[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  ۱) محیط، محیط، ...
  اگر درس خواندن شما جدی باشد مطمئن باشید که محلی دور از حواس پرتی و آرام می یابید. با هم اتاقی های خود صحبت کنید تا اوقاتی در سکوت و آرامش داشته باشید یا از کتابخانه، اتاق مطالعه و یا از یک کلاس خالی و آرام استفاده کنید.

  ۲) عادت کنید که هر روز مطالعه کنید
  از نشستهایی که هر شب وقتتان را پر می کند و مهمانی هایی که سعی می کنید اخبار و اطلاعات بی ثمر زیادی را به خاطر بسپارید، اجتناب کنید. هر روز زمانی را صرف مطالعه کنید و می توانید در اوج مطالعه، زمانی نیز برای شوخی داشته باشید.

  ۳) به خودتان کمک کنید! در خارج از محدوده تحقیق کنید و الویت بندی تان را اصلاح کنید
  چه شما دانش آموز آ و چه دانش آموز ب باشید، می توانید مهارتهای یادگیری تان را تقویت کنید. مهارتهای یادگیری خود را با مهارتهای یادگیری دانشگاهی تطبیق دهید. سعی کنید استادان و دستیاران آنها را بشناسید. در مورد رشته تان بررسی کنید، آیا راهنمای مطالعه یا مرکزی برای کمک به انتخاب رشته وجود دارد؟ آیا وب سایتی برای موضوع رشته تان وجود دارد؟ این همچنین روشی برای انتخاب حرفه و شغل مناسب آینده به سبک علمی است.

  ۴) یادداشت کردن
  تاریخهای مهم را به خاطر آورید. تاریخهای معین شده برای امتحان یا مأموریت را به خاطر آورید. برنامه ریزی روزانه سبب سازماندهی زندگی می شود. یک پیشنهاد خوب این است که تقویم دیواری دارای تاریخهای مهم را داشته باشیم.

  ۵) کسب انرژی با خوردن، ورزش و خواب کافی
  نفهمیدید؟ به زحمت بیاد می آورید؟ فهم و حافظه تان تحت فشار استرس و خستگی است؟
  زمانی که گرسنه، عصبی یا مغزتان خسته است، نمی توانید با انرژی کافی کار کنید.
  درست خوردن، ورزش و خواب کافی در طی امتحان بسیار مهم است.

  ۶) تیز و زیرک باشید، آماده کردن و خوب انجام دادن تکالیف درسی
  به کلاس نرفتن و یا اصطلاحاً از کلاس خود زدن، عادت نکنید. نوشته های دیگری را چون محتوای خوبی دارد، بعنوان کنفرانس خود ارائه ندهید. در کلاس، به نکات مهم و مثالها بیشتر دقت کنید. از اول تا آخر مطلب در کلاس بمانید این کار مطمئناً در زمان امتحان کمک زیادی به شما می کند. بعد از کنفرانس دیگران، سؤال کنید. ساعتی را به دفتر استادان یا دستیاران آنها بروید و برای درک بهتر مطالب یادگرفته قبلی، کمک بخواهید. بهتر است شب قبل از امتحان به جای اینکه صرفاً مطالب را بخوانید از استاد خود کمک بگیرید.

  ۷) کنفرانسها و کمک درسیها: اصطلاح تصویر بزرگ چیست؟
  برخی از دانشجویان ناموفق روش «از بر کردن مطالب» را برمی گزینند. یادگیری در دانشگاه مستلزم این است که درک کنیم چگونه کلیه اطلاعات بصورت تصویر بزرگ بهمدیگر مرتبط است. از خلاصه مطالب، جداول متن، سرفصلها و عناوین ریزتر برای سازماندهی اطلاعات هر یک از دروس استفاده کنید. هر روز از خود سؤال کنید «هدف از خواندن جزئیات و تفاصیل چیست؟» و «جزئیات در کجای تصویر بزرگ جای دارد؟»

  ۸) نکات و مطالبی را مد نظر داشته باشید
  تا توسط آنها اطلاعات کلیدی و مهم را به خاطر آورید با روشی مشخص فهم مطالب و آموزه ها را به تسخیر خود درآورید. ساختن مثال، ایجاد مقایسه های منطقی، تهیه خلاصه از متن، شناختن کلمات کلیدی، مشخص کردن موضوعهای اصلی و یا اضافه کردن اطلاعات حاشیه ای از جمله روشهای به تسخیر گرفتن مطالب در حافظه و به یاد آوردن آنها در امتحان است. خلاق باشید و منظور سؤال را آنچه فهمیده اید بیان کنید. بدانید که در سر جلسه امتحان شما هم مانند بقیه هستید و دلیلی ندارد که از آن وحشت داشته باشید.

  ۹) فکر می کنید آیا نکات کلیدی را در هنگام امتحان به خاطر خواهید آورد؟ پس ثابت کنید
  مهم نیست که قبل از امتحان چگونه و چه مقدار مطالبی را خوب فهمیده اید، صرفنظر از برخی مطالب که گاهی فراموش می شود، مهم این است که مطمئن باشید می توانید اطلاعات را به خوبی بیاد آورید. برای حصول اطمینان بیشتر، اگر امکان دارد از قبل امتحانی را بدون نگاه به عناوین کتاب برای خود ترتیب دهید تا امتحان دادن را تمرین کنید.

  ۱۰) باهوش و زرنگ باشید
  نمرات خوب را به خاطر اشتباهات نوشتاری مثل بدتعبیر کردن سؤال یا کم آوردن وقت امتحان از دست ندهید.از ترفندهای ویژه استفاده کنید تا از عهده انواع متفاوت امتحان برآیید. همچنین نکات و راهنمایی های سؤالات را به دقت بخوانید، ابتدا به سراغ سؤالات ساده تر روید و برای سؤالات مشکل وقت کمتری صرف کنید تا نمره بیشتری کسب کنید و اعتماد به نفس شما کم نشود.

  موضوعات مشابه: