[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

 • متولد 30 جولای 1948 - کازابلانکا
  دور از وطن
  (ژان مورینو جیمننز رنو) در 30 جولای 1948 در كازابلانكا از والدین اسپانیایی - فرانسوی به دنیا آمد.والدینش برای فرار از جنگ حكومت فاشیستی فرانسیسكو فرانكو به مراكش مهاجرت كردند. عده.ای از اعضای خانواده آنان در جنگ كشته شدند، لذا آنان برای نجات از جنگ به مراكش رفتند. در آن هنگام مادر )ژان> باردار بود و ژان در مراكش به دنیا آمد.
  ژان زیرنظر مادرش زبان فرانسه و تحت تعلیمات پدرش زبان اسپانیایی را آموخت. علاوه بر این در مدرسه نیز به آموزش زبان انگلیسی پرداخت.)ژان دوران دبستان را در مراكش به پایان رساند. او به توصیه مادرش به سوی فرانسه عزیمت كرد تا در آنجا بتواند پله.های ترقی را یكی پس از دیگری طی كند.
  در 12 سالگی به فرانسه مهاجرت كرد و برای دریافت تابعیت فرانسه به اجبار وارد ارتش شد. او در آنجا احساس كرد كه به بازیگری در تئاتر علاقمند است، لذا در بخش نمایشی ارتش مشغول به اجرای نمایش.های متعدد شد و روز به روز علاقه.اش به بازیگری فزونی پیدا كرد. او توانست تجربیات زیادی در زمینه نمایش در ارتش مارسی فرانسه كسب كند.

  ورود به سینما
  بعد از اتمام خدمت سربازی به پاریس رفت و در سال 1970 نقشهای كوچكی در تئاتر و تلویزیون در دست گرفت. چند كارگردان تلویزیونی به استعداد وی پی بردند و او را تشویق به تحصیل در زمینه بازیگری كردند. ژان روزها در استودیوی تلویزیون كار می.كرد و عصرها به كلاس آموزش بازیگری می.رفت، تا سرانجام در سال 1971 با ایفای نقش كوچكی در فیلمی كوتاه به دنیای سینما راه یافت. این نقش كوتاه و پیش پا افتاده سبب ایجاد اعتماد به نفس در وی شد. از سویی دیگر شانس به او روی آورد و )لوك بسون.> یكی از كارگردانان و بازیگران معروف آن دوران با وی دوست شد و(ژان) را در فیلم.هایش قرار داد. فیلم (گربه.ها)، (زیرزمین) یا (مترو) را در سال 1985 با همكاری لوك.بسون بازی كرد و ستایش فراوانی را برای خود به همراه داشت. در سال 1988 بار دیگر (بسون) در فیلم
  (آبی بزرگ) ژان رنو را به كار می.گیرد. در واقع این اولین نقش بزرگ رنو محسوب می.شد.
  رنو به شهرت رسید. بعد از بازی در (آبی بزرگ) دیگر كارگردانان گویی رنو را كشف كرده باشند به او چند پیشنهاد دادند. وی در سال 1990 فیلم (نیكیتا) را بازی كرد. به دنبال آن در فیلم (صدا) به سال 1992 و (پرواز از محكمه) هنر خود را نشان داد.

  موفقیت بزرگ
  فیلم(لئون) در سال 1994 موفقیت بزرگی را به دنبال داشت. این فیلم یكی از موفق.ترین و پرفروش.ترین فیلمها در تاریخ سینمای فرانسه محسوب می.شد. البته این فیلم طیف خشونت را به دنبال داشت و 23 دقیقه از فیلم حذف شد تا خشونت آن كم شود.
  رنو در سال 1995 با بازی در فیلم (ماموریت غیرممكن) مورد نقد منتقدان زیادی قرار گرفت اما موفقیت فیلم در نظر مردم چشمگیر بود.

  بسوی هالیوود
  رنو در سال 1997 به سوی هالیوود راه افتاد و سعی كرد تا تماشاگران آمریكایی را با ذوق و استعداد خود در زمینه.های فیلمهای كمدی جلب كند. اما تماشاگران او را در نقش.های اكشن می.پذیرفتند.
  از این رو در سال 1998 با بازی در (گودزیلا) علاقه همگان را به خود جلب كرد، یكی از شانس.هایی كه در هالیوود آورد همكاری با رابرت دنیرو در فیلم )رونین> بود.
  او دوباره به فرانسه بازگشت ولی هالیوود به دنبالش بود، بدین ترتیب در سال 2000 فیلم (رودخانه ارغوانی) را در هالیوود بازی كرد.
  رنو می.خواست استعداد خود را در نقشهای كمدی بیازماید. او در سال 2002 در كنار (ژرار دیاردیو) اسطوره بازیگری در سینمای امروز فرانسه قرار گرفت و حاصل آن یكی از بهترین كمدی.های فرانسوی به نام )روبی و كوئنتین> بود. این فیلم نه تنها در فرانسه، بلكه در آمریكا مانند بمب صدا كرد و جزو پرفروش.ترین فیلمهای دنیا قرار گرفت.
  یكی از فیلمهای جدید (رنو) را می.توان )پلنگ صورتی> نامید. همچنین او با بازی در فیلم (كد داوینچی) در نقش بازرس بزوفاچی براساس كتاب جنجال.برانگیز(دن براون) امسال به نمایش در آمد، او در این فیلم همبازی (تام هنكس) خواهد بود.از فیلمهای اخیر )ژان رنو> كه به نمایش در آمد (امپراطوری گرگها) در سال گذشته بود، رنو برای بازی در آن یك و نیم میلیون یورو دستمزد گرفت.گفتنی است یكی از بهترین فیلم.های رنو بازی در فیلم (ببر و برف) به كارگردانی (روبرتو بنینی) كه كمدین معروف ایتالیایی نیز در آن حضور داشته بود. همچنین وی اخیرا موافقتش را برای ایفای نقش در فیلم (پسران پرواز) اعلام كرده است. بودجه این فیلم 10 میلیون دلار است و در زمان جنگ دوم جهانی اتفاق افتاده است.

  او چهار فرزند دارد
  (ژان رنو) دو بار ازدواج كرد و ثمره هر ازدواج او دو فرزند است ...
  اولین ازدواجش در سال 1976 با (جنویو) بود كه در سال 1978 صاحب یك دختر به نام ساندرا و یك پسر به نام مایكل در سال 1980 شد.این ازدواج پایان خوشی به همراه نداشت. مسافرت.های متعدد (ژان رنو) به ایتالیا و فرانسه شكایت همسرش را در پی داشت، لذا این ازدواج به جدایی ختم شد.ژان در سال 1994 با (ناتالی دیسكیویز) مدل ایتالیایی ازدواج كرد و در سال 1996 پسرش (تام) و دو سال بعد دخترش (سرنا) به دنیا آمد.ژان یك خانه مجلل و باشكوه در پاریس و یك خانه در بهترین نقطه لس.آنجلس دارد.

  گفتگو با لس.آنجلس تایمز
  چندی پیش لس.آنجلس تایمز گفتگویی با وی انجام داد كه در ذیل خواهید خواند.

  _ نظر شما درباره نقشهای اكشن چیست؟
  رنو: من شخصا انسانی رومانتیك هستم و روحیه.ای طنزگونه دارم. حتی همیشه ترجیح می..دهم در فیلمهای كمدی ایفای نقش كنم. به نظرم بازی در فیلمهای كمدی مشكل.تر از بازی در فیلمهای اكشن است اما این روزها فیلمهای اكشن طرفدار بیشتری میان مردم دارد به ویژه آمریكایی.ها، فیلمهای اكشن را بهتر می..پسندند. من هم یك هنرپیشه هستم و باید طبق دیالوگها عمل كنم.
  حتی از دست زدن به اسلحه هم خوشم نمی.آید. البته باید بگویم كه تیراندازی و هدف گرفتنم بسیار خوب است، زیرا در ارتش چندین دوره را گذرانده.ام اما نه از اسلحه خوشم می.آید و نه از شكار كردن.

  _ آیا حقیقت دارد كه در فیلم ماتریكس نقش پیشنهادی را نپذیرفتید...
  رنو: بله، زیرا برای فیلمبرداری مجبور بودم، همراه چهار فرزندم به استرالیا بروم و مدتی را در آنجا زندگی كنم كه این برایم غیرممكن بود. لذا بازی در نقش مامور مخفی در فیلم ماتریكس را نپذیرفتم.

  _ نظرتان درباره بازی با تام كروز و رابرت دنیرو چیست؟
  رنو: من از رابرت دنیرو آموخته.های زیادی یاد گرفتم و تجربیات زیادی كسب كردم. وقتی یك بازیگر ناشی با عده.ای ماهر و حرفه.ای بازی كند واقعا لذت می....برد و كار به سرعت و با موفقیت به پایان می....رسد. بازی در فیلم با عده.ای هنرمند حرفه.ای همچون بازی در میدان تنیس است. اگر بازیكن طرف مقابل خوب و حرفه.ای باشد، آن بازی برای تماشاگران دلچسب خواهد شد.

  _ نظرتان درباره مطالعه چیست؟
  رنو: مطالعه كتب در زمینه.های مختلف بستگی به ذائقه و معلومات فرد دارد، به نظر من مطالعه كتاب، انسان را به بالاترین مقام.ها خواهد رساند. همین كه با علم روز آشنا شوی بهترین و والاترین ارزش را دارد.كتاب می.تواند رسانه مكتوب خوبی باشد و سینما و تئاتر نیز می.تواند یك رسانه تصویری مفید، به شرطی كه مفهوم و متن كتاب و یا فیلمنامه غیراخلاقی نباشد.

  _ قدم بعدی در زندگی شما چیست؟
  رنو: می...خواهم از بازیگری كنار بكشم چون به اندازه كافی پول دارم. می...خواهم بقیه عمر خود را در كنار خانواده.ام باشم. امروزه سیل پیشنهادها به سوی من سرازیر است از هالیوود، فرانسه و ایتالیاا اما خسته شده.ام می..خواهم به استراحت بپردازم. شاید مدتی بعد از استراحت و فارغ بودن از كار بار دیگر خواهان فعالیت در عرصه سینما شوم اما اكنون نیاز به استراحت دارم.

  فیلم.شناسی ژان رنو
  مارگارت، كدداوینچی، پسران پرواز، پلنگ صورتی، ببر و برف، امپراطور گرگها، هتل رواندا، رودخانه كریسمون، رو
  نین، گودزیلا، ماموریت غیرممكن، لئون، پرواز از محكمه، صدا، نیكیتا، آبی بزرگ، زیرزمین یا مترو و گربه.ها. همچنین ژان رنو در ساخت، تهیه و صداگذاری فیلمهای (پلی.استیشن)2 نیز فعال بوده است.

  موضوعات مشابه: