رويدادهاي طبيعي همواره در اطراف ما رخ مي.دهند و تكرار اين رويدادها سبب مي.شود از ديدن آنها چندان حيرت نكنيم و گاه بي.تفاوت از كنار آنها بگذريم، چند مورد از اين وقايع طبيعي اما نادر را بخوانيد.
رنگين.كمان آتشين
اين پديده جوي كه به «قوس افقي» يا «رنگين.كمان آتشين» معروف است زماني ديده مي.شود كه خورشيد در بالاي آسمان (مثلا 58 درجه بالاتر از خط افق) قرار داشته باشد. در اين هنگام نور خورشيد از ميان ابرهاي شفاف و بلند ارتفاع سيروس عبور مي.كند. وقتي اين نور به كريستال.هاي6 گوش ابر سيروس وارد مي.شود و از آن عبور مي.كند درست مثل آن است كه از يك منشور عبور كرده است و طيف نوري زيبايي را ايجاد مي.نمايد. اين رنگين.كمان جلوه.اي شگفت.انگيز دارد و گاهي تا يك ساعت طول مي.كشد. تصويري كه مشاهده مي.كنيد عكسي است كه در شمال ايالت «آيداهو» در آمريكا گرفته شده است.
خورشيد سياه
در فصل بهار در كشور دانمارك، حدود نيم ساعت قبل از غروب خورشيد، بيش از يك ميليون «سار» اروپايي از گوشه و كنار دور هم جمع مي.شوند تا يكي از باورنكردني.ترين و ناب.ترين مناظر طبيعت را به ما نشان دهند. اين پديده در كشور دانمارك به نام «خورشيد سياه» معروف است و هر كسي مي.تواند آن را از ماه مارس تا اواسط آوريل برفراز مرداب.هاي غرب دانمارك ببيند. اين سارها از جنوب به دانمارك مي.آيند تا يك روز در مرغزارهاي اين مرداب.ها غذا پيدا كنند و شب در ميان نيزار بخوابند.
رعد و برق اسرارآميز
رعد و برق اسرارآميز كاتاتومبو كه با گويش محلي آ.ن را «رلامپاگو دل.كاتاتومبو» مي.نامند يك پديده منحصربه.فرد در دنياست. در اين منطقه 140 تا 160 شب سال و هر شب به مدت 10 ساعت و هر ساعت به تعداد حداقل 280 بار رعد و برق مي.زند. اين رعد و برق.ها بر فراز مرداب روي مي.دهند و بزرگ.ترين ژنراتور دنيا با بيشترين فركانس محسوب مي.شوند ولي موجب يك ميليون و 176 هزار قطعي برق تا شعاع 400 كيلومتري منطقه مي.شوند. اين رعد و برق.ها از ديرباز يكي از علائم سودمند براي جهت.يابي كشتي.ها بوده.اند. برخورد بادهايي كه از سوي رشته.كوه «آند» به اين منطقه مي.رسند سبب پيدايش طوفان.هاي نسبتا هميشگي مي.شوند و رعد و برق.ها حاصل تخليه الكتريكي گازهاي يونيزه.شده بويژه «متان» كه در نتيجه تجزيه مواد آلي موجود در مرداب به.وجود مي.آيد، هستند. اين گازها كه از هوا سبك.تر هستند بالا مي.روند و با ابرها برخورد مي.كنند و سبب پيدايش رعد و برق و شدت.يافتن طوفان مي..شوند. برخي محيط.شناسان ونزوئلا درصدد هستند اين منطقه را تحت حمايت يونسكو قرار دهند زيرا اين پديده ويژه، بزرگ.ترين منبع از نوع خود براي بازسازي لايه .ازن سياره زمين است.
بزرگ.ترين موج.هاي دنيا
2 بار در سال، بين ماه.هاي فوريه و مارس، آب.هاي اقيانوس اطلس با آب رود آمازون در برزيل درهم مي.آميزد و بزرگ.ترين موج.هاي روي زمين را به وجود مي.آورد. اين پديده كه «پوروروكا» نام دارد به دليل مد اقيانوس رخ مي.دهد. اين اتفاق باعث مي.شود موج.هاي بزرگي ايجاد شوند كه ارتفاع آنها گاهي به 12 فوت مي.رسد و عمر بعضي موج.ها بندرت نيم ساعت به طول مي.انجامد. مردم اين منطقه مي.گويند هر وقت موج پوروروكا مي.آيد از نيم ساعت قبل از رسيدن صداي مهيب آن به گوش مي.رسد. اين موج آنقدر قدرتمند است كه مي.تواند هر چيزي را كه سر راه آن است، ويران كند. موج پوروروكا براي موج.سواران اهميت خاصي دارد. از سال 1999 تاكنون هر ساله مسابقه قهرماني موج.سواري در شهر «سائودومينيگو» انجام مي.شود. ركورد موج.سواري بر پوروروكا از آن يك موج.سوار برزيلي به نام «پيكوروتا سالازار» است كه در سال 2003 در طول 12/5 كيلومتر مدت 37 دقيقه روي آب پوروروكا ماند.
بزهاي درختي
فكر مي.كنم تنها در مراكش مي.توان بزها را روي درخت پيدا كرد. اين بزها به اين دليل از درخت بالا مي.روند كه ميوه درخت خاصي به نام «آرگان» را خيلي دوست دارند. آرگان نوعي درخت شبيه به درخت زيتون است كه ميوه.اي شبيه به زيتون نيز دارد. كشاورزان اين كشور پشت سر بزها به راه مي.افتند و از درختي به درخت ديگر مي.روند. اشتباه نكنيد آنها اين كار را به اين دليل انجام نمي.دهند كه از بالارفتن بزها حيرت.زده مي.شوند، بلكه ميوه آرگان داراي هسته.اي است كه بزها نمي.توانند آن را هضم كنند به همين دليل آن را از دهان بيرون مي.اندازند يا از بدن خود دفع مي.كنند. سپس كشاورزان اين هسته.ها را جمع مي.كنند و با آسياب.كردن، روغن آن را مي.گيرند. اين روغن در آشپزي و صنايع آرايشي استفاده فراوان دارد.
باران سرخ
در فاصله 25 جولاي تا 23 سپتامبر سال 2001 چندين باران عجيب در ايالت كرالا واقع در جنوب كشور هند باريد. اين باران.ها از اين جهت عجيب خوانده مي.شوند كه رنگ. آنها سرخ بود و وقتي قطرات آن روي لباس.ها مي.چكيد مثل آن بود كه خون روي آنها باريده است. در اين مدت باران.هاي سبز، زرد و سياه هم گزارش شده است. اوايل گفته مي.شد رنگين.شدن قطرات باران به خاطر انفجار يك شهابسنگ در آن منطقه است ولي بعدها و پس از تحقيقات سازمان.هاي دولتي هند، اعلام شد كه اين رنگ.ها به دليل هاگ.هاي هوايي و جلبك..هاي دريايي فراوان موجود در آن منطقه است. سال 2006 توجه جهان ناگهان به اين موضوع جلب شد و 2 دانشمند به نام.هاي «گادفري لوييس» و «سانتوش كومار» اعلام كردند باران سرخ منشاء زميني دارد و به سبب مقادير بالاي كربن و نيتروژن به اين رنگ درآمده است.
بارش ماهي!
باران ماهي، موضوعي عجيب در بين مردم هندوراس نيست. اين اتفاق هر ساله بين ماه.هاي مي. و جولاي در منطقه «ديپارتا منتو ديورو» رخ مي.دهد. شاهدان مي.گويند اين پديده با آمدن ابرهايي در آسمان منطقه آغاز مي..شود و سپس رعد و برق و توفان شديدي روي مي.دهد و باران بشدت مي.بارد. اين توفان و باران حدود 2 الي 3 ساعت به طول مي.انجامد و وقتي تمام مي.شود مي.توان ماهي.هاي زنده زيادي را روي زمين پيدا كرد. مردم اين منطقه اين ماهي.ها را جمع مي.كنند و با آنها غذا مي.پزند. از سال. 1998 نيز هر ساله در شهر «يورو»، «جشنواره باران ماهي» برگزار مي.كنند و در آن غذاهايي كه با اين ماهي پخته شده. را مي.خورند.
سايت پرشين وي

ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: