نوکیا واقعا به دنبال راهی برای خودکشی می گردد و از هر روشی برای این بهره می برد. هر روز که می گذرد نوکیا سهم بیشتری از بازار تلفن های خود را از دست می دهد و این را مدیون راه اشتباهی هست که در حال طی کردن آن است و به هیچ صراطی هم مستقیم نیست. موسسه تحقیقاتی کانالایز در گزارش مربوط به سه.ماهه چهارم سال ۲۰۱۰ نشان داد که در سال گذشته برای اولین بار سیستم.عامل سیمبیان که در یک دهه گذشته پرفروش.ترین سیستم.عامل موبایل در دنیا بود، جای خود را به آندروید گوگل واگذار کرد و در سکوی دوم قرار گرفت.
نتایج این بررسی.ها حاکی از آن است که در پی افزایش ۸۸٫۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۹، ۱۰۲٫۲ میلیون دستگاه تلفن همراه هوشمند در سال ۲۰۱۰ به فروش رفت که ۳۲٫۹ درصد از این تعداد به سیستم.عامل آندروید گوگل مجهز بودند. مشروح رتبه.بندی سیستم.های عامل گوشی.های همراه به ترتیب زیر است.(۱)
بازار جهانی گوشی.های همراه هوشمند در پاییز ۲۰۱۰ / ۱۳۸۹ و مقایسه با زمان مشابه در ۲۰۰۹ / ۱۳۸۸تولیدکنندهسیستم.عاملف وش در پاییز ۲۰۱۰ / ۱۳۸۹سهم بازارفروش در پاییز ۲۰۰۹ / ۱۳۸۹سهم بازاررشد سالیانهمیلیون دستگاهدرصدمیلیون دستگاهدرصددرصدمجموع۱۰۱٫۲۱ ۰۰۵۳٫۷۱۰۰۸۸٫۶گوگلآندروید۳ ۳٫۳۳۲٫۹۴٫۷۸٫۷۶۱۵٫۱نوکیاسی مبین۳۱٫۰۳۰٫۶۲۳٫۹۴۴٫۴۳۰٫۰ا پلآی.او.اس (آی.فون)۱۶٫۲۱۶٫۰۸٫۷۱۶٫۳۸۵٫ آر.آی.امبلک.بری۱۴٫۶۱۴٫۴۱۰٫ ۷۲۰٫۰۳۶٫۰مایکروسافتویندوز موبایل۳٫۱۳٫۱۳٫۹۷٫۲۲۰٫۳-دیگران-۳٫۰۲٫۹۱٫۸۳٫۴۶۴٫۸

همانطور که در جدول بالا می بینید رشد استفاده از سیستم عامل آندروید در عرض یک سال ۶۱۵ درصد بوده است در صورتی که تنها نوکیا ۳۰ درصد رشد داشته است. حال در این جدول ویندوز موبایل را می بینید که با رشد منفی ۲۰ درصدی روبرو شده است، البته آمار مربوطه برای ۲-۳ ماه گذشته است و هنوز آمار جدیدی ارائه نشده است اما مطمئنا با ارائه آمار جدید وضعیت برای آندروید مطلوب تر و برای سیمبیان وخیم تر خواهد شد که حال با تمام این اوصاف و پیامدها و دیدن پیشرفت سریع آندروید گوگل، نوکیا باز هم با معرفی یک گوشی سیمبیان دیگر به نام Nokia X7-00 دوباره تیری به سوی خود شلیک کرد. این گوشی هم تقریبا به مانند آخرین گوشی های تولید شده توسط این شرکت است و نه از سی پی یو های جدید دو هسته ای قدرمند در آن خبری است نه از حافظه های داخلی پر حجم. نوکیا با ارائه این گوشی تنها می تواند به دوربین ۸ مگاپیکسلی و اندازه ۴ اینچی صفحه لمسی آن دل ببندد، اما امروزه روز سیستم عامل مناسب برای یک گوشی از نان شب هم واجب تر است، چیزی که نوکیا از آن غافل شده است.