محمد احمدزاده، مربي و كارشناس فوتبال معتقد است، كيفيت پايين بازي.ها و ضعف كمك.داوران، برجسته.ترين نقاط ضعف و كاستي.هاي ليگ دهم حرفه.اي فوتبال ايران به نسبت ليگ.هاي پيش از آن بوده است.احمدزاده در تشريح اين موضوع به« جام.جم» گفت: ليگ دهم به هيچ وجه حتي كيفيت ليگ.هاي سال.هاي قبل خود را نيز نداشت و به همين دليل مورد توجه و استقبال تماشاگران در ورزشگاه.ها هم قرار نگرفت كه اين مشكل بيش از هر چيزي، نتيجه و ماحصل عملكرد مديراني است كه تخصصي در ورزش ندارند و با اعمال فشارهاي خود، مربيان را تنها وادار به نتيجه.گيري صرف مي.كنند و اين پديده.اي است كه تقريبا در قريب به اتفاق تيم.هاي ليگي ما ديده مي.شود.
شايد در ليگ دهم، ذوب.آهن در اين مورد يك استثنا بود كه بازي.هاي فني، زيبا و تماشاگرپسندي از خود نشان مي.داد كه آن هم به مرور و در نيم.فصل دوم وقتي ديد با در پيش گرفتن اين مسير، در حال عقب افتادن از رقباست، مسير خود را عوض كرد و به فوتبال نتيجه.گراي بقيه تيم.ها پيوست.
احمدزاده افزود: حاصل چنين روندي علاوه بر افت فوتبال و فراري شدن تماشاگران از ورزشگاه.ها، كاهش معرفي پديده.هاست كه بر اثر ضعف در بازيكن.سازي پديدار مي.شود.
سرمربي سابق تيم.هاي ملوان و پيكان، ضعف و اشتباه.هاي كمك.داوران را در رقابت.هاي فصل دهم ليگ برتر بيش از دوره.هاي ديگر دانست و گفت: در حالي كه همه توجه.ها و آموزش.ها معطوف داوران وسط است، كمك.داوران با اشتباه.هاي تعيين.كننده.اي در پرچم.زدن و... ضررهاي زيادي را متوجه تيم.ها و هوادارانشان مي.كنند. در حالي كه كميته داوران بايد توجه بيشتري به اين گروه تعيين.كننده در نتايج مسابقه.ها معطوف كند.
احمدزاده وقفه.هاي حاصل در ليگ به دليل انجام مسابقه.هاي ليگ قهرمانان آسيا را نقطه ضعف ديگري در روند مسابقه.ها دانست كه منحصر به ليگ دهم نبوده و به طور منطقي نمي.توان آن را ايرادي بر سازمان ليگ دانست.

سرمربي سابق تيم.هاي پيكان، ملوان و... پيش.بيني كرد در ليگ يازدهم نيز ادامه روند افت كيفيت تيم.ها ادامه پيدا كند و شايد به شكل محسوس.تري مشاهده شود چون هنوز قاطبه مديران فوتبال، افرادي غير ورزشي هستند كه تنها به خاطر موقعيت و پول، به كادر فني تيم.ها فشار وارد مي كنند و اين فشارهاي نتيجه.گرايانه، به محدودشدن مربيان در انتخاب و ارائه بازي.ها، تاكتيك.ها و راه.هاي رسيدن به گل مي.انجامد.

اين مربي فوتبال، تغييرات مكرر اين روزهاي مربيان ليگ برتري را نگران.كننده دانست و گفت: در اكثر باشگاه.ها در طول يك فصل، اختلاف.هايي بين مديران و مربيان به وجود مي.آيد كه معمولا در طول فصل، اين اختلاف.ها بروز پيدا نمي.كند ولي در آخر فصل به تغيير مربيان غيرهمسو با مديران، منجر مي.شود. البته در باشگاه پرسپوليس اين قضيه امسال از اواسط مسابقه ليگ بروز كرد. متاسفانه چنين جابه.جايي.هاي وسيع و پرتعدادي به روند رشد كيفي فوتبال ضربه وارد مي.كند، چون اگر اكنون به فرض تيمي مثل ذوب آهن شاهد تداوم در كسب موفقيت.هاي قابل ذكر است شايد اين مهم، بيش از هر چيزي به ثبات در اين باشگاه و بروز كمترين تغييرات در بين مربيان و بازيكنان طي سال.هاي اخير باز مي.گردد.
احمدزاده: در فوتبال ما يا بايد پول داشت كه با آن تيم خوب بست و از اول به فكر گرفتن نتيجه بود يا بايد دل داشت و به سازندگي پرداخت، ولي متاسفانه الان دل و جراتي براي اين كار وجود ندارد و همه به فكر پول هستند
احمدزاده با اشاره به عدم موفقيت سال گذشته خود در باشگاه پيكان گفت: حتما به خاطر داريد كه ابتداي فصل پيش، مكررا مديران باشگاه پيكان دليل استخدام مرا اعمال سياست جوانگرايي در باشگاه اعلام مي.كردند در حالي كه آنها به هزينه.هاي اين اقدام خوب فكر نمي.كردند و تصورشان بر اين بود كه در فوتبال هم مي.توان جوانگرايي كرد و در عين حال به سرعت هم نتيجه گرفت. پيكان در ابتداي فصل گذشته 5 جاي خالي در فهرست بازيكنان خود قرار داد در حالي كه ساير تيم..ها حداكثر دو جاي خالي در فهرست خود داشتند.
ما برنامه.مان بر اين اساس بود كه مثل ملوان يا ديگر باشگاه.هاي قبلي كه در آن جوانگرايي كرده بوديم با حمايت مسوولان، نوسان.هاي اوليه را پشت سر بگذاريم و در نيم.فصل دوم به نتيجه.گيري مناسب برسيم و آينده باشگاه را براي سال.هاي بعدي تضمين كنيم، ولي صبر مسوولان پيكان بيشتر از 9 هفته دوام نياورد و از آنجا كه احساس كردم آنها طاقت اين كار را ندارند و به تغيير سياست جوانگرايي مي.انديشند استعفا دادم، در حالي كه مي.توانستم مقاومت كنم تا آنها اخراجم كنند و تمام مبلغ قراردادم را دريافت كنم.
به هر حال گذر زمان هم نشان داد اشتباه نكرده بودم و مديران باشگاه در سياست خود تجديدنظر كرده بودند. آنها 5 جاي خالي فهرست مرا با استخدام 3 بازيكن ايراني و 2 خارجي كه همگي بالاي 30 سال بودند پر كردند و ميانگين سني تيم را حدود 6 ـ 5 سال، افزايش دادند.
وي افزود: در فوتبال ما يا بايد پول داشت كه با آن تيم خوب بست و از اول به فكر گرفتن نتيجه بود يا دل داشت كه به سازندگي پرداخت، ولي متاسفانه الان دل و جراتي براي اين كار وجود ندارد و همه به فكر پول هستند بدون آن كه دغدغه آينده فوتبال ايران و بالندگي آن را داشته باشند. فصل پيش جز من، مايلي.كهن هم به جوانگرايي پرداخت. الان از شما مي.پرسم، او كجاست؟! همچنان كه من همين الان در حال ماهيگيري، پاسخگوي شما هستم. اينجا آرامش دارم و از زندگي لذت مي.برم ولي اين.گونه آرامش.ها به نفع فوتبال ما نيست و اين مسيري كه فوتبال ايران در پيش گرفته، كاملا اشتباه به نظر مي.رسد.
الان از فدراسيون گرفته تا باشگاه.ها، همه به فكر پول و حفظ موقعيت خود هستند و اصلا به فكر سازندگي و خلأ پيش.رو در آينده فوتبال ما نيستند.از ياد نبريم بازيكناني كه الان در ليگ بازي مي.كنند و موجب رضايت هواداران و مربيان خود مي.شوند، همان.هايي هستند كه چند سال پيش در جواني با تحمل و آينده.انديشي مديران و مربيان، فرصت حضور در ميدان را پيدا كردند.
مجيد عباسقلي
گروه ورزش
ادامه در منبع :
برای دیدن لینکها
برای دیدن لینکها براي ديدن لينکها و تصاوير بايد عضو سايت و يا كاربر-VIP باشيد] کلیک کنید
کلیک کنید


موضوعات مشابه: