[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

  تحقیق تازه.ای نشان می.دهد، می.توان با استفاده از نانوذرات طلا در گیاهان و چشمه کوچکی از پرتوهای فرابنفش، به گیاهان درخشانی دست یافت که پیش از این تنها در سیاره پاندورا شاهد وجود آنها بوده.ایم.


  محبوبه عمیدی: اگر فیلم سه.بعدی آواتار را دیده باشید، حتما از میان جلوه.های بصری آن، گیاهان درخشان سیاره پاندورا را به خاطر می.آورید. تحقیقات گروهی از محققان تایوانی نشان می.دهد با استفاده از نانوذرات طلا می.توان رؤیای تماشای این گیاهان درخشان روی کره زمین را به واقعیت تبدیل کرد.
  به گزارش نیوساینتیست، این محققان در مرکز پژوهش.های علوم کاربردی تایپه، تایوان برای آغاز این پژوهش از گیاهان آبزی استفاده کردند. آنها باکوپای پهن.برگ را برای 1 روز یا بیشتر در محلولی از این ذرات شناور کردند و پس از آن، این گیاه را در معرض پرتوهای فرابنفش قرار دادند. این پرتوها باعث برانگیختگی الکترون.های موجود در نانوذرات طلا و در نتیجه ساطع.شدن نور آبی متمایل به بنفش از آنها شدند که در اثر آن کلروفیل موجود در این گیاه خاصیت فلوئورسانس پیدا کرده و به تشعشع نور قرمز پرداخت.
  این نانوذرات برای مدت 2 هفته تا 2 ماه در برگ.ها باقی ماندند.
  راز این درخشش خیره.کننده در شکل این نانوذرات نهفته است. محققان این ذرات را به شکل تیغ.های خارپوست دریایی تهیه کرده.اند. این تیغه.ها نسبت به سایر اشکال، میدان مغناطیسی قوی.تری تولید کنند و همین نکته باعث می.شود نور ساطع.شده درخشش بیشتری داشته باشد. .
  هوراکی نیوا، متخصص بیوشیمی از دانشگاه الکتروکامیونیکیشن توکیو، ژاپن می.گوید: «استفاده از نانوذرات در موجودات زنده یک موضوع بحث.برانگیز و تازه تحقیقاتی است. این محققان باید پاسخ قانع.کننده.ای برای پرسش.های متعدد داشته باشند و در کنار آن راهی برای استفاده منطقی و مقرون.به.صرفه از این ذرات گران.قیمت پیدا کنند».
  این تیم امیدوارست بتواند از نتایج این تحقیق برای تولید روشنایی زیستی در سایر گیاهان استفاده کند. برای تولید این نور ضعیف، گیاهان به یک چشمه نور فرابنفش نیز نیاز خواهند داشت.
  متخصصان معتقدند این نور زیستی در برابر سایر پرتوها صرفه اقتصادی چندانی ندارد و احتمالا باید برای دیدن گیاهان درخشان در خانه.ها و آپارتمان.ها چند سالی صبر کنیم. شاید آواتار 2 بتواند ایده.های تازه.ای برای تولید گیاهان درخشان به محققان بدهد.