زننده گل تاریخی ایران به آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه در حالی به عنوان سرمربی جدید پرسپولیس انتخاب شد که بیست و نهمین مربی تاریخ و هفدهمین مربی ایرانی این تیم لقب گرفت.به گزارش مهر، تیم فوتبال پرسپولیس از سال 1347 و با پیوستن بازیکنان تیم شاهین به این تیم، بصورت رسمی فعالیت خود را در لیگ منطقه.ای ایران آغاز کرد و به عنوانی تیمی مردمی در مسابقات داخلی و بین.المللی حضور یافت.
سرخپوشان تهرانی با توجه به ستاره.های بزرگی که از همان ابتدای فعالیت تا به امروز در اختیار داشته.اند، یکی از پرطرفدارترین و مردمی.ترین تیم.های فوتبال ایران بوده و هستند.

پیش از ظهور تیم.هایی همچون پاس تهران، سپاهان اصفهان و ذوب.آهن اصفهان به همراه استقلال دو قطب اصلی فوتبال پایتخت و کشور بودند.

پرویز دهداری از روز 16 فرودین.ماه 1347 به عنوان سرمربی تیم پرسپولیس انتخاب شد تا عنوان نخستین سرمربی رسمی تاریخ سرخپوشان تهرانی را به خود اختصاص دهد، گرچه رجبعلی فرامرزی از سال 1342 تا 1346 به طور همزمان مربی تیم دسته دومی پرسپولیس و باشگاه بانک ملی بود اما آمارنویسان از وی به عنوان دومین مربی پرسپولیس نام برده و تاریخ آغاز فعالیت رسمی.اش با این تیم را سال 1348 عنوان کرده.اند.
از زمان دهداری تاکنون کادرفنی تیم فوتبال پرسپولیس 33 مرتبه دچار تغییر و تحول شده است. در این بین 29 مربی هدایت سرخپوشان را برعهده داشته.اند که 12 نفر از این جمع مربیان خارجی بوده.اند.
علی پروین به عنوان پرافتخارترین مربی تاریخ پرسپولیس، چهار مرتبه در سال.های مختلف هدایت این تیم را برعهده داشته و در 467 مسابقه که به عنوان سرمربی سرخپوشان را به میدان فرستاده، 291 پیروزی، 128 تساوی، 48 باخت، 843 گل.زده و 304 گل خورده را در کارنامه.اش ثبت کرده است.
سرمربی پیشین تیم پرسپولیس که تجربه مدیریت این باشگاه را داشته است، در دوران 18 ساله مربیگری خود سه قهرمانی لیگ، سه قهرمانی جام حذفی، 6 قهرمانی جام باشگاه.های تهران، دو قهرمانی جام حذفی تهران و یک جام برندگان جام باشگاه.های آسیا بدست آورده است.
آلن راجرز (انگلستان)، ایوان کونوف (شوروی)، ولادیسلاو بگوویچ (کرواسی)، هانس یورگن گده (آلمان)، استانکو (کرواسی)، ایوان مت کوویچ (کرواسی)، وینگو بگوویچ (کرواسی)، راینر زوبل (آلمان)، آری هان (هلند)، مصطفی دنیزلی (ترکیه)، نلو وینگادا (پرتغال) و زلاتکو کرانچار (صربستان) هم مربیان خارجی تاریخ پرسپولیس بوده.اند.
حمید استیلی که روز سه شنبه رسما به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس انتخاب شد، متولد 12 فروردین 1346 در محله نازی آباد تهران است.

وي سابقه بازی در تیم.های استقلال جنوب، پاس تهران، پرسپولیس، بهمن کرج، القادسیه کویت، گیلانک سنگاپور را دارد و فعالیت مربیگری خود را در تیم پرسپولیس و در کنار مربیانی چون علی پروین، رانیر زوبل، آری هان، مصطفی دنیزلی و افشین قطبی آغاز کرده است.

این مربی 44 ساله پیش از قبول مسئولیت سرمربیگری تیم پرسپولیس، هدایت تیم.هایی چون استیل آذین و شاهین بوشهر را برعهده داشته است. استیلی بیست و نهمین مربی تاریخ تیم فوتبال پرسپولیس است.
استیلی که یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس است، سابقه 84 بازی ملی را دارد و 12 گل برای این تیم به ثمر رسانده است که یکی از آنها گل تاریخی به آمریکا در جام جهانی 1998 بود. از این گل به عنوان گل قرن یاد می شود.
مربیان تاریخ باشگاه پرسپولیس به شرح زیر هستند:

1- پرویز دهداری: (نخستین سرمربی پس از پیوستن شاهینی.ها به پرسپولیس)
از 16 فروردین 1347 تا 31 مرداد 1348

2- رجبعلی فرامرزی: (سرمربی پرسپولیس در دوران کوچ بازیکنان به پیکان)
از اول دی 1348 تا 14 اسفند 1348

3- حسین فکری:
از 26 تیر 1349 تا 19 دی 1350

4- آلن راجرز (انگلستان):
از 4 بهمن 1350 تا 27 آذر 1353

5- همایون بهزادی:
از 15 اسفند 1353 تا 19 اردیبهشت 1354

6- بیوک وطنخواه: (جوان.ترین مربی تاریخ پرسپولیس)
از 26 اردیبهشت 1354 تا اسفند 1354

7- ایوان کونوف (شوروی):
از پنجم فروردین 1355 تا 12 اسفند 1355

8- منصور امیرآصفی:
از 20 اسفند 1355 تا 23 اردیبهشت 1356

9- پرویز قلیچ.خانی:
از 30 اردیبهشت 1356 تا 8 خرداد 1356

10- محراب شاهرخی:
از 9 تیر 1356 تا 18 بهمن 1360

11- علی پروین:(تنها مربی که چهار دوره مختلف در تیم پرسپولیس مربیگری کرده است)
از 23 بهمن 1360 تا 18 دی 1366
از دهم تیر 1367 تا اواخر سال 1372
از پنجم مهر 1377 تا اول تیر 1382 (در سال 1381 با پرسپولیس فاتح نخستین دوره لیگ برتر شد)
از پنجم تیر 1384 تا 23 بهمن 1384

12- مسعود معینی: (نخستین مربی غیرپرسپولیسی که در سه بازی هدایت این تیم را برعهده گرفت)
از 13خرداد 1367 تا 28 خرداد 1367

13- محمود خوردبین: (وی تنها در چهار مسابقه هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت)
آبان سال 1372

14: محمد پنجعلی: (وی یکبار دیگر در 16 مرداد 1374 برابر آرارات مربیگری کرد)
از پنجم آذر 1372 تا 21 بهمن 1372

15: ولادیسلاو بگوویچ(کرواسی):
از 20 خرداد 1373 تا 9 تیر 1373

16- حمید درخشان:
از 17 تیر 1373 تا 30 دی 1373
از اول تیر 1376 تا چهارم دی 1376

17- هانس یورگن گده(آلمان):
از 29 اردیبهشت 1374 تا مرداد 1374

18- استانکو پابلوکوویچ (کرواسی): (پرافتخارترین مربی خارجی پرسپولیس)
از 7 مهر 1374 تا 14 اردیبهشت 1376

19 - ایوان مت کوویچ (کرواسی):
از هشتم دی 1376 تا پنجم مهر 1375

20- وینگو بگوویچ (کرواسی):
از هفتم شهریور 1382 تا پایان سومین دوره لیگ برتر

21- راینر زوبل (آلمان):
از 24 شهریور 1383 تا 30 خرداد 1384

22- آری هان (هلند): (بدترین رتبه پایان فصل در تاریخ پرسپولیس)
از 27 بهمن 1384 تا 17 اردیبهشت 1385

23- مصطفی دنیزلی (ترکیه):
از 18 شهریور 1385 تا 11 خرداد 1386

24- افشین قطبی:
از 25 مرداد 1386 تا 30 آبان 1387

25- افشین پیروانی:
از اول آذر 1387 تا 18 بهمن 1387

26- نلو وینگادا: (پرتغال)
از 21 بهمن 1387 تا 6 خرداد 1388

27- زلاتکو کرانچار: (صربستان)
30 تیر 1388 تا 6 دی 1388

28- علی دایی: (کسب دو عنوان قهرمانی متوالی در جام حذفی در سال.های 89 و 90)
از 7 دی 1388 تا 20 خرداد 1390

29- حمید استیلی:
از 31 خرداد 1390 تا ...


ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: