اولين نشانه.هاي متفاوت ليگ برتر بسكتبال را در تصميم.گيري.هاي فدراسيون بسكتبال مي.بينيم. چند روز پيش در نشست اعضاي هيات رئيسه فدراسيون بسكتبال مقرر شد از اين پس تيم.ها در ليگ برتر باشگاه.هاي ايران تنها از يك بازيكن خارجي استفاده كنند. البته تعداد بازيكنان سهميه ملي تيم‎ها نسبت به سال گذشته تغييري نكرده است اما حق استفاده از بازيكنان خارجي كم شده است.
سال گذشته تيم‎هاي ليگ برتري مي‎توانستند ديدارهاي خود را با 2 بازيكن خارجي آغاز كنند و در صورت رسيدن به جمع 4 تيم برتر يك يار خارجي ديگر به تركيب اضافه كنند ولي امسال تنها حضور يك بازيكن خارجي در تركيب تيم‎‏ها تصويب شده است.
از مرحله حذفي به بعد تيم‎ها مي‎توانند با 2 بازيكن خارجي در مسابقات شركت كنند. اين قانون به دنبال استفاده بي.رويه بسياري از تيم.هاي باشگاهي از بازيكنان خارجي وضع شده است. در سال.هاي قبل تيم.هاي باشگاهي با استفاده از امكانات مالي به استخدام 3 بازيكن ملي مبادرت مي.كردند و در روزهاي ماقبل ليگ برتر بازيكنان خارجي مي.گرفتند، بدون آن.كه در زمينه سازندگي كار خاصي صورت بدهند.
در اين بين اما بحث دلالي رواج پيدا كرد تا جايي كه بيشتر كارشناسان به اين نتيجه رسيدند افزايش تعداد بازيكنان خارجي از يك سو و كمرنگ كردن نقش بازيكنان جوان ايراني در تيم.ها از سوي ديگر باعث از بين رفتن بخشي از سرمايه.هاي بسكتبال مي.شود.
اگر چه براي رسيدن به استانداردهاي بين.المللي تيم.ها ملزم به رعايت قواعد در اين سطح هستند اما از آنجايي كه بيشتر تيم.ها ياد گرفته.اند سرنا را از سر گشادش بنوازند عرصه بر جوانان اين سرزمين هر سال تنگ.تر شد.
استخدام بازيكنان خارجي فرصت مناسبي بود كه مانند سال.هاي گذشته به شكوفايي بيشتر جوانان بسكتبال بينجامد، اما در سال.هاي اخير به دليل افراط كه نشانه.هاي اصلي آن را مي.توانستيم در دلال بازي.ها مشاهده كنيم اين فرصت خوب به يك تهديد دائمي تبديل شد.
سال قبل در ليگ برتر بسكتبال آشفتگي و سردرگمي بين برخي از تيم.ها از جمله پتروشيمي بندر امام تا حدي پيش رفته بود كه اين تيم ناچار به تعويض و تغيير 5 بازيكن خارجي شده بود. به هر.حال اين حق براي نماينده.هاي بسكتبال ايران در رقابت.هاي بين.المللي محفوظ است كه براي رقابت با تيم.هاي خارجي از تعداد بازيكنان بيشتري استفاده كنند.
ليگ باشگاه.هاي غرب آسيا كه با 2 بازيكن خارجي برگزار مي.شود اين فرصت را به تيم.هاي ما مي.دهد تا در جبهه.اي ديگر در سطح استانداردهاي بين.المللي، خودشان را محك بزنند.
واقعيت.هاي يك شكست
شيخ سمب، بازيكن خارجي تيم بسكتبال مهرام در 2بازي اين تيم با الرياضي لبنان برابر لورن وودز بازيكن حريف مستاصل بود. اين بازي را خيلي.ها در فينال باشگاه.هاي آسيا ديده.اند و يكي از عوامل باخت مهرام در بازي آخر، بازي ضعيف سمب و شكست اين بازيكن برابر همتاي خود در تيم حريف بوده است. اما در غياب سمب چه اتفاقي افتاد؟
اصغر كاردوست به عنوان بازيكن جايگزين چه كرد؟ بازيكنان پست پنج در ايران چگونه پيدا و ساخته مي.شوند؟ يكي از مواردي كه مسوولان بسكتبال را راضي به تصميم كاهش تعداد بازيكنان خارجي كرد نيمكت.نشيني بازيكنان ايراني از جمله بازيكنان پست پنج بوده است.
مربيان ايراني در استخدام بازيكنان خارجي يك ديدگاه مشترك دارند؛ استفاده از بازيكنان بزرگ يا BIG MAN. اين بازيكنان در زير سبدها تاثيرگذاري خاصي دارند. با مطرح شدن شكيل اونيل در NBA با وزن نزديك به 150 كيلو گرم و قامت 216 سانتيمتر، بازي بسكتبال در زير سبد تعريف ديگري پيدا كرد و بازيكنان زيادي با اين شرايط جذب تيم.ها شدند. در ليگ ايران اين نوع نگاه به بازي زير سبد خيلي خوب رخنه كرد.
حامد حدادي و جابر روزبهاني در تيم.هاي جوانان، قدرت و نقش تعيين.كننده قامت را در نتيجه.گيري ثابت كردند و در باشگاه.ها «گارس» استخدام شد تا ليگ برتر بسكتبال ايران حضور BIG MAN را جدي.تر بگيرد.
امروز در شرايطي قرار گرفته.ايم كه حامد حدادي بارش را از ليگ ايران بست و به NBA رفته تا تجربياتش را از بازي با غول.ها كامل.تر كند. جابر نتوانسته هماني باشد كه انتظار داشتيم. حالا با اين همه رفت و آمدها در ليگ برتر و بعد از حدادي بازيكن پست پنج تيم ملي بسكتبال كيست؟
سرمربي تيم ملي مي.گويد اصغر كاردوست را ما هم قبول داريم اما بعد از 10 سال و اين همه بازيكنان خارجي و درآمدها و مخارج آيا تحويل يك بازيكن در اين پست كافي است؟
در پست چهار وضعيت بهتر از بازيكنان پست پنج نيست.اوشين ساهاكيان تنها داشته اين روزهاي بسكتبال است و ماتيچ مي.گويد سهراب.نژاد را دعوت كرده تا دستش را در اين پست بگيرد. بازيكني كه چند ماه قبل از بازي در تيم ملي خداحافظي كرده بود اما امروز به حكم سرمربي دوباره بازگشت تا جاي خالي پست چهار در بسكتبال ايران زياد توي ذوق نزند.
بازيكن.سازي حتي در NBA
حرف زدن درباره بازيكن خارجي در ليگ برتر بسكتبال سخت است چه بسا اين بازيكنان طرفداران متعصب دارند كه منتقدان حضور بازيكنان خارجي را متهم به بي.سوادي مي.كنند. اما آنچه اين افراد بدان توجه ندارند و در واقع نقطه اختلاف نظر 2 گروه است طرز به.كارگيري بازيكن خارجي است.
اگر بازيكن خارجي به ليگ كمك كند حرفي نيست. اگر تيم.ها در كنار استفاده از بازيكن خارجي، چشم به آينده بسكتبال بدوزند و جوانان ايراني را در برنامه.هاي دو، سه ساله در بسكتبال ايران مطرح كنند باز هم كسي از حضور اين بازيكنان ايراد نمي.گيرد. باز همگان بر اين باورند كه بسكتبال ايران براي پيمودن راه بين.المللي نياز به بازيكنان خوب خارجي را بيش از گذشته احساس مي.كند.
امسال در ليگ NBA تيم.هايي كه كمتر كسي فكر حضور آنها را در مراحل حذفي انتظار مي.كشيد، كم نبودند. يكي ممفيس تيم حامد حدادي. آنها بعد از 2 فصل كه ضعيف.ترين نتايج را به.دست آوردند از يك موضوع غافل نشدند؛ جوانگرايي. همين تفكر ممفيس سال 2011 را متحول كرد.
حامد حدادي در 24 سالگي پا به اين تيم گذاشت. مارك گاسول هر سال بهتر بازي كرد و اوجي مايو و رودي گي از ديگر جوانان ممفيس بودند كه در سال.هاي قبل در ويرانه.هاي يك تيم ساخته مي.شدند و امسال ممفيس را تا مرز فينال كنفرانس غرب پيش بردند.
تيم.هاي ايراني با بازيكنان خارجي و البته با چند بازيكن ملي امروز را خوب مي.بينند اما فردايي هم هست.آن هم براي كشوري كه نيروي جوان دارد. واقعا حيف است اين قدر خارجي.گرا باشيم.
محمد رضاپور
جام.جم
ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: