در دنياي فوتبال طبق يك رسم تقريبا قديمي ، ستاره.هاي فوتبال بيشتر از مربيان بزرگ درآمد دارند و ميزان حقوق اين دو قشر در فصل اخير فوتبال اروپا كه 10 خرداد پايان گرفت تاييد مجددي بر اين مساله بود. دليلي كه بر اين امر آورده.اند، اين است كه عمر درخشش و پول درآوردن فوتباليست.ها حداكثر 10تا 15 سال است و بعد از آن درآمدي لااقل در داخل ميدان.ها برايشان مقدور نيست و در نتيجه حق دارند كه در همان مدت اندك بسيار بيشتر از مربيان پول بگيرند. طبق همين فرضيه يك مربي خوب و مطرح مي.تواند از طريق اين شغل حتي 40 سال كسب درآمد كند و الكس فرگوسن اسكاتلندي كه 38 سال مربيگري.اش در آبردين اسكاتلند و منچستريونايتد انگليس درآمد قابل توجه مستمري را شامل حال او كرده، مصداق و نمونه روشن اين امر است. استدلال.كننده.ها به اين امر توجه ندارند كه حتي مربيان معروفي مثل هكتور كوپر آرژانتيني فقط در 4، 5 سالي كه در اوج حرفه.اش قرار داشت كاسبي خوبي كرد و بعد از آن تلاش بي.نتيجه.اي براي تكرار ايام درخشانش داشته و به تبع آن در 7، 8 سال اخير بسيار كمتر دستمزد گرفته است.در اين روند حتي رود گوليت هم مي.تواند نمونه خوبي باشد زيرا اين هلندي كه اخيرا بعد از مدتي كوتاه هدايت تيم «ترك گروزني» در ليگ روسيه از سمت خود خلع شد به جز دوران پررونقي كه در نيمه دوم دهه 1990 به عنوان بازيكن مربي چلسي گذراند، هيچ جا آب خوش از گلويش پايين نرفته و ميزان نااميدي او به حدي رسيده كه در بخش قابل توجهي از دهه اخير به شغل دوم خود كه طراحي مدل لباس و ديزاين دكورهاي داخلي خانه.هاي مسكوني است، اشتغال داشته و فوتبال را از ياد برده و معلوم نيست چطور مي.توان اين هلندي سورينامي.الاصل برنده توپ طلاي 1987 را در همان رده و دسته.اي دانست كه به بهانه داشتن شغلي ديرپا و امكان كسب درآمد در درازمدت حقوق كمتر از ستاره.هاي فوتبال دارند و اين معادله مجهول را معتبر شمرد.
حقايق موجود
ليست جديد دارندگان بيشترين دستمزد در ميان مربيان و فوتباليست.ها كه خوزه مورينيو و كريستيانو رونالدو، 2 چهره معروف پرتغالي درصدر آن قرار دارند نشانگر بسياري از حقايق موجود در اين زمينه است. در حالي كه مورينيو به.عنوان گران.ترين مربي كنوني فوتبال جهان كه در تمامي سال.هاي اخير حائز اين عنوان بوده سال گذشته 18 ميليون يورو از رئال مادريد گرفته (كه بيشترين دريافتي يك مربي در تاريخ فوتبال بوده است) قرارداد 6 ساله كريستيانو رونالدو با رئال مادريد كه 2 سال پيش منعقد شد، 130 ميليون دلاري بوده و با احتساب دستمزد او در هر فصل در برنابئو، وي در فصل گذشته 24.ميليون يورو از رئال دريافت كرده است و اگر اقلام تبليغاتي او را به آن بيفزايیم به رقم باور نكردني 48 ميليون يورو مي.رسيم. تفاوت دريافتي رونالدو با بهترين مربيان جهان زماني بيشتر مي.شود كه به ساير نفرات حاضر در فهرست مربيان به جز مورينيو رجوع كنيم زيرا بعد از اين مربي 48 ساله پرتغالي ساير مربيان مطرح دنيا بسيار كمتر از او مي.گيرند و قياس دريافتي آنها با. آنچه رونالدو، ديويد بكام، ليونل مسي، ريو فرديناند، وين روني و ايكر كاسياس دريافت مي.دارند، حيرت.انگيز است. لااقل طبق معيارهاي رايج در فوتبال و سهم تعريف.شده هر يك از قشرها در موقعيت يك تيم، مربيان بسيار كمتر از آنچه حقشان است دريافت مي.كنند و اين نيز نشان از اعتبار فراواني دارد كه ستاره بودن و پولسازي نزد صاحبان كالاها دارد. اين تازه به جز مواردي است كه يك.بازيكن موفق بعد از 10 تا 15 سال كسب درآمدهاي كلان وارد كار مربيگري مي.شود و بنابراين قانوني كه پيرامون كمتربودن فرصت درآمدسازي بازيكنان در قياس با مربيان وجود دارد، لااقل در مورد اين دسته خاص صدق نمي.كند.
صدرنشين دائمي
در سال.هاي اخير ركورد بيشترين درآمد در ميان مربيان پيوسته در اختيار مورينيو بوده و اين به سبب كارنامه فوق.العاده.اي است كه او ابتدا در پورتو پرتغال، سپس چلسي انگليس، آن.گاه اينتر ايتاليا و سرانجام رئال مادريد اسپانيا برجاي نهاده است.با اين كه در فصل اخير فوتبال اروپا رئال مادريد توفيق.هاي بارسلونا و پورتو و همچنين منچستريونايتد را نداشت اما درآمدسازي مربيان نامدار اين تيم.ها به حد مورينيو نرسيد و به واقع آندره وياس.بواس مربي جوان پورتو كه او را به سبب شباهت.هاي شغلي.اش با مورينيو آقاي خاص دوم ناميده.اند حتي كمتر از نصف او حقوق نگرفت و به فهرست 10 نفر اول راه نيافت. اين شامل پپ گوارديولا هم مي.شود. با اين كه اين اسپانيايي متين و 40 ساله موفق.ترين مربي فصل بود و آبي و اناري.هاي ايالت كاتالونياي اسپانيا را هم به عنوان قهرماني ليگ اسپانيا رساند و هم در اروپا به دومين قهرماني در 3 سال گذشته نايل ساخت، اما 6 ميليون يورو كمتر از مورينيو دريافت كرد.
موضوع وقتي جالب.تر و تفاوت.ها زماني بيشتر مي.شود كه درآمد ستاره.هاي فوتبال از طرق تبليغاتي را به حقوق و دستمزد آنها از ميدان.هاي فوتبال اضافه كنيم. سرآمد اين روند ديويد بكام است. كاپيتان سابق تيم ملي انگليس با اين.كه دو سه سالي است كار فوق.العاده.اي در ميدان.هاي فوتبال انجام نداده و 2 فصل پيش حين بازي قرضي براي آث. ميلان به مدت 6 ماه مصدوم و حاشيه.نشين شد، اما هر ساله بابت كارهاي تبليغاتي.اش و آگهي براي صاحبان كالاهاي متعدد بين 30 تا 40 ميليون يورو درآمد اضافي دارد. اوج بهره.دهي تبليغاتي و جولان او در اين زمينه 5سال پيش رويت شد. درآن.زمان او قراردادي 250 ميليون دلاري با باشگاه آمريكايي لس.آنجلس گالكسي بست كه طبق اعلام رسمي 2 طرف فقط 50 ميليون آن ورزشي و بهاي بازي او براي گالكسي بود و باقيمانده مبلغ، پولي بود كه وي متعهد مي.شد در قبال انجام فعاليت.هاي تبليغاتي براي شركاي تجاري گالكسي و شركت.هاي ذينفع دريافت خواهد كرد. اين فعاليت.ها از تبليغ به نفع يك شامپو و يك نوع پوره سيب.زميني تا بازي در چند تيزر كوتاه تبليغاتي را شامل مي.شد. اين قرارداد در آستانه اتمام است اما آگاهان مي.گويند درآمد بكام از آن طريق بيش از چيزي بوده كه عنوان و اعلام شده است.
ساير ورزش.ها
عده.اي مي.گويند ستاره.هاي تبليغاتي در حد و اندازه.هاي بكام در اقليت.اند و اكثريت با كساني است كه فقط همان ارقام ذكرشده در قراردادهاي خود را مي.گيرند اما اگر به گستره فوتبال اكتفا نكنيم و ورزش.هاي گلف، تنيس، بوكس و دوچرخه.سواري را نيز وارد محاسبات خود كنيم به ارقام خيره.كننده درآمدهاي تايگر وودز و فيل ميكلسن آمريكايي در گلف، رافائل نادال اسپانيايي و روژه فده.رر سوئيسي در تنيس، ولاديمير كليچكو اوكرايني در بوكس و آلبرتو كونتادور اسپانيايي در دوچرخه.سواري مي.رسيم كه به لطف دربرداشتن ارقام قراردادهاي تبليغاتي.شان چند برابر مربيان است و همان تناسب نامنصفانه را در بردارد. در حالي كه خوزه مورينيو بين تمام مربيان نمونه است و از اين بابت رشك و حسد تمامي همكارانش نسبت به خود را برانگيخته، حتي فوتباليست هم در ليست پردرآمدها با احتساب درآمدهاي جنبي تبليغاتي.اش بيشتر از مربي پرتغالي رئال مادريد در سال گذشته دستمزد گرفته است و حتي برخي نفرات پايين.تر ليست نيز كمتر از او دريافت نداشته.اند و تكليف بقيه مربيان در اين ميان مشخص و عقب.ماندگي آنان بيشتر است.
طبق محاسبات تجاري و چرخه.هاي كار اقتصادي در غرب، شايد نتوان ايرادي به روند فوق گرفت زيرا سيستم.هاي اقتصادي فوتبال آنها در درجه اول وابسته به ستاره.هاست و باور آنها اين است كه تا رونالدو، مسي و بكام ندرخشند پولي ساخته نمي.شود كه چرخش آن بخواهد فوتبال را به غول صنعتي جديد تبديل كند و قسمتي از آن به مربيان هم برسد و حتي خوزه مورينيو با تمامي كاريزماي عظيم و حيرت.انگيزش بدون حضور ستاره.هاي فوتبال و به تنهايي قادر به حركت درآوردن چرخه.هاي فوق نيست و الكس فرگوسن بعد از كسب 48 جام از اوايل دهه 1980 به بعد اگر وين روني براي تيم او به ميدان نيايد، پشيزي براي صنعتگران فوتبال ارزش ندارد و قيمت تجاري اين مربي 70 ساله و بسيار تاثيرگذار اسكاتلندي به لحاظ اقتصادي حتي يك هزارم ديويد بكام ستاره اسبق تيم وي كه 8 سال پيش به دستور وي از منچستر بيرون رانده و به رئال مادريد فروخته شد، نيست.
پردرآمدترين فوتباليست.هاي دنيا در يك سال گذشته (بادرآمدهاي تبليغاتي)
1ـ كريستيانو رونالدو از پرتغال (رئال مادريد): 48 ميليون يورو
2ـ ديويد بكام از انگليس (لس.آنجلس گالكسي): 42 ميليون يورو
3ـ ليونل مسي از آرژانتين (بارسلونا): 36 ميليون يورو
4ـ ايكر كاسياس از اسپانيا (رئال مادريد): 31 ميليون يورو
5 ـ داويد ويا از اسپانيا (بارسلونا): 25 ميليون يورو
6 ـ وين روني از انگليس (منچستريونايتد):. 22 ميليون يورو
7ـ كاكا از برزيل (رئال مادريد): 21 ميليون يورو
8 ـ. ساموئل اتوئو ازكامرون (اينترميلان): 20 ميليون يورو
9ـ ديديه دروگبا از ساحل عاج (چلسي): 19 ميليون يورو
10ـ ريو فرديناند از انگليس (منچستريونايتد): 5/18 ميليون يورو
پردرآمدترين مربيان دنيا در يك سال گذشته
1ـ خوزه مورينيو از پرتغال (رئال مادريد): 18 ميليون يورو
2ـ لوئيس فيليپه اسكولاري از برزيل (بنيادكار و سپس پالميراس): 14 ميليون يورو
3ـ كارلو آنچلوتي از ايتاليا (اخراج شده از چلسي): 5/12 ميليون يورو
4ـ پپ گوارديولا از اسپانيا (بارسلونا): 12 ميليون يورو
5 ـ فابيوكاپلو از ايتاليا (تيم ملي انگليس): 5/10ميليون.يورو
6 ـ الكس فرگوسن از اسكاتلند(منچستريونايتد): 9ميليون.يورو
7ـ روبرتو مانچيني از ايتاليا (منچسترسيتي): 5/8.ميليون.يورو
8 ـ لوئيس فان خال از هلند (اخراج شده از بايرن مونيخ): 8 ميليون يورو
9ـ ويسنته دل.بوسكه از اسپانيا (تيم ملي اسپانيا): 5/7 ميليون يورو
10ـ ارسن وانژه از فرانسه (آرسنال): 7 ميليون يورو
Forbes / مترجم: وصال روحاني
ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: