگل تولید شده و به بازار عرضه گشته است.

  این سیستم عامل رویای اتصال دائمی گوشی های همراه به اینترنت را به واقعیت تبدیل کرده است، هر چند که در شروع کار فقط روی یک مدل گوشی(موبایل G۱ از شرکت HTC) ارائه شده است. البته پیش بینی می شود به زودی روی تعداد زیادی از موبایل های HTC، موتورولا و غیره قابل مشاهده خواهد بود.


  روی هم رفته شما با یک تلفن مدرن و قدرتمند طرف هستید و باید این حقیقت را مورد توجه قرار دهید که متن باز بودن این سیستم عامل، به طور باور نکردنی آن را برای بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزارها جذاب و خوشایند ساخته است.برخلاف بلک بری، ویندوز موبایل و iPhone، هیچ محدودیتی برای فعالیت توسعه دهندگان برنامه های این پلتفرم وجود ندارد. همین توانایی تسلط بر قدرت توسعه دهندگان و استفاده از تمامی آنها (به دلیل متن باز بودن) دلیل اصلی قدرتمندی آندروید است.

  باید منتظر دیدن تعداد بسیار زیادی از برنامه های خلاقانه و ابتکاری باشید که برای اولین بار روی این پلتفرم اجرا خواهند شد. شما تعداد بسیار زیادی انتخاب سخت افزاری از قیمت های پایین تا گران ترین قیمت را خواهید داشت و تقزیبا هر نوع ابزار ورود اطلاعاتی را که ترجیح می دهید در اختیار خواهید گرفت ( صفحه لمسی، صفحه کلید QWERTY و یا هر چیز دیگر). این آخرین موبایل Geek هاست توسعه دهندگان در همین ابتدای کار تعداد زیادی حفره در این پلتفرم را آشکار کرده اند (مانند نداشتن امکانات مناسب برای کارهای تجاری.)

  اگر گوگل در رفع این مشکلات موفق نباشد، ممکن است پاسخ مورد نظر را از ارائه این محصول نگیرد و در این زمینه موفقیتی حاصل نکند. البته آندروید هنوز آزمایش های پایه را طی نکرده است و برای قضاوت در مورد آن احتمالا کمی زود است.
  ● بلک بری
  بلک بری قبل از آنکه به عنوان بهترین موبایل هوشمند برای استفاده از پست الکترونیک مورد توجه واقع شود، کار خود را به عنوان یک پیجر دوطرفه ستایش شده آغاز کرده بود. این نام همچنین به عنوان یک مدل جامع سخت افزاری و نرم افزاری، درخشش خاص خود را در ارزیابی های انجام شده نشان داده است.


  زیرا Research in Motion هم سخت افزار و هم سیستم عامل این همراه هوشمند را تولید می کند.سابقا این تلفن همراه توسط شرکت ها به کارمندان و افراد مرتبط با آنها ارائه می شد، زیرا پشتیبانی از این موبایل توسط سرورهای عظیم بلک بری برای تمام کشورها انجام می گرفت. این سرورها خدمات بلک بری را همراه با پست الکترونیکی شرکت ها به شکل یک پارچه و همراه با امنیت و پشتیبانی کامل ارائه می کردند. اما امروزه، درخواست برای بلک بری توسط افراد حقیقی هم رو به افزایش گذاشته است.

  BlackBerry Bold هم آخرین نسخه استاندارد این سیستم عامل است که برای استفاده در گوشی های صفحه لمسی بهبود یافته و برای اولین بار در BlackBerry Storm از آن استفاده شده است.بلک بری یکی از بهترین تجربه های استفاده از پست الکترونیک در همراه های هوشمند است و این را باید ممنون صفحه کلید پر هیبت آن باشیم.


  کار با سیستم عامل بلک بری واقعا ساده است و همه چیز با سادگی و از روی سلیقه به شکل آیکون در سطرهای متوالی در برابر شما قرار دارد. اینها دلایلی هستند که این سیستم عامل در فروش کلی از ویندوز موبایل شرکت مایکروسافت جلو افتاده است.
  همچنین RIM قصد دارد که به انجمن توسعه دهندگان این پلتفرم رونقی دوباره بدهد. بنابراین پیش بینی می شود که در آینده باید در انتظار برنامه های بیشتر و کاربردی تری برای این سیستم عامل باشیم.

  بلک بری کاملا محصور و اختصاصی است. برای داشتن این سیستم عامل شما باید یک گوشی بلک بری بخرید.

  اگر از نسخه Bold این سیستم عامل استفاده نکنید، مدل Storm و یا Flip Pearl این گوشی چندان جذابیتی نخواهد داشت و حتی تاریخ گذشته هم به نظر خواهد آمد. همچنین در مدل های قبلی بلک بری مرورگر وب آن کاملا غیر کاربردی و بدون استفاده است. هم اکنون فقط باید منتظر گام های بلند بلک بری برای تبدیل شدن به یک ابزار کارآمد برای مصرف کننده باشیم. خوشبختانه تغییرات خوبی در اینجا در حال وقوع است.


  ● ویندوز موبایل شرکت مایکروسافت

  برخلاف نام iPhone و سیستم عامل ایکس آن، تنها اشتراک سیستم عامل گوشی های هوشمند مایکروسافت با سیستم عامل آن شرکت هم نام بودن این دو است.

  ریشه های ویندوز موبایل در ویندوز CE قرار دارند و قبل از این در پاکت پی سی های این شرکت مورد استفاده قرار گرفته اند. نسخه ای از ویندوز موبایل که امروزه استفاده می شود ۶۱ است که به دو شکل صفحه لمسی و صفحه معمولی ارائه شده است.


  ویندوز موبایل هم اکنون بعد از بلک بری در رتبه دوم بازار فروش ایستاده است، توسط گروهی از کارخانجات تولید کننده به دلیل جان سختی و توانایی اش مورد استفاده قرار می گیرد و برخلاف بلک بری و iPhone شما می توانید برای استفاده از آن خودتان اقدام به تولید سخت افزار مناسب کنید. گروه بزرگی از سخت افزارهای پیشرفته بازار موبایل را نمی توان بدون ویندوز موبایل تصور کرد (مانند Xperia X۱ سونی و HTC Touch HD).
  به دلیل اینکه رابط کاربری این سیستم عامل واقعا وحشتناک است (بخصوص هنگام استفاده با گوشی های صفحه لمسی) تولیدکنندگانی که از آن استفاده می کنند روز به روز در تغییر این رابط کاربری ماهرتر و کارآمد تر می شوند!

  برای استفاده از امکانات مولتی مدیا، گوشی چندان جالبی نیست و مرورگر اصلی آن بسیار ناخوشایند است. متاسفانه برای نسخه بعدی آن (WM۷) هم باید بیش از یک سال منتظر بمانید.  موضوعات مشابه: