در حالی که بیشتر کاربران از ویروس.ها و تاثیرات مخرب آن.ها بر کامپیوترها مطلع هستند، کارشناسان هشدار داده.اند که این افراد هیچ اطلاعی در مورد برنامه.های مخرب برای تلفن.های همراه ندارند و این روند می.تواند مشکلات عدیده.ای را برای آن.ها به وجود آورد.
کارشناسان بر اساس آخرین مطالعات خود دریافته.اند، کامپیوترهای جیبی و تلفن.های همراه هوشمند بیش از دیگر انواع تلفن.همراه مورد تهاجم ویروس.ها و برنامه.های مخرب قرار می.گیرند.
این طور که بررسی.های جدید نشان داده است، امکان اتصال به اینترنت از طریق تلفن.همراه، سرویس MMS و بلوتوث مهم.ترین عوامل در آلوده شدن گوشی.ها محسوب می.شوند.
بر اساس گزارش. منتشر شده از سوی مرکز تحقیقاتی Frost & Sullivan، طی سال گذشته میزان انتشار ویروس.ها و فایل.های مخرب تلفن.همراه در آمریکا نسب به سال 2005 پنج برابر افزایش یافت.
به گفته کارشناسان این مرکز، میزان انتشار ویروس.های تلفن.همراه در دیگر مناطق دنیا نیز نسبتا مشابه است که در این میان مشترکان هنوز به صورت جدی در مورد این روند نگران نیستند.
مرکز Frost & Sullivan پیش.بینی می.کند، میزان تولید نرم.افزارهای امنیتی برای تلفن.های همراه در سال جاری به 4/61 میلیون دلار خواهد رسید و تا سال 2014 این رقم از مرز دو میلیارد دلار نیز فراتر خواهد رفت.