[براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد براي عضويت در سايت اينجا کليک کنيد]
 • و در صورتي که شما عضو سايت هستيد و لينكها مخفي هستند
  براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد]

 • یافته های محققان دپارتمان علم اطلاعات و کامپیوتر دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد چربی اثر انگشت باقی مانده برروی صفحه لمسی گوشی تلفن های هوشمند و دستگاه های ATM و همچنین دیگر دستگاه های دارای صفحه لمسی می تواند باعث فاش شدن رمزهای مورد استفاده قرار گرفته و داده های حساس کاربران شود.

  به گزارش (ایستنا) دستگاه های دارای صفحه لمسی مطمئنا یکی از ویژگی هایی است که کاربران با استقبال گسترده از آن فروش این نوع دستگاه ها را افزایش داده اند. براساس اعلام مرکز تحقیقاتی گارتنر تعداد 363 میلیون دستگاه با قابلیت صفحه لمسی در سال 2010 به فروش خواهد رسید که رشد 97 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. اما امنیت پسوردهای مورد استفاده در این دستگاه ها از سوی محققان دانشگاه پنسیلوانیا زیر سوال رفته است.

  یافته های این محققان نشان می دهد که نه تنها الگوهای لکه های باقی مانده برروی صفحات لمسی به آسانی از روی صفحه قابل استخراج است بلکه الگوهای لکه ها برگشت پذیر نیز می باشند.

  در تحقیقات انجام شده دو مدل گوشی هوشمند مبتنی بر آندروید HTC G1 و HTC Nexus 1 مورد بررسی قرار گرفتند با تکنیک های متفاوت عکس برداری برای ارزیابی الگوی لکه های باقی مانده انجام شد. یافته های آنان نشان داد که در 68 درصد مواقع الگوی کامل پسورد وارد شده قابل بازگرداندن و در 96 درصد مواقع بخشی از الگو حتی پس از برخورد گوشی با صورت پس از تماس تلفنی که باعث ایجاد یک لکه برروی تمام صفحه گوشی می شد، قابل بازگرداندن بود.

  محققان اعلام کردند آنها به سه دلیل لکه های باقی مانده برروی این صفحات را تهدید به شمار می آورد. اولین دلیل اینکه لکه ها در طول زمان ماندگار هستند. دومین دلیل این است که در کمال تعجب مبهم کردن و یا از بین بردن لکه ها از طریق پاک کردن یا قرار گرفتن آن در جیب دشوار است. دلیل سوم اینکه بدست آوردن و تحلیل چربی باقی مانده به وجود آوردنده لکه ها به آسانی با ابزارهای در دردسترس مانند دوربین و کامپیوتر قابل انجام است.


  موضوعات مشابه: