گوگل از اکتبر ۲۰۰۸ با عرضه اولین گوشی با برند خود و پشتیبانی از سیستم عامل اندرویید به شکل رسمی وارد عرضه تلفن همراه شد. پیش از عرضه، پلاتفورم اندرویید سر و صدای زیادی به پا کرد و هیچ کس تصور نمی کرد گوگل در صنعت تلفن همراه آن هم با عرضه یک گوشی از برند خود وارد شود.
گوشی G1 اولین تجربه گوگل بود که توسط T-Mobile به بازار آمریکا وارد شد. بیش از یک سال گذشت و خبری از گوشی دیگری از گوگل نشد، تا اینکه یک باره و بدون اطلاع قبلی گوگل اقدام به ارایه گوشی هایی به کارمندانش کرد. این گوشی Nexus One بود و گفته شد گوگل برای تست و آزمایش اولیه، این گوشی ها را دست کارمندانش داد تا پس از عرضه با مشکل روبه رو نشود. گوگل همچنین اقدام دیگری کرد که همه کاربران را در سراسر دنیا غافلگیر کرد و آن چیزی نبود جز عرضه گوشی Nexus One توسط خودش. این غول اینترنتی اعلام کرد که برای عرضه این گوشی با هیچ اپراتوری قرارداد نمی بندد و کاربران مستقیما از گوگل این گوشی را خریداری کنند. البته در آن زمان عرضه گوشی Nexus One با موفقیت چندانی روبه رو نشد.
اما تقریبا با گذشت ۹ ماه دوباره گوگل گوشی جدیدی از سری Nexus راهی بازار می کند. گوشی Nexus S ساختار کاملا متفاوتی نسبت به Nexus One دارد و گوگل تغییراتی در آن داده و از فناوری های پیشرفته تری در ساخت آن بهره برده است.
دراین گزارش به اهداف گوگل در زمینه عرضه گوشی Nexus S می پردازیم.
به گزارش اخبار خارجی موبنا، ۱- به انرژی زیادی نیاز نداریم
گوشی Nexus S دارای صفحه نمایشی مشابه Nexus One است و از همان پردازنده در ساخت آن بهره برده شده است. اما توسط T-Mobile و با پشتیبانی از سرویس های شبکه “۴G” HSPA+ در دسترس کاربران قرار نمی گیرد، بنابراین به نظر می رسد با همه اپراتورها سازگار بوده و می توان از آن در همه جای دنیا استفاده کرد.
گوگل در حالی از پردازنده Snapdragon در ساخت گوشی Nexus One استفاده کرد که در آن زمان حرکت بزرگی بود، اما امروز به پردازنده ای معمول تبدیل شده که اکثر شرکت ها در ساخت گوشی های هوشمندشان استفاده می کنند. با این حال هنوز هم قدرت زیادی دارد و شرکت های تولید کننده گوشی در ساخت محصولات قدرمندشان از آن بهره می برند.
۲- افزایش عمر باتری
اقدامی که گوگل برای ساخت گوشی Nexus S کرد تجهیز آن به جدیدترین نسخه سیستم عامل اندرویید یعنی Gingerbead است.
این نسخه از پلاتفورم گوگل عمر باتری را افزایش چشمگیری می دهد، از نرم افزارهای پیشرفته تری پشتیبانی می کند و حتی با تغییر تم های رابط کاربری میزان کمتری از باتری مصرف می شود.
۳- جنگ در برابر اپراتورها
جایی که گوگل برای عرضه گوشی Nexus One با هیچ اپراتوری همکاری نکرد و خودسرانه اقدام به عرضه گوشی هوشمندش کرد، سامسونگ و ال جی برای عرضه گوشی هایشان با اپراتورهای مختلف کار کردند و موفقیت خوبی هم عایدشان شد.
گوگل اگر چه با هیچ اپراتوری برای عرضه Nexus One همکاری نکرد اما این گوشی فقط با سرویس های شبکه نسل سوم T-Mobile سازگار است که عدم موفقیت گوگل این گونه رقم خورد.
اما در گوشی Nexus S، گوگل سرویس VOIP را تعبیه کرده و ادعا می کند به درد کسب و کارهای بزرگ می خورد.
۴- به روز رسانی هنوز هم مهم است
کاربران نمی دانند چرا به روز رسانی سیستم عامل گوگل بر روی گوشی های مبتنی بر این سیستم عامل ماهها طول می کشد و گوگل هم از این مساله به شدت سرخورده شده است، اما در وب سایت Nexus S اعلام کرده که به روز رسانی های مکرر برای این شرکت درآمد زایی دارد و انتظار دارد تولیدکنندگانی همچون سامسونگ آخرین نسخه های پلاتفورم اندرویید را به سرعت بر روی گوشی هایشان تعبیه کنند.
۵- NFC روی Nexus S تعبیه شد
تجهیز Nexus S به تراشه NFC تجربه عملی مهمی است که گوگل آن را در اختیار کاربرانش قرار داده است.
این فناوری به گونه ای طراحی شده که به کاربران امکان تعامل فیزیکی با محیط را می دهد. با این تراشه می توان اطلاعاتی از یک پوستر جمع آوری کرد یا برای پرداخت هزینه خرید از آن بهره برد.
البته هنوز هیچکدام از این پیش بینی ها برای تراشه NFC به واقعیت نپیوسته است و هیچ سازنده تراشه NFC در آمریکا وجود ندارد. با این حال اپراتورهای بی سیم و شرکت هایی که کارت اعتباری تولید می کنند از این تراشه ها برای پرداخت الکترونیکی پشتیبانی می کنند و گوگل هم به موفقیت این سرویس خیلی امیدوار است.

موضوعات مشابه: