بازار فناوری تصویر سه.بعدی اگرچه هنوز در مراحل پیشرفت به سر می.برد اما همچنان به دلیل استفاده از دو فناوری مختلف در ساخت این.گونه پنل.ها به محملی برای نبرد میان برندهای فعال این حوزه تبدیل شده است. برخلاف تصور بیشتر کاربران، نمایش فیلم سه.بعدی سابقه..ای بسیار طولانی داشته ولی در دو سال اخیر با پیشرفت فناوری و کاهش قیمت تمام.شده آن، جنبه خانگی پیدا کرده و کیفیت آن نیز پذیرفتنی.تر شده است. علاوه بر این روش.های مختلفی نیز برای تولید تصاویر سه.بعدی ابدا شده که نشان از سرعت بالای حرکت در این مسیر است.

تصمیم.گیری در مورد کارآیی و درک روش.های مختلف نمایش سه.بعدی برای مصرف کنندگان به حدی دشوار گردیده که صرفا هر تصویری را که با تصویر معمولی دو بعدی تلویزیون آنها تفاوت داشته باشد را جالب و جذاب قلمداد خواهند کرد. به همین دلیل قبل از خرید تلویزیون سه.بعدی باید با روش.های مختلف تصویر.سازی آشنا شد و آن را تجربه کرد تا تصمیمی بر مبنای اطلاعات کامل و صحیح از این فناوری گرفته شود.

نمایش تصاویر سه.بعدی بر مبنای نمایش هم.زمان تصاویر مخصوص چشمان چپ و راست است و تلویزیون سه.بعدی وظیفه رساندن جداگانه این تصاویر را به چشم بر عهده دارد. در حال حاضر از دو روش برای این کار استفاده میگردد که یکی از آنها از عمومیت و محبوبیت چندانی برخوردار نمیباشد. در این روش که Passive یا غیر.فعال نامیده میشود، پیکسل های تصویر سه بعدی از میان یک فیلتر مشبک عبور داده شده که خطوط افقی آن به زوج و فرد تمیز داده میشوند. این خطوط سپس با استفاده از عینک پلاریزر به چشم مربوطه (خطوط چپ برای چشم چپ و خطوط راست برای چشم راست) فرستاده میشوند.

بدین ترتیب بدیهی است که در این روش بیننده تنها نصف رزلوشن ارسالی توسط دستگاه را را دریافت می کند و به عبارتی اگر تصویر تلویزیون Full HD باشد تنها نیمی از آن (تصویر HD) توسط هر چشم دیده می شود. از طرف دیگر، وجود فیلتر مشبک بر روی صفحه تلویزیون باعث افت کیفیت و شفافیت تصویر در هنگام تماشای تصاویر دوبعدی معمول خواهد شد.

در روش دیگر ساخت تصاویر سه.بعدی که روش Active یا فعال نام دارد بنیان کار رساندن پی در پی تصاویرکامل و3D Full HD به هر چشم است. در این روش ارتباط عینک با تلویزیون از طریق امواج مادون قرمز و یا بلوتوث انجام شده و از آنجایی که شیشه اینگونه عینکها حادی جریان برق میباشند، توانایی این را دارند که با ارسال جریان به آن تنها ورود یک تصویر به چشم را در یک لحظه ممکن سازند و در نتیجه تصویر ارسالی برای چشم چپ فقط توسط آن چشم قابل رویت میباشد. بلافاصله جریان به شیشه سمت چپ وارد شده و در آن هنگام تصویر مختص چشم راست میتوان توسط آن چشم دیده شود. این فرآیند آن.قدر سریع صورت می.گیرد که مغز ما آن را پیاپی و پشت سر هم درک کرده و نتیجه کلی به صورت یک قطعه تصویر متحرک سه.بعدی باورپذیر و دقیقا مطابق رزلوشن دستگاه تفسیر می.شود. بنا بر این در هر لحظه تصویری کامل به کیفیت Full HD 3D به چشم بیننده رسیده که این لذت دیدن تصاویر سه بعدی را دو چندان میکند.

علاوه بر این به دلیل عدم استفاده از فیلتر مشبک در این روش تبیعطا تصویر تلویزون در حالت دو بعدی معمولی بسیار شفافتر بوده و از وضوح بیشتری برخوردار خواهد بود. بار دیگر عدم استفاده از فیلتر مشبک هزینه تمام شده دستگاه را کاهش داده که این در کنار قیمت معقول عینکهای Active نکته مثبتی برای مشتریان به حساب می آید

این اختلاف در نحوه تولید تصاویر سه بعدی و ارسال آن به چشم به حدی رسیده که بعضی شرکت.ها بارها مطالبی در خصوص عدم توانایی بیننده در تمایز میان تصویر با وضوح HD کامل و نیمه را ارایه داده اند که این خلاف واقع میباشد و مغز انسان به خوبی می.تواند این اختلاف کیفیت را تشخیص دهد. بررسی.های آزمایشگاهی نشان می.دهد که فناوری Passive در حال حاضر یارای رقابت از نظر کیفیت و وضوح تصویر را با تکنولوژی Active ندارد.موضوعات مشابه: