== تورنت چیست؟ ==

Torrent پروتکلی ست که به منظور ارسال فایل طراحی شدهاست. در واقع نوعی ارتباط peer-to-peer میباشد که کاربران مستقیما به یکدیگر متصل میشوند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل میپردازند و سروری به ان معنا که کسی بخواهد فایل را بگیرد وجود ندارد.
گر چه فعالیتهای تمامی کاربران توسط یک سرور مرکزی به نام Tracker هماهنگ میشود، اما این سرور از محتویات فایلهایی که منتقل میشود بی اطلاع است. در نتیجه تعداد زیادی از کاربران با پهنای باند محدود Tracker مربوطه قابل پشتیبانی هستند.(همچنین در صورت نبود ترکر باز نرم افزار می تواند کاربر های دیگر را پیدا کند ولی با مشکلات خاص خود مثل بی برنامه بودن و نداشتن ترتیب در اعضا برای سرعت.)
فلسفه کلیدی Torrent اینست که کاربران باید همزمان با دان لود کردن اطلاعات (دریافت inbound)، آپلود (ارسال outbound) نمایند.
در این صورت پهنای باند شبکه و اینترنت با حداکثر کارایی بکار گرفته میشود.
Torrent به نحوی طراحی شدهاست که بر خلاف پروتوکلهای انتقال دیگر با افزایش تعداد افراد مشتاق برای دریافت یک فایل مشخص، کارا تر میشود.
برای توصیف بهتر این روند میتوان آن را به گروهی از افراد تشبیه کرد که دور یک میز نشستهاند.
هر کدام از این افراد سعی دارند که کپی کاملی از یک کتاب را دریافت کنند.
نفر اول اعلام میکند که صفحات ۱تا ۱۰، ۲۳، ۴۲تا۵۰ و ۷۵ را دارد و نفرات سوم، چهارم و پنجم هر کدام قسمتهایی از این صفحات را ندارند. بنابراین هر یک برای گرفتن صفحات، خود را با نفر اول هماهنگ میکنند. نفر دوم اعلام میکند که صفحات ۱۱تا۲۲، ۳۱تا۳۷ و ۶۳تا۷۰ را دارد.
نفر اول، چهارم و پنجم به نفر دوم میگویند که بعضی از صفحات او را میخواهند و او هم کپی آن صفحات را به آنها میدهد.( این ها peer هستند )
این اشخاص بخش هایی از فایل اصلی را دارند.
این روند ادامه مییابد تا وقتی که همه افراد کپی تمام کتاب را به دست بیاورند.
همچنین دور این میز شخص دیگری وجود دارد که کپی کل کتاب را دارد. بنابراین احتیاج ندارد که برایش کپی صفحهای فرستاده شود.
او صفحاتی را که هیچ کس ندارد بین افراد پخش میکند.(seed)
در ابتدا هنگامی که افراد دور میز مینشینند، باید از او بخواهند که اولین سری کپی صفحات خود را به آنها بدهد.
گرچه افراد سعی میکنند که صفحات مشابه را از او نگیرند، بعد از مدتی همگی اکثر کپی کتاب را دارند.
بدین ترتیب این فرد میتواند کتابی را که دارد در اختیار افراد زیاده قرار دهد بدون اینکه مجبور باشد کل کپی را به تمام افراد بدهد. او میتواند در عوض، قسمتهای مختلف کتاب را به افراد متفاوت بدهد. و آنها قادر خواهند بود که این قسمتها را در بین خود پخش کنند.
به این فرد که کل کتاب ( یا در عمل کل فایل اصلی ) را در اختیار دارد، در اصطلاح Torrent، Seed یا دانه گفته میشود.
Torrent با برنامههای کاربردی peer-to-peer دیگر مانند WinMX, Kazza, Gnutella, Emule و... فرق دارد و مثل آنها محدوده مشخصی ندارد.
به عبارت دیگر Torrent به وب اضافه شدهاست به این معنی که تمامی عملیات جستجو و تهیه لیستی از فایلهای در دسترس در وب انجام میشود و هنگامی که فایل مورد نظر را پیدا کردیم با کلیک بر روی آن، برنامه کلاینت ( نرم افزار تورنت مربوطه) اجرا میشود و شروع به دریافت میکند.

== اصطلاحات Torrent ==

مفاهیم مختلفی در ارتباط با Torrent وجود دارند که به معرفی آنها میپردازیم.

torrent یا سیل (جریان شدید): این اصطلاح معمولاً به فایل متادیتای کوچکی گفته میشود که از وب سرور(web server) با پسوند.torrent در یافت میکنیم.
متادیتا در اینجا به معنی فایلی ست که اطلاعاتی در مورد دادهای که میخواهیم دان لود کنیم دارد و نه خود داده.
این فایل هنگامی که بر روی لینک دان لود آن در یک وب سایت کلیک میکنید، به کامپیوتر ما فرستاده میشود.
همچنین میتوان فایل torrent را بر روی سیستم محلی خود ذخیره کنیم و بعدها با کلیک بر روی آن، اقدام به دریافت آن کنیم.
این فایل ها ادرس ترکر و تمام مشخصات فایل اصلی را دارد و همچنین دارای دارای کد های چک کننده هم هست (برای دریافت درست فایل)
Peer یا همتا: Peer کامپیوتر(کاربر ) دیگری ست که به آن متصل شده و دارایی قسمتی ( نه همه ) فایل را دارد و (فایل ) داده را منتقل میکنیم.
معمولاً یک Peer بجز اپلود دانلود هم می کند( لذای کامل شدن فایلش و تبدیل شدن به سید).
همچنین به Peerها Leech هم گفته میشود که از کامپیوترهایی که دان لود خود را کامل کردهاند و کلاینت BitTorrent خود را فعال نگهداشته و به صورت Seed عمل میکنند، متمایز شوند.

Leech یا : به Peerای گفته میشود که به خاطر نسبت اشتراک پایین (نسیت حجم فایلی که فرستادن به فایلی که دریافت می کنند خیلی کم است )خود بر روی swarm تأثیر منفی میگذارد. و باعث کاهش کلی سرعت دریافت بقیه می شوند
به بیان دیگر بیشتر از اینکه آپ لود کند، دان لود میکند.
اکثر Leechها، کاربرانی هستند که اتصالات نامتقارن دارند و کلاینت Torrent خود را بعد از اتمام دان لود برای عمل seeding باز نمیگذارند.
حتی بعضی از Leechها به عمد با کلاینتهای تنظیم شده و یا محدود کردن سرعت ارسال، از آپ لود کردن جلوگیری میکنند.
با این وجود اصطلاح Leech میتواند به جای Peer نیز بکار گرفته شود.(گرچه بهتره به کار نره)
این کاربران باید بدونند که به فرهنگ تورنت صدمه می زنند چون باید تا انجا که می توانند اپلود هم بکنند و به بقیه برای بیشتر عمر کردن فایل کمک کنند

Seed یا دانه :
کامپیوتری ست که کپی کامل فایل اصلی یک torrent مشخص را دارد.
هنگامی که کامپیوتر ما به طور کامل فایل را دان لود کرد، تا زمانی که روی دکمهٔ پایان کلیک نکنیم و یا به هر طریق آن را نبندیم، باز باقی میماند.
به این عمل Seed بودن و یا Seeding میگویند.
همچنین میتوانیم یک کلاینت Torrent را با فایل کاملی شروع کنیم. به محض اینکه BitTorrent فایل را امتحان کرد، متصل شده و فایل مربوطه را برای افراد دیگر Seed میکند.
در کل، بهتر است بعد از اینکه فایلی را به طور کامل دریافت کردیم، برای کمک به دیگران آن را Seed کنیم.( و به فرهنگ تورنت احترام بگذاریم)
همچنین هنگامی که فایل torrent جدیدی به Tracker فرستاده میشود، باید حداقل یک Seed موجود باشد که آن را برای دیگران قابل دستیابی کند.
به یاد داشته باشید که Tracker هیچ چیز در مورد محتوای واقعی فایلها نمیداند. بنابراین مهم است که بعد از upload کردن یک فایل torrent در Tracker، آن را Seed کنیم.


Reseed یا کاشت دوباره :
هنگامی که هیچ Seed ای برای فایل تورنت مورد نظر موجود نباشد و Peerها با هم، کل فایل را نداشته باشند، تمامی Peerها فایل ناقصی دارند و هیچ یک، قسمتهای تکمیل کننده را ندارد.
در این صورت کامپیوتری با فایل کامل (Seed)، باید به Swarm (گروه و دسته) متصل شود و قسمتهای ناقص فایل را ارسال کند.
این عمل کاشت دوباره نام دارد.
معمولاً یک درخواست برای عمل Reseed با تعهدی همراه است مبنی بر اینکه بعد از دان لود کامل فایل، فرد درخواست کننده باید برای مدت زمان مشخصی به منظور افزودن طول عمر به فایل تورنت به عنوان یک Seed عمل کند.

Swarm یا گروه و دسته :
به گروهی از ماشینها گفته میشود که به طور مشترک و جمعی برای یک فایل خاص به یکدیگر متصل هستند.
برای مثال اگر یک کلاینت Torrent را راه اندازی کنیم و به ما بگوید که به ۱۰ Peer و ۳ Seed متصل هستیم، Swarm شامل کامپیوتر ما و ۱۳ نفر دیگر است.

Tracker یا ردیاب :
سروری ست در اینترنت که فعالیتهای کلاینتهای Torrent ( نرم افزار های تورنت ) را هماهنگ میکند.
هنگامی که تورنتی را باز میکنیم، ماشین ما با Tracker ارتباط برقرار میکند و لیستی از Peerها را برای تبادل اطلاعات دریافت میکند.
این کار به طور دورهای و متناوب صورت میگیرد و Tracker میزان دان لود و آپ لود، میزان باقی مانده از فایل و وضعیتی که در حال حاضر داریم (شروع، پایان دان لود و توقف) را به ما نشان میدهد.ترکر معمولا هر یک ساعت توسط نرم افزار چک می شود تا از وضعیت فعال بودن ان مطمئن شود
اگر Tracker از کار بیفتد و بخواهیم یک تورنت را باز کنیم، قادر نخواهیم بود.( گرچه درصورت از کار افتادن ، نرم افزار تورنت با DHT کاربران دیگر را پیدا می کند که باز می توانید تنظیم کنید DHT فعال باشد یا نه)
اگر بعد از اتصال در حین ارتباط با Peerها و دان لود کردن فایل تورنت، Tracker از کار بیفتد، قادر به ادامه انتقال با آن Peerها خواهیم بود ولی هیچ Peer جدیدی قادر به برقرار کردن ارتباط با ما نخواهد بود.
معمولاً خطاهای Trackerها موقتی هستند. بنابراین بهترین کار اینست که صبر کنیم و کلاینت را باز نگهداریم تا به سعی خود ادامه دهد.
در تورنت بعد از مدتی دو گروه ترکر بوجود امد :
ترکر های عمومی : این ترکر ها برای همه قابل استفاده است و می توان برای تعداد زیادی فایل تورنت ترکر را معرفی نمود( معمولا در عمومی ها چندیدن ترکر استفاده می کنند تا اگر یکی از کار افتاد بقیه کار کنند.این ترکر ها کاربران رو بر اساس سرعت اپلود و دانلود طبقه بندی می کنند و هر کس که سرعت اپلود بهتر داشته باشد در الویت قرار می گیرد.
همچین کسانی که فیک می فرستند را از لیست حذف می کنند تا باعث مشکل پیدا کردن نشود

ترکر های خصوصی : این ترکر ها برای اعضایی که عضو ان هستند قابل دسترسی است .در این ترکر ها قوانینی برای کابران وضع شده تا به حفظ تورنت کمک کنند و اگر کسی نتواند قوانین را رعایت کند بن می شود.
در این ترکر ها معمولا نسبت اپولد به دانلود برای ترکر مهم است و در صورت پایین بودن به کاربر اخطار و یا بن می کند.
این ترکر ها هم معمولا به راحتی کسی را عضو خود نمی کنند تا کسانی که فایل های خراب را می فرستند الکی پهنای باند را مصرف نکنند.

Downloading یا دریافت کردن :
به عمل دریافت داده از کامپیوتر دیگر دان لود کردن میگویند.

Uploading یا ارسال :
به عمل فرستادن و ارسال داده به کامپیوتر دیگر گفته میشود.

Share rating یا سرعت اشتراک :
اگر از یک کلاینت آزمایشی با stats-patch استفاده میکنیم، میتوانیم سرعت اشتراک را در یک پنل GUI مشاهده کنیم.
که نشان دهندهٔ نسبت مقدار آپ لود شده به مقدار دان لود شدهاست.
مقدارهای بکار برده شده، تنها برای قسمتهای در حال انتقال هستند نه برای کل فایل.
اگر نسبت اشتراک نشان داده شده برابر با ۱ باشد، بدین معنی ست که به همان میزانی که آپ لود نمودهایم، دان لود کردهایم. هر چه این عدد بزرگ تر باشد نشان دهنده اینست که یه میزان بیشتری ارسال کردهاید.
اگر این نسبت ۰ بود، به این معنی ست که شما کل فایل را دریافت نمودهاید و به عنوان Seed فعالیت میکنید.
بنابراین هر چه بیشتر به ارسال ادامه دهید میزان این نسبت به سمت بی نهایت میرود.
این نسبت تنها به منظور آگاهی کاربران محاسبه میشود. در کل برای کمک به دیگران بهتر است همیشه این نسبت را به حداکثر مقدار برسانیم.( در خصوصی ها این نسبت توسط ترکر محاسبه می شود)

Distributed Copies یا کپیهای توزیع شده :
در بعضی از ورژنهای کلاینتها (نرم افزارها)، عبارت «متصل به n عدد seed و در حال مشاهده n.nnn کپی توزیع شده» را مشاهده میکنید.
یک Seed ماشینی با فایل کامل است. با این وجود، Swarm میتواند در مجموع، کل فایل را داشته باشد بدون اینکه Seedای داشته باشد. و این همان چیزی ست که این عبارت بیان میکند.


Choked یا مسدود شده :
این اصطلاحی ست که در پروتوکل Torrent بکار رفتهاست و به حالتی از یک ارسال کننده فایل (uploader)اشاره دارد. وقتی که یک اتصال مسدود شدهاست به معنی ست که ارسال کننده در حال حاضر نمیخواهد دادهای به آن لینک ارسال کند.
کلاینت Torrent، بنا به دلائلی سیگنالی به کلاینتهای دیگر میفرستد که مسدود شدن این لینک را اعلام کند. اما معمولاً بطور پیش فرض یک کلاینت (کلاینتی که بیشترین آپ لود را داشتهاست) آپ لودهای فعال خود را باز میگذارد و بقیه کلاینتها مسدود اعلام میشوند.
مقدار پیش فرض ۴ میباشد که مشابه تنظیمات کلاینت BUI آزمایشی ست که میتوان تغییر داد.
یک اتصال میتواند به دلائل دیگری نیز مسدود شود. به طور مثال هنگامی که یک Peer مشغول دریافت فایلی از یک Seed است که نمیخواهد دادهای را ارسال کند، اتصالش مسدود شده اعلام میشود.
توجه داشته باشید که اگر هر اتصال دوطرفه و قرینه باشد، دو علامت نمایش انسداد برای هر اتصال (انتهای هر ارسال کننده) خواهیم داشت.

Interested یا مشتاق :
اصطلاح دیگری ست که در پروتوکل Torrent بکار برده میشود که در نتیجهٔ علامت انسداد ایجاد شدهاست و به نشان دهندهٔ حالتی ست که فرد دان لود کننده در انتظار اتصال و دریافت قسمتی از فایل است.
فرد دان لود کننده هنگامی مشتاق نامیده میشود که در کلاینت مقابل، قسمتی از فایل موجود باشد که این فرد احتیاج دارد.

Snubbed یا منع شده :
اگر کلاینت هیج دادهای را بعد از مدت زمان مشخصی (بطور پیش فرض ۶۰ ثانیه) دریافت نکند، منع شده نامیده میشود. این حالت هنگامی رخ میدهد که از ارسال Peer مقابل، برای مدتی جلوگیری شده باشد.
بعضی از اوقات کلاینت در حالتی قرار میگیرد که با اینکه به تعداد زیادی از Peerها متصل است، ولی توسط تمام آنها مسدود شدهاست. این کلاینت از علامت منع شده استفاده میکند تا از این موقعیت خارج شود.
این علامت نشان میدهد که یک Peer که میخواهد تکههایی از فایل را انتقال دهد، برای مدتی چیزی ارسال نکردهاست.Optimistic unchoking یا اتصال مجدد خوشبینانه :
کلاینتها به طور متناوب، لیستی از ارسال کنندهها را بازنگری میکنند و تلاش میکنند تا اتصالات جدیدی را که قبلا مسدود شده بودند، برقرار کنند و اتصالاتی را که برقرار کرده بودند را مسدود کنند.
این اعمال را میتوان هر ۱۰ یا ۲۰ ثانیه با مشاهدهٔ "Advanced" از یکی از کلاینتها بررسی کرد.

== Torrent چگونه کار میکند؟ ==

[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]


  پروتوکل Torrent فایلها را به تکههای کوچک، معمولاً یک چهارم مگابایت (۲۵۶ KB) میشکند.( البته کاربر می تواند این حجم شکستگی هارو تغییر بدهد
  هر چه اندازهٔ فایل بزرگتر باشد، تکهها نیز بزرگتر خواهند بود.
  به طور پیش فرض اندازه تکهها برای یک فایل ۴٫۳۷ گیگا بایتی، ۴ مگابایت میباشد.(که می تواند شخص حجم بخش رهارو کمتر هم بسازد
  Peerها تکههایی را که ندارند از یکدیگر دانلود میکنند و تکههایی را که Peerهای دیگر ندارند برایشان آپلود میکنند.
  این پروتوکل به اندازهٔ کافی هوشمند است که Peerای را انتخاب کند که بهترین اتصال را داشته باشد.
  برای بالا بردن کارایی کل swarm، کلاینتهای Torrent قسمتهایی را درخواست میکنند که کمیاب ترند.
  به عبارت دیگر قسمتهایی که در Peerهای کمتری وجود دارند، میتوانند برای Peerهای بیشتری مفید باشند.
  تکههای فایلها معمولاً به ترتیت دان لود نمیشوند و احتیاج به مرتب سازی در ماشین دریافت کننده دارند.
  توجه داشته باشید که کلاینتها قبل از اینکه کل فایل دان لود شود، تکهها را برای Peerهای دیگر آپ لود میکنند.
  بنابراین اشتراک گذاری برای هر Peer با یک فایل کوچک با پسوند.torrent آغاز میشود که یک فایل اشاره گر (pointer) است که شامل اطلاعاتی از قبیل نام فایل و اندازه آن دارد.

  دانلود کردن با Torrent بسیار آسان است. با یک فایل با پسوند.torrent آغاز میشود. هر فرد که میخواهد فایل را دانلود کند، ابتدا باید این فایل کوچک را دریافت نماید و آن را توسط نرم افزارهای کلاینت Torrent باز کند.
  فایل تورنت، آدرس tracker ای را که لیستی از کاربرانی که مشغول دانلود فایل هستند و محل قرار گرفتن تکههای فایل را میداند، به کلاینت میدهد.
  برای هر منبع قابل دسترس، کلاینت متوجه میشود که کدام بلاک از فایل مورد نظر قابل دستیابی هستند.
  به محض اینکه کلاینت دریافت یک بلاک را کامل کرد، آن را هش (Hash) میکند تا مطمئن شود که این بلاک با فایل تورنت متناسب است. سپس به دنبال کسی میگردد که این فایل را برایش آپلود کند.

  اگرچه Torrent پروتوکل خوبی برای کاربران پهن باند (BroadBand) میباشد، برای اتصالات dial up که بطور مداوم قطع میشوند، کمتر کارایی دارد.
  به بیان دیگر سرورهای HTTP زیادی اتصالات خود را برای ساعات طولانی قطع میکنند. در حالیکه تورنتهای زیادی وجود دارند که هنوز دان لود خود را تکمیل نکردهاند.
  مسائلی که ممکن است در موقع استفاده برای شما پبش بیاید.
  من نذم افزار تورنت را نصب می کنم و فایل تورنت را هم توش باز می کنم ولی پس از چند دقیقه تورنت توقف می کنه
  و یپغام فایل در حال دانلود توسط پروسس دیگر استفاده می شود مشکل چیست؟
  این حالت در مواقعی رخ می دهد که بجز نرم افزار تورنت یک نذم افزار دیگر دارد با فایل دانلودی کار می کند.
  باید نرم افزاری که این کار را می کند پیدا کنید و ببندید.البته در بعضی موارد بخاطر تنظیمات انتی ویروس یا...
  ممکن است انها بک فایلی را که در حال استفاده هم هست هر لحظه چک کنند که این مشکل هم پیش می اید و باید طوری تنظیم شود که یا ا فایل را چک نکند یا فایل هایی که توسط نرم افزار تورنت استفاده می شود را چک نکند.

  - نرم افزار های تورنت معمولا از پورت هایی که کاربر در ابتدا تعریف می کند استفاده می کند که این پورت عددی بین 1 تا 65000 است .کاربرها معمولا پورت بالای 20000 را استفاده می کنند. موقعی که این پورت تعریف می شود نرم افزار تورنت پورت را چک می کند تا از باز بودن ان مطمئن شود این چک کردن توسط علامتی که در پایین نرم افزار تورنت قرار دارد مشخص میشود که معمولا سه رنگ دارد.
  - [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  سبز که به معنای باز بودن پورت است
  - [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  زرد که می گوید یک مشکل ارتباطی در پورت موجود است که باید رفع شود وگرنه در اتصال مشکل ایجاد می کند
  - [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  قرمز که به معنای بسته بودن پورت است.
  در صورتی که پورت باز بود که مشکلی نیست ولی اگر پورت مشکل داشت کارهای زیر را باید انجام بدهید:
  اولین مشکل معمولا فابروال ویندوز است که در حالت پیش فرض تمام پروت هارو بسته برای حل مشکل پروتتان
  از طریق لینک زیر روی یکی از دو لینک کلیک کرده و بعد از انتخاب نرم افزار مورد استفاده تنظیمات را بر اسا راهنما انجام می دهید
  کد:
  http://www.portforward.com/english/softwarefw/WindowsXPFirewall/WindowsXPFirewall.htm
  پس از رفع این حالت در صورت ادامه در صورت داشتن فایروالی غیر از ویندوز هم ان را باید تنظیم کنید.
  در لینک زیر یک لیست کوچک از فایروال ها موجود است که از طریق ان می توانید فایروالتان را تنظیم کنید
  در صورت نبود فایر وال ما در لین به بخش امنیت نرم افزار مراجعه کنید و برای تنظیم فایروال راهنمایی بخواهید.
  (گرچه با نمونه هایی که موجود است احتملا تنظیمات فایروال خودتان را هم می توانید تا حدودی بفهمید.)
  کد:
  http://www.portforward.com/english/routers/firewalling/routerindex.htm
  در لیست فایر وال را انتخاب کرده و پس از رفتن به صفحه انتخاب نرم افزار نرم افزار را انتخاب کرده تا طریقه تنظیم را تصویری به شما بگوید( با توضیح اینگلیسی ساده)
  بعد از ان برای کابران DSL که از مودم های دارای تنظیمات داخلی استفاده می کنند معمولا یکی دیگر از موارد یسته بودن پوزت است معمولا کاربرا قایروال داخل روتر را هم تا اخرین حد فعال می کنند که این هم باعث مشکل در ارتباط می شود برای این منظور به این صفحه بروید بعد از انتخاب مودم نوع نرم افزار را انتخاب کنید و راهنمای تنظیم را خوانده و اجرا کنید.
  کد:
  http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm
  در راهنمای روتر معموولا یک بخش به این شکل است
  To setup port forwarding on this router your computer needs to have a static ip address. Take a look at our Static IP Address guide to setup a static ip address. When you are finished setting up a static ip address, please come back to this page and enter the ip address you setup in the Static IP Address box below.
  Do not skip this step!

  این بخش برای روتر هایی که تنظیمات را بر اساس ip که به کامپیوتر داده شده استفاده می شود.
  در لینکی که داده وارد شوید و بعد از انتخاب نوع سیستم عامل
  راهنمایی می کنئ ابن موارد برای سیستم هایی که از روتر ip استاتیک گرفتن کاربرد دارد.
  درصورت اینکه می خواهید بفهمید به ip نیاز است یا نه بقیه راهنمای روتر را بخوانید اگر ip خواست ایپی سیستم را وارد کنید.
  در صورت اینکه باز هم مشکل پورت داشتید بدانید مشکل پورت از شرکت ارائه کننده اینترنت است.بعضی شرکت ها برای خلوت کردن پهنای باند تعداد زیادی از پورت هارو می بندن که در نتیجه ان مشکلات زیادی برای کاربران ایجاد می کنند که از با دیدن لیست نرم افزار های استفاده کننده از پورت می توانید وخوامت موضوع را بفهمید.
  در این موراد باید به شرکت ارائه کننده در خوایت باز کردن پورت را داد. رد صورت قبول نکردن باید دونبال پورت های خاصی باشید که نرم افزارهای دیگر استفاده می کند. بعضی از پورت ها توسط شرکت ها بسته نمی شند بخاطر اینکه در صورت بسته شدن کل مصزف کننده ها شکایت می کنند مثل پورت چت و pop3 و اینترنت و...
  باید از ان پورت ها برای ارتباط استفاده کنید.
  مشکل دیگری که پیش می اید دریافه فایل های اصلی بزرگتر از 4 گیگ است که بعضی مواقع گیر می کند در این حالت باید محل ذخیره را درایوی با فرمت ntfs بزارید تا مشکل حل شود
  در تورنت در کنار نام هر فیل تورنت در نرم افزار یک نماد موجود است
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت در حال دانلود است و مشکلی ندارد
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت در حال انتظار در لیست دانلود است(تو تنظیمات میشه طوری تنظیم کرد که تورنت ها به ترتیب دانلود شن)
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت در حال دانلود است ولی ترکر های موجود در تورنت مشکل دارن.ممکن است ایت مشکل بخاطر پورت کار نکردن ترکر و ... رخ بده
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت در حال اپلود( به عنوان سیدر ) است ولی مشکل ترکر دارد.دلایل هم مثل بالا است.
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  ترکر در حال اپلود (به عنوان سیدر ) است و مشکلی ندارد.
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت به علتی که در توضیحات تورنت(اگر تیکش راگذاشته باشین در لیست) کار نمی کنه باید مشکل را حل کنید.
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت از حال دانلود یا اپلود بطور موقت در امده و دارد بسته هایی که تو لیست است را می گیرد یا ارسال می کند.
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت کامل شده(البته منظور از کامل منظور بخش هایی که شما تعیین کرده بودید دانلود کرده اید است )و همچنین سیدش را انجام داده(گرچه اگر متوقف هم بکنید این علامت را نشان می دهد.
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  تورنت متوقف است وهنوز کامل نشده است که البته منظور از کامل نشده این است که بخش هایی که می خواستین دانلود شه هنوز کامل نشده)
  [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]
  در انتظار اپلود(که این را هم در تنظیمات تورنت می توانید بنویسید

  در مورد اینکه وضع و مشخصات دیگر سید یا پیر ان تورنت نسبه به ما چگونه است یک سری اطلاعات و حروف اختصاری در بخشflag به معنای پرچم موجوده که در زیر توضیح اینگلیسی اش هست ( سعی می کنم ترجمه کنم اگر کسی ترجمه کرد می تونه تو یک پست جدا اینجا بزاره یا به من بده که به نام خودش بزارم اینجا که مورد استفاده کاربران قرار بگیر.
  * D = Currently downloading (interested and not choked)
  * d = Your client wants to download, but peer doesn't want to send (interested and choked)
  * U = Currently uploading (interested and not choked)
  * u = Peer wants your client to upload, but your client doesn't want to (interested and choked)
  * O = Optimistic unchoke
  * S = Peer is snubbed
  * I = Peer is an incoming connection
  * K = Peer is unchoking your client, but your client is not interested
  * ? = Your client unchoked the peer but the peer is not interested
  * X = Peer was included in peerlists obtained through Peer Exchange (PEX)
  * H = Peer was obtained through DHT.
  * E = Peer is using Protocol Encryption (all traffic)
  * e = Peer is using Protocol Encryption (handshake)
  * L = Peer is local (discovered through network broadcast, or in reserved local IP ranges) [براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]