آیفون بی تردید یکی از بهترین محصولات در زمینه دستگاههای موبایل است و طرفداران آن نیز کم نیستند و نمی توان کتمان کرد که کار با این گوشی خالی از لطف نیست. اما اجازه دهید با یک سوال مهم شروع کنم، با توجه شرایط ایران ( سطح درآمد، وضعیت اینترنت بی سیم و ...) آیا خرید یک آیفون کار درستی است؟

حدود مبلغی که یک خریدار ایرانی برای بدست آوردن یک آیفون هزینه میکند یک میلیون تومان است.
بله یک میلیون تومان! که این چیزی بیش از درآمد یک کارمند تحصیلکرده یا حداقل پس اندازه ماهیانه یک مهندس با سابقه است و این مبلغ برای خرید فقط یک گوشی موبایل هزینه می شود.
همانطور که اشاره شد آیفون گوشی خوبی است اما آیا در ایران کارکرد کامل خود را دارد؟ آیا شما به عنوان خریدار واقعاً به مشخصه ها و مولفه های فنی آیفون نیازمندید؟
شما به چه مشخصه فنی نیازمندید که یک میلیون تومان بابت خرید آیفون می.دهید؟ بد نیست نگاهی داشته باشیم به اینکه با یک میلیون تومان چه می توان کرد.

شما با یک میلیون تومان میتوانید یک کامپیوتر شخصی با مشخصه های فنی بالا تهیه کنید یا یک لپ تاپ یا نت بوک با مشخصات خوب بخرید، اگر علاقمند به بازیهای کامیپوتری هستید میتوانید یک دستگاه بازی (مانندxbox ) و یک مانیتور تهیه و بهترین بازیهای کامپیوتری را تجربه کنید و در واقع با یک میلیون تومان می توانید یک خرید و تجربه خوب دیجیتالی داشته باشید و شاید مبلغی برای خرید یک موبایل هم باقی بماند.

اگر شما واقعا نیازمند اتصال به اینترنت با استفاده از موبایل هستید موبایلهای متعددی در بازار هستند که با قیمتهایی از حدود دویست هزار تومان امکان وب گردی را اختیارتان می گذارند و حتی اگر به سیستم عامل خیلی اهمیت میدهید موبایلهای با سیستم عامل اندروید را با یک سوم قیمت آیفون می توانید تهیه کنید.
اگر به بازیهای کامپیوتری علاقمندید میتوانید از دستگاه psp با قیمت پایین تر از آیفون و تجربه گرافیکی بسیار بهتر استفاده کنید و یا اینکه کمی صبر کنید و از موبایل جدید سونی اریکسون که برای بازی طراحی شده را خرید کنید.

اگر به عکاسی یا فیلمبرداری نیز علاقمند هستید موبایلهای با دقت و کیفیت بسیار بهتر دوربین و قیمت بسیار ارزانتر از آیفون وجود دارد و با اطمینان میتوان گفت با هزینه ای کمتر از نصف قیمت آیفون می توانید یک موبایل خوب داشته باشید که کیفیت مناسبی برای گردش در وب، عکاسی یا حتی بازی کامپیوتری داشته باشد.

آیفون موبایل خوبی است و اگر قیمت آن با توجه به سطح درآمد در ایران مناسب بود میتوانست خرید خوبی باشد اما در شرایط فعلی چنین موبایلی بیشتر به درد خوره های تکنولوژی و کسانی که واقعا به مشخصه های فنی آیفون نیازمند هستند میخورد.

اگر استفاده شما از موبایل بیشتر محدود به تماس تلفنی است و یا اگر شما اهل وب گردی و اتصال به اینترنت از طریق گوشی موبایل نیستید یا نیاز روزمره ای به آن ندارید خرید آیفون یک اشتباه محض و دور ریختن پول است.
برگ برنده آیفون اپلیکشینهای آیفون هستند که بسیاری از آنها تنها در چند ساعت اول جذاب هستند، بسیاری دیگر بیشتر بازی هستند و یا نیاز به اتصال به اینترنت دارند. آیفون هیچ مزیت خاصی در تماسهای تلفنی یا تصویر برداری و موسیقی (حداقل برای ایرانیها) ندارد و انتخابهای بسیار ارزانتر و با کیفیت بهتر دیگری برای این کارها وجود دارد.

آیفون کلاس دارد و البته کلاس آن بخصوص در ایران بیشتر به این دلیل است که قیمتی یک میلیون تومانی دارد اما قبل از آنکه یک میلیون تومان برای خرید یک موبایل هزینه کنید از خودتان سوال کنید که برای کدام یک ارزش بیشتری قائل هستید؟
فردی که پول زیادی برای چیزی داده که استفاده ای در حد پولی که داده از آن نمی کند و دو سه سال دیگر ارزش اولیه خود را نخواهد داشت ؟
یا فردی که انتخابی هوشمندانه داشته و هزینه معقول برای خرید ابزاری که پاسخ مناسبی برای نیازهایش دارد پرداخت کرده است؟

موضوعات مشابه: