همان.طور كه از اواخر فصل گذشته شايعه آن بر سر زبان.ها افتاده بود، آنتونيو كونته به عنوان سرمربي جديد تيم فوتبال يوونتوس انتخاب شده و اوست كه بايد در فصل بعدي اين تيم نامدار، اما بشدت نزول كرده توريني را احيا كند.اين امر به معناي بازگشت كونته به خانه محبوب و سابق وي است زيرا او از سال 1991 كه در قامت يك بازيكن جوان از لچه به يووه كوچ كرد، 13 سال در اين تيم ماندگار شد و در اين مدت هافبك وسط ثابت و بازيساز و حتي كاپيتان يووه هم شد و با گورخرهاي تورين، پنج دوره فاتح سري A، قهرمان جام يوفاي 1993، فاتح جام حذفي 1995 ايتاليا و همچنين جام قهرمانان باشگاه.هاي اروپاي 1996 شد. بحث بر سرمربيگري او در تيم سابقش مدت ها مطرح و سرانجام اجرا شد. يكي به اين خاطر كه او در فصل اخير، تيم متوسط سيه.نا را از ليگ دسته دوم به سري A ارتقاء بخشيد و دوم به اين سبب كه لوئيجي دل.نري مربي فصل اخير يوونتوس همانند اسلاف خود در فصل پيش ـ چيرو فرارا و البرتو زاكه روني ـ. ضعيف عمل كرد و نتوانست توريني.ها را به گذشته درخشان.شان برگرداند. به واقع آنها براي دومين فصل متوالي فقط به رتبه هفتم ليگ رسيدند و 10 شكست را در اين راه متحمل شدند و فاصله 24 امتيازي آنها با آث.ميلان كه قهرمان شد، نشان داد ياران الكس دل پيه.رو چقدر كم.كاري داشته....اند.
به همين منوال و ميزان است كه كار كونته در فصل بعد سخت نشان مي.دهد و او نه فقط بايد تيمي را كه به خودي خود دچار نزول آشكار فني و روحي شده احيا كند بلكه با ميلان از نو اوج گرفته، اينتر پرمهره و حتي ناپولي و لاتزيوي مدعي رقابت كند و مراقب رم هم باشد كه مثل يووه در پي سربر آوردن مجدد است. كونته بدون توجه به احتمالات و نشانه.هايي قوي كه حكايت از اندك بودن شانس.هاي او در تورين مي.كند، مي.گويد مدت.ها بود كه مي.خواست به باشگاه سابقش برگردد و منجي تيمي شود كه بعد از رسوايي موسوم به كالچوپولي در سال 2006 و گرفته شدن عناوين قهرماني آن سال و همچنين سال 2005 از بيانكونري، ديگر يوونتوس سابق نشده و كمتر نشاني از گذشته درخشان خود داشته است.
كونته مي.گويد: «اين كه به يوونتوس برگردم هميشه در افكارم جا داشت و از مديران باشگاه كه اين امر را براي من ميسر ساختند، تشكر مي.كنم. شما تحت هر شرايطي كه به باشگاهي به بزرگي يووه ملحق شويد بايد قدر آن را بدانيد زيرا يك موفقيت بزرگ خواهد بود. مي.كوشم ايده.آل.هاي كاري.ام را در ايام پيش فصل و زماني كه تمرينات ما براي فصل آينده به جريان خواهد افتاد، به يارانم منتقل و اساس و ابزار كار را براي فصل بعدي استوار كنم. ما در قدم اول بايد به جمع مدعيان اصلي قهرماني و 3 تيم صدر جدول برگرديم و اين چيزي است كه در فصول اخير از آن دور بوده.ايم. سنن و سوابق يووه چنين چيزي را مي.طلبند و خود من هر كار و كوششي را براي رسيدن به مقصود و آنچه باشگاه در پي آن است، به كار خواهم گرفت. اين، هم وظيفه.اي است كه يوونتوس براي من تعيين كرده و هم ديني است كه شخصا به اين تيم حس مي.كنم.»
كونته بعد از آويختن كفش.هايش كمك مربي تيم سيه.نا در سال 2005 شد و از آنجا به ارتزو، باري و آتالانتا كوچ و در آن تيم.ها نيز مربيگري كرد تا اين كه ابتداي تابستان سال پيش به سيه.نا بازگشت البته اين بار در هيات سرمربي و نه فقط كمك مربي.
تغييرات اجتناب.ناپذير
رفتن دل.نري از يووه بعد از فقط يك سال زمامداري او در اين تيم هيچ تعجبي را برنمي.انگيزد، زيرا او استمراردهنده نتايج منفي يووه در يك فصل پيشتر بود و با اين كه سرمربي سابق كيه.وو و سمپدوريا به كرات تاكيد كرده بود قصد رفتن از تورين را ندرد، اما حقيقت آن بود كه يووه به سبب فشار افكار عمومي و شدت اعتراض هوادارانش بايد دست به تغييراتي تازه مي.زد و كادر فني.اش را عوض مي.كرد كه دست به اين كار هم زد. راه.راه.پوشان تورين تا اواسط فصل اخير كالچو هنوز بخت.هايي اندك براي تصاحب اسكودتو داشتند، اما در نيم.فصل دوم بيش از پيش پسروي كردند و هواداران خود را به ياد شكست.هاي پرشمار فصل پيش انداختند. اينها جاي پاي دل.نري را در تورين سست.تر و رفتن او را قطعي كرد. اين در حالي روي داد كه دل.نري فقط يك فصل پيشتر با رساندن سمپدوريا به رتبه چهارم سري A مجوز حضور اين تيم جنووايي را در ليگ قهرمانان اروپا نصيبش كرده بود، اما اين مربي كاركشته 60 ساله هيچ.گاه نتوانست كدها و فرمول.هاي كار موفق در تورين را بيابد و در شرايطي ناكام ماند كه اندريا انيلي در مقام رئيس و جوزپه ماروتا در سمت مديركل يوونتوس در طول فصل مجموعا 12 بازيكن قوي و نامدار و جديد را به اين تيم جذب كردند تا دل.نري به لحاظ پرسنل و نيروي انساني لازم در تورين احساس نگراني نداشته باشد. همين مقام.ها براي كونته نيز خيال.هايي در سر و خريدهايي را در دستور كار خود دارند كه قطعا مي.توانند عصاي دست اين ستاره پيشين يووه در بازگشت او به باشگاه معبودش باشند.
Channel4
مترجم: وصال روحاني

ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: