من یکی از طرفداران همیشگی نوکیا بودم و نسبت به آن تعصب داشتم. کیفیت ساخت و راحتی کار با سیمبیان در کنار پایداری خوبی که دارد موجب می.شود که انتخاب اولم را به او اختصاص دهم. ولی این بار، چند ماه پس از خرید آخر گوشی نوکیا خود پشیمان شدم. چرا؟ نوکیا که همان نوکیاست. بله دقیقاً اشکال کار همین است! نوکیا همان نوکیاست که سال.های قبل بود بدون اینکه تغییری کرده باشد و این در دنیای امروز که عصر شبکه.های اجتماعی و پیوند با زندگی کاربران است امتیاز منفی به حساب می.آید.
نوکیا مثل پدربزرگ من است که به عادات و سنت.های گذشته وابسته است و تغییرات امروزی را دوست ندارد. اگر به گوشی.های سیمبیان سری 60 ویرایش اول تا پنجم نگاهی بیاندازیم، نوآوری شگرفی را در مشاهده نمی.کنیم تا بخواهیم در طول این 8 سال آن. را برجسته کنیم و بگوییم با تعویض گوشی خود چیز جدیدی به دست آوردیم. همگی از یک منوی ماتریسی همیشگی و و عملکردی خشک و خسته کننده استفاده می.کنند. از اپلیکیشن.ها هم چیزی نگویم بهتر است.
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید

نوکیا سهم اول بازار گوشی.ها را در جهان در اختیار دارد و نگه داشتن کاربرانش شاید آنقدر مهم باشد که ترجیح می.دهد بجای چیزهای جدید همان سیمبیان خشک را تحویل کاربر دهد، این سیاست شاید تا 2 سال پیش موفق.آمیز بود بود ولی امروز دیگه جایی در بازار موبایل.ها ندارد.
دنیای جدید به سمت استفاده از اسمارت.فون.ها با هزاران اپلیکیشن گوناگون و پیوند با شبکه.های اجتماعی رفته، دیگر برای کاربر کیفیت دوربین و صدا بلندگو مهم نیست بلکه توانایی اتصال به شبکه دوستان اینترنتی و استفاده از اپلیکیشن.ها حرف اول را می.زند، اینکه بتواند براحتی صفحات وب را مرور کنند، پروفایل فیسبوک دوستان خود را ببیند توییت بفرستد و تصویر و ویدیو به اشتراک بگذارد.
قبول کنید که نوکیا در بازار امروز از رقیبان خود عقب افتاده است، جایی که آیفون و اندروید با پشتیبانی دو غول بزرگ [اپل و گوگل] بازار را دارند از چنگ او در.می.آورند و آنقدر برای کاربران چیزهای تازه و جذاب دارند که حتی طرفداران با تعصب و قدیمی نوکیا را از راه به در کرده.اند و بسوی خود کشانده.اند!

ولی چرا نوکیا کاری نمی.کند؟ آیا دست روی دست می.گذارد تا اپل و اندروید او را له کنند؟ نه، خوشبختانه نوکیا [هرچند دیر] فهمید که بیش از این نباید روی سیمبیان پیر وقت خود را تلف کند از این رو اعلام کرد نوکیا N8 که بر پایه Symbian^3 است و تا سه ماه دیگر به بازار می آید آخرین سری N خواهد بود که از این سیستم.عامل استفاده می.کند و جای او را سیستم.عامل جدیدی به نام MeeGo در گوشی.های High-End نوکیا خواهد گرفت.
حالا این MeeGo چیست؟ میگُ یک پروژه متن.باز سیستم.عامل وسایل قابل حمل بر پایه لینوکس است که از ادغام پروژه Moblin شرکت اینتل و Maemo نوکیا بدنیا آمده است و و طیف وسیعی از پلتفرم.های سخت.افزاری همچون کامپیوترها، موبایل.ها، نت.بوک.ها ، تبلت.ها تلویزیون و سیستم.های ناوبری اتوموبیل.ها را هدف قرار داده است.
این سیستم.عامل قرار است به جنگ گوگل کروم، اندروید و آیفون اپل برود. اینتل بشدت در تلاش است تا چیپست.های خود را وارد تجهیزات قابل حمل کند و نوکیا به یک پلتفرم مترقی و توسعه دوست نیاز دارد تا آن را جایگزین سیمبیان خود و اینگونه عقب افتادگیش را در بازار گوشی.های هوشمند جبران سازد. ولی آیا نوکیا با سیستم عامل MeeGo خواهد توانست به بازی برگردد یا نه؟ باید منتظر بود و دید.
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنیدموضوعات مشابه: