سرمربي 70 ساله منچستريونايتد معتقد است: سرمايه.داران و شبكه.هاي تلويزيوني پرداخت.هاي نجومي را باب كرده.اند، اما ما را ه خودمان را مي.رويم. آلكس فرگوسن كه براي سومين بار در 4 سال اخير منچستريونايتد را به فينال رقابت.هاي فوتبال جام قهرمانان باشگاه.هاي اروپا رسانده است، مي.گويد: جذابيت جهاني اين تيم و خيل هوادارانش در اقصي نقاط دنيا به اين معناست كه شياطين سرخ هنوز قادرند هر ستاره اين ورزش را كه بخواهند جذب كنند.
با اين كه رقباي نامدار منچستر مثل رئال.مادريد، آ.ث ميلان، بارسلونا و اينتر ميلان هميشه پول.ها و حقوق بيشتري در اين ارتباط به نفرات مورد نظر خويش وعده داده و پرداخته.اند و منچستر در اين زمينه نوعي خست ذاتي و معروف داشته، اما سرمربي اسكاتلندي 25 سال اخير اين تيم مي.گويد: هر مهره نامداري حاضر است به اولدترافورد بيايد و كار خوب استعداديابي و فعاليت موثري كه نمايندگان و واسطه.هاي اين باشگاه در سطح جهان براي شناسايي مهره.هاي مستعد دارند سبب شده كه يونايتد هيچ.گاه دستش خالي نماند.
فرگي 70 ساله، خاو.ير هرناندز پديده مكزيكي امسال يونايتد را كه در تابستان سال پيش به اولدترافورد آمد و يكي از پديده.هاي فصل جاري بوده، سندي بر صحت گفتارش مي.انگارد و مي.گويد: «وقتي به دستمزدي كه امثال رئال.مادريد و بارسلونا به بازيكنان خود مي.پردازند توجه كنيد، بشدت متعجب مي.شويد و از خود مي.پرسيد اين پروسه ديوانه.وار چه زماني متوقف خواهد شد. وقتي شما پيروزي را به هر قيمتي مي.خواهيد و آن را به نوعي مي.خريد، به واقع بدعت بدي مي.گذاريد و اين باور را جا مي.اندازيد كه برايتان اصل فوتبال و غناي آن مهم نيست و فقط مي.خواهيد يك جام نصيب.تان شود. زماني كه من مربي منچستريونايتد شدم (پاييز 1986). سقف حقوق سالانه پرداختي به بهترين.هاي تيم 115 هزار پوند بود،. ولي حالا اين رقم، حقوق هفتگي تعدادي از ستاره.هاي فوتبال جهان است و اين به وضوح به ما مي.گويد ساختارهاي مالي اين ورزش چگونه افراطي و بي.رحمانه شده و سودطلبي بر همه چيز حكم مي.راند.
پيامد اين ماجرا ورود بيشتر سرمايه.داران و ثروتمندان بزرگ به عرصه اين ورزش و خريداري باشگاه.هاي معروف توسط آنها بوده است. حالا ما تعداد زيادي مالك باشگاه.ها داريم كه پول.هاي بي.حساب خرج مي.كنند و با پرداخت ارقامي نجومي براي استخدام فوتباليست.ها مي.خواهند قيمت.ها را غيرواقعي.تر و بيش از حد زياد و باورنكردني نشان دهند. به اينها اضافه كنيد حضور شبكه.هاي تلويزيوني در اين ماجرا و هزينه.اي را كه آنها در اين ورزش متقبل مي.شوند تا دريابيد شرايط چگونه نامساعد و غيرقابل اعتماد شده است.»
تفاوتي اساسي
فرگوسن كه يونايتد در يك ربع قرن با مربيگري وي 11 بار قهرمان ليگ برتر انگليس، 6 بار فاتح جام حذفي اين كشور و 2 مرتبه هم قهرمان اروپا شده، مي.افزايد: «من و ديويد جيل (مدير اجرايي منچستر). نوع برخورد و روشي كاملا متفاوت با سايرين داريم و هر پولي هم كه بخواهيم براي جذب يك بازيكن تازه به اولدترافورد بپردازيم، حتما بايد معقول باشد. درست است كه ارقام پرداختي ما نمي.تواند بسيار دور از اعداد رايج باشد و در صورت دور بودن، ستاره.ها به جاي ديگري خواهند رفت، اما نبايد به گونه.اي هم غيرمعقول باشد كه همسو با پرداخت.ها و هزينه.هاي سايرين جلوه كند. با اين اوصاف هم ارقام پرداختي ما به اندازه ديگران نيست و هم جذابيت سنتي باشگاه ما سبب جذب بازيكنان برجسته به تيم.مان مي.شود و ما از اين فرآيند و آنچه در اين ارتباط در دست اجراست، رضايت داريم. با اين حال پرسش اصلي و قبلي من در جاي خود محفوظ است و هنوز مي.پرسم كه پايان اين پرداخت.هاي نجومي كجاست و فوتبال با اين روش به.كدام سو مي.رود و چه چيزي را جستجو مي.كند.»
روش خريد
فرگوسن مي.گويد: با اين كه بازيكنان مستعد پيشنهاد شده به يونايتد توسط دلالي.ها و آگاهان به اقصي نقاط جهان تعلق دارند و راه.هاي ارتباطي منچستر در اين ارتباط وسيع و طولاني است، اما در نهايت اين خود اوست كه بايد تصميم بگيرد چه كساني را مي.خواهد.
يونايتد به خود مي.بالد كه مي.تواند بازيكناني به جواني وين روني و خاو.ير هرناندز را تحويل بگيرد و آنها را به نفراتي بهتر از آنچه هستند، تبديل كند. باز به اظهارات فرگوسن در اين ارتباط رجوع مي.كنيم: «ما آمار و ارقام و اطلاعات موجود در اين زمينه را جمع.آوري و سپس تصميم.گيري و در صورت لزوم خريد مي.كنيم. در اين راه همه چيز را در ارتباط با بازيكن مورد نظر ارزيابي مي.كنيم؛ از سن و مليت او گرفته تا پستي كه بازي مي.كند و طول مدت قراردادي كه با وي منعقد شود. البته در مورد پولي كه بايد ما در مقام خريدار بپردازيم و هزينه.اي كه در اين راه خرج مي.شود بايد بسيار هوشيار باشيم زيرا فاكتورهاي زيادي وارد ماجرا مي.شود. اگر همه اين عوامل را در نظر بگيريد و اجرا كنيد، آنگاه خريدي خواهيد داشت كه موفق خواهد بود و باعث تقويت تيم.تان خواهد شد.»
بسيار روشن
فرگوسن همان طور كه در سطور قبلي آمد، معتقد است شهرت و اعتبار يونايتد سبب شده كمبود دستمزدها در يونايتد در قياس با سرمايه.داران بزرگ.تر اثري نگذارد و بزرگان به خاطر اين شهرت و نام به اولدترافورد بيايند و به اين ترتيب منچستر، هم مي.تواند قدري كمتر از رقبايش خرج كند و هم كساني را تحويل بگيرد كه بتوانند سرنوشت يونايتد را بسيار روشن سازند و روند صيد جام.ها توسط اين تيم را استمرار بخشند. سرمربي پيشين آبردين مي.گويد: «ما خريد خاو.ير هرناندز و آمدن اين جوان مكزيكي به اولدترافورد را تا حد زيادي مديون كار خوب دلال.ها و نمايندگان و استعدادياب.هاي خود هستيم كه آمدند و خبر از وجود او و لزوم جذب وي دادند. كار آنها فوق.العاده بود. وقتي از وجود چيكاريتو (لقب هرناندز). مطلع شديم، من جيم لالور را كه استعدادياب ارشد يونايتد و مسوول اين بخش در باشگاه است به مدت يك ماه به گوادالاخارا، محل بازي هرناندز فرستادم و از او خواستم شرايط و بازي.هاي او را از نزديك ببيند و به تماشاي مسابقات متعدد تيم باشگاهي وي و حتي بازي.هاي تيم ملي مكزيك با مشاركت اين جوان بنشيند و سپس گزارش نهايي را به من بدهد. او رفت و آمد و آن گزارش را به من داد كه در آن توصيه اكيد شده بود كه اين بازيكن را بخريم. آن گاه مثل معمول كار و نقش من به عنوان فردي كه بايد راي نهايي را مي.داد شروع شد و نظر من طبعا انجام چيزي بود كه لالور توصيه كرده بود.»
فرگوسن در اين ارتباط معمولا با ميك فيلان كه بعد از رفتن مجدد كارلوس كرش (سرمربي پرتغالي فعلي تيم ملي ايران). از اولدترافورد دستيار اول او شده و همچنين رنه مولنس تين ديگر دستيار خود و عضوي ديگر از كادر فني يونايتد صحبت و مشورت مي.كند و اطلاعات موجود را جمع.بندي و در نهايت صدور راي مي.دهد. حاصل كار فرگي و نتيجه پروسه فوق در بسياري از دفعات موفق بوده و هر چند فرگوسن خريدهاي ناموفق نيز كم نداشته و حتي. گاه ستاره.هايي مانند ديه.گو فورلان اروگوئه.اي و كارلوس ته.وز آرژانتيني را به اولدترافورد و سپس به آساني از دست داده، اما در نقطه مقابل بسياري از مهره.هاي موثر را نيز به لطف سياست.هاي معقول و پروسه درست خريدي كه برشمرديم، به اولدترافورد آورده و سال.ها بهره آن را گرفته است. جديدترين نمونه.هاي اين روند نانيا ويديچ، مايكل كاريك و البته وين روني بوده.اند و او در 3 سال اخير برادران جوان داسيلواي برزيلي را نيز به اولدترافورد آورده تا با. آنها آينده يونايتد را روشن سازد.
تفكر قوي
خود وي مي.گويد: «حفظ هميشگي تعادل و توازن در تيم بسيار مهم است و همواره بايد تيم.تان از هر دو عنصر تجربه و نشاط بهره گيرد و در هيچ. يك از اين فاكتورها ضعيف و فقير نباشد. در عين متكي بودن تيم بر عنصر تجربه، ما كاري مي.كنيم كه هيچ.گاه از نيروي جواني بي.بهره نباشيم و در اين راستا هرسال 5 -4 مهره جوان را به تيم تزريق مي.كنيم. در اين پروسه شما به تدريج صاحب بازيكناني خواهيد شد كه در 27 - 26 سالگي صاحب همه توانايي.ها هستند. به واقع همه. چيز در دست خود ماست و تا زماني كه اين بازيكنان نزد ما هستند و جذب جاهاي ديگري نشوند اين چرخه در حال حركت است و كار ما پيش مي.رود.
مشكل اينجاست كه بعضي افراد ديگر فكر مي.كنند،مي.توانند براي خودشان تيم و باشگاه بسازند و همه چيز را با پول كلان خود جستجو مي.كنند. پايه و فونداسيون يك تيم را نيروي جواني و افراد جوان مي.گذارند و بايد يك تفكر قوي و عنصر تجربه نيز پشت سر آنها باشد. آنهايي كه مي.خواهند همه چيز را با پول بخرند، فوتبال را به اين نقطه كشيده.اند. تجربه موفق.تر و سياست ماندگارتر ما در يونايتد اين است كه از خرج كردن صرف، پرهيز كنيم و چيزي را به اولدترافورد بياوريم كه اولا به درد ما بخورد و ثانيا قيمت معقولي داشته باشد و ما را از تبديل شدن به خريداران بي.منطق فوتبال و اين ورزش را از بدل شدن به يك پديده اقتصادي صرف و افراطي رهايي بخشد.»
منبع: Daily Mail

ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: