تازه يک دوربين ديجيتال خريده ايد و هيجان زده ايد. هيجان هم دارد: مي توانيد بدون نگراني از تمام شدن فيلم و يا هزينه چاپ عکس از هر چه که مي خواهيد عکاسي کنيد.
اما هيجان داشتن يک دوربين ديجيتال تا وقتي دوام مي آورد که هنوز هارد رايانه شما از انبوه عکسهايي که نمي دانيد با آنها چکار بايد کرد پر نشده باشد.
همين ديروز بود که براي کودک دلبندتان جشن تولد گرفتيد. چه عکسهاي خوبي شد، اما راستي عکسهاي آن روز کجاست؟ مسافرت پارسال تابستان يادتان هست؟ چقدر خوش گذشت! اما عکسهاي سفر، خدا مي داند آنها را کجاي هارد ريخته ايد.
اين مشکل همه کاربران دوربين هاي ديجيتال است. دوستي را مي شناسم که يک هارد 40 گيگابايتي را از عکسهايي که شايد هيچ وقت ديگر سراغ آنها نرود پر کرد و سرانجام دوربينش را به خواهرزاده اش بخشيد.
عکاسي با دوربين ديجيتال شيرين است ، ولي بايد مواظب باشيد شيريني آن دل شما را نزند.اگر دانستن اين شما را آسوده مي کند، خوب است بدانيد که اين مشکل در تمام جهان کاربران دوربين هاي ديجيتال را آزار مي دهد.
يک دوربين ديجيتال مي خريد و کابوس آغاز مي شود. کابوسي که متاسفانه هيچ فرمول ساده و راحتي براي خلاصي از آن وجود ندارد.
پيش از هر چيز بايد منظم باشيد و عکسها را هر جا که مي رسيد ذخيره نکنيد. مهمتر از آن بايد براي سازمان دادن به عکسهايتان وقت صرف کنيد:
10 دقيقه براي هر بار که عکسها را روي هارد خالي مي کنيد. اگر 2 بار اين کار را پشت گوش بيندازيد، بار سوم بايد نيم ساعت وقت بگذاريد و اين تقريبا به معناي اين است که ديگر هيچ وقت اين کار را نخواهيد کرد.

سازماندهي فايل ها
تصور کنيد کتابخانه بزرگي داريد که تمام کتابهاي آن فقط با شماره مشخص شده اند: همان سيستم شماره گذاري کتابها که با نام سيستم ديويي شناخته مي شود. هيچ کدام از کتابها عنوان ندارد. رنگ جلد کتابها هم کاملا مثل هم است.
سرتان گيج رفت؟ اين سرگيجه اي است که بسياري از دارندگان دوربين هاي ديجيتال در سراسر جهان آن را تجربه کرده اند:هارد رايانه اغلب آنها با عکسها و فايل هايي پر شده که نام آنها چيزي شبيه اين است.: IMG-1047.jpg اين شيوه نامگذاري فايل ها توسط اغلب دوربين هاي ديجيتال است.
شما باشيد از اين اسم چيزي سر درمي آوريد؟ تنها راه نجات ، داشتن يک «سيستم مديريت تصاوير» است. از اسم آن نترسيد، منظور چيز پيچيده اي نيست.
دانستن دقيق نيازهايتان و اتخاذ يک شيوه ثابت براي ذخيره عکسها همه چيزي است که به آن نياز داريد.به ياد داشته باشيد که مساله شما چگونگي ذخيره کردن فايل ها نيست ، بلکه چگونگي پيدا کردن آنهاست.
از خودتان بپرسيد يک سال بعد، وقتي که مسلما جاي ذخيره کردن عکسها را فراموش کرده ايد، اگر بخواهيد آنها را پيدا کنيد اول کجا را مي گرديد؟
پاسخ هر چه بود، همين الان عکسها را همانجا ذخيره کنيد. اين همان روشي است که موقع مرتب کردن انباري خانه ناخودآگاه از آن استفاده مي کنيد.
البته قبل از ويندوز XP اين روش به اندازه الان قابل توصيه نبود. در XP شما مي توانيد نمونه بندانگشتي (thumbnail)تصاوير را به راحتي ببينيد و حتي از بيرون فولدر نيز اين نمونه ها پيداست. ذخيره سازي به ترتيب تاريخ هم کار خوبي است.
مي توانيد هر سري از عکسها را در فولدري با نام همان روز بريزيد، اما تاريخ روزها را بايد طوري بگذاريد که مرتب کردن آنها توسط ويندوز ممکن باشد.
اگر شيوه نوشتن تاريخ را درست انتخاب نکنيد، ممکن است به جاي ترتيب درست روزها، مثلا فولدرهاي مربوط به روزهاي هشتم ماه هاي مختلف پشت سر هم قرار بگيرد. از نامگذاري فايل هايتان هم غافل نشويد.
لازم نيست براي تک تک عکسها اسم جداگانه بگذاريد. از خودتان باز هم بپرسيد آن روز را با چه کلمه اي به خاطر مي آوريد. بگذاريد نام عکسها به جاي آن که IMG-1047 باشد Tavallod08 يا Shomal32باشد.
شايد روشي که براي خود انتخاب مي کنيد تلفيقي از روشهاي بالا باشد: مثلا ممکن است تمام عکسهاي کوچولويتان را در فولدري به نام AliAlbum بريزيد و داخل آن ، فولدرهاي ديگري ايجاد کنيد که با تاريخ روزها نامگذاري شده اند، و براي عکسهاي هر روز نيز نامهاي معنادار انتخاب کنيد.
با صرف کمي وقت شيوه شخصي و مناسب خود در سازماندهي به عکسهايتان را خواهيد يافت.

نرم افزارهاي مناسب
به همراه تمام دوربين هاي ديجيتال نرم افزارهاي مناسبي هم براي مديريت تصاوير ارائه مي شود. اگر هنوز نرم افزار دوربينتان را امتحان نکرده ايد فرصت را از دست ندهيد.
يکي ديگر از بدي هاي XP تنبل کردن آدمها است. اغلب خريداران دوربين ديجيتال وقتي مي بينند XP سخت افزار جديد را به راحتي مي شناسد و تصاويرشان به سادگي کپي مي شود، زحمت باز کردن CDها و نصب نرم افزارهاي همراه دوربين را به خود نمي دهند.
شايد در نگاه اول امتيازي در استفاده از اين نرم افزارها نبينيد، اما نامگذاري فايل ها همزمان با Importکردن آنها از دوربين ، کمترين امکاني است که در اختيار خواهيد داشت.
بعد از XP و نرم افزار همراه خود دوربين ، نوبت به نرم افزارهاي حرفه اي تر مي رسد. در ميان کاربران ايراني ACDSee نرم افزار کاملا رايج و شناخته شده اي است که با آمدن XP اندکي از دور خارج شده است.
آن سوي آبها اين نرم افزار حدود 100 دلار قيمت دارد، ولي براي کاربران ايراني که به نسخه هاي رايگان آن دسترسي دارند، بسنده کردن به XP تنها نشانه غيرحرفه اي بودن است!
دوربين ديجيتال داشته باشي و حتي از امکانات ACDSeeهم استفاده نکني؟ سرعت در پيش نمايش تصاوير کمترين مزيت اين نرم افزار بر XP است. يکي از امکانات ساده ولي منحصربه فرد و ناشناخته ACDSee که در مديريت تصاوير به کار مي آيد، امکان تغيير نام دسته جمعي فايل ها است. ( به تاپیک ترفندهای ویندوز صفحه آخر بروید ..)
فتوشاپ جديد هم ابزاري به نام AdobePhotoshopAlbumدارد که حتي بهتر از ACDSee است. در هر 2 اين نرم افزارها مي توانيد براي عکسهايتان شرح (Description)هم بگذاريد. اين شرحها مي تواند به فارسي هم باشد و مي توان بر روي اين شرحها عمليات جستجو نيز انجام داد.
چنين قابليت هايي اين نرم افزارها را به ابزارهايي حرفه اي براي ساختن آرشيوهاي بزرگ تصاوير تبديل کرده است. اگر به دنبال ماجراجويي بيشتريد، Picasa را نيز که اکنون به گوگل تعلق دارد امتحان کنيد. و بالاخره آخرين پيشنهاد ما UleadPhotoExplorer است که ديدن آن هم خالي از لطف نيست.

و اما وب...
و اما آخرين روش پيشنهادي ما براي داشتن يک آلبوم خوب از عکسهاي ديجيتال ، گذاشتن مرتب عکسها بر روي وب است.

مي توانيد يک فتوبلاگ بزنيد و بهترين عکسهايتان را در آن بگذاريد.
از آن ساده تر، استفاده از سايت هايي است که فضاي رايگاني در اختيار آلبوم تصاوير شما مي گذارند. علاوه بر YahooPhotos، Shutterfly و Ofoto را نيز امتحان کنيد. به اين ترتيب هم دوستان و اعضاي خانواده شما هميشه راهي براي ديدن آخرين عکسهايتان دارند، و هم شما انگيزه کافي براي وقت گذاشتن بر روي عکسهايتان خواهيد داشت.
جام جم

موضوعات مشابه: